Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian

3 401
1 625
1 286
PaniKa

Ta najbardziej znana książka Jana Parandowskiego zyskała kilkanaście wydań i od dawna pozostaje w kanonie lektur polskiej inteligencji. Mitologia należy do dzieł, z których, jak pisał Autor o pracach swego mistrza, wybitnego znawcy świata antycznego, Tadeusza Zielińskiego, "nie tylko można się czegoś nauczyć, ale można się też przy nich czymś stać". Czas nie naruszył autorytetu, jaki się w tej książce objawia, aże Parandowskiego pociągała starożytność dionizyjska - żywiołowa i zmysłowa, nawet niecierpliwi czytelnicy Mitologii przekonują się raz po raz, że dawka nieśmiertelności nie musi być dawką nudy.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Aneta Wiola | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

KAŻDY MA SWOJEGO "BOGA"
W erze, coraz to nowoczesnej technologii, tracimy wszystkie WAŻNE wartości. Zapominamy o swoim pochodzeniu i kulturze; liczy się tu i teraz, nasz MAŁY ŚWIAT. Kto wyznaje wiarę z Jezusa Chrystusa, bądź innego BOGA?
Niektórzy z nas uważają się za ateistów, ale czy istnieje pojęcie człowieka bez wiary? Bo wszyscy w coś wierzymy. Każdy ma swojego boga, czy to w postaci Jezusa Chrystusa i Trójcy Świętej, czy może jakiegoś popaprańca, którego ubóstwiamy muzykę. Jeszcze inny będzie klękał nad najnowszym wydaniem „Vogue”. Jest diametralna różnica pomiędzy „wiarą” a „byciem uduchowionym”.
Setki lat przed naszą erą poeta Homer postanowił zrobić porządek. Wraz z Hezjodem stworzyli etos kosmogoniczny, po którym narodzili się greccy bogowie. Zeus, Hades, Hera, Posejdon… - to nie jest cała „elita”. Nie zapominajmy o rozwiązłości co niektórych. Bożkowie nie byli idealni: mściwi, grzeszni, próżni, ale jakimś cudem uchodzili za obraz boskości, męstwa i piękna. Myślę, że nie...

Wojciech Gołębiewski | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

NIEPRAWDA. Pan Redaktor palnął bzdurę "NAJBARDZIEJ ZNANA". Gdyby napisał "najczęsciej czytana", bym się nie czepiał, a tak muszę, bo "najbardziej znaną" była, jest i będzie "ALCHEMIA SŁOWA", po niej długo nic, aż wreszcie "DYSK OLIMPIJSKI" oraz "MITOLOGIA".

Dałem "MITOLOGII" 10 gwiazdek i kliknąłem "ULUBIONE" nie za mity, lecz za rozkosz płynącą z czytania tekstu napisanego PIĘKNĄ POLSZCZYZNĄ, którą Profesor zwykł się posługiwać.

Nie wydaje mnie się, żebym wśród autorów tekstów przeznaczonych dla szerokiego czytelnika spotkał MISTRZA tej klasy.

Bo jeśli chodzi o zbeletryzowane mity, to niektóre udały się równiez Gravesowi, a "autentyczne" /cha!cha!/ mam szczęście czytać w "Mitologii" dr Alberta Zippera, wyd. we Lwowie jesienią 1895 r /dwa wyd/ i w Złoczowie /w 1898. To jest CUŚ!

Eleckra | 2018-10-31
Przeczytana: 22 października 2018

"Mitologia" Parandowskiego. Wymęczona, wyklęta, znienawidzona, wkuta wręcz na pamięć. Nie chcę o tym słyszeć. Dość powiedzieć, że opinię piszę prawie dwa tygodnie po ostatecznym (mam nadzieję!) zamknięciu książki. I dalej nie wiem, czy potrafię ją ocenić przynajmniej teoretycznie sprawiedliwie. Próbuję.

Książka Parandowskiego to porządny, konkretny i bardzo przydatny zbiór najpopularniejszych wersji słynnych mitów greckich i rzymskich. Zakreślając na żółto "najpopularniejszych". Bo nie wszystkich, oczywiście. Dookoła teoretycznie jednej, jedynej historii przez ostatnie kilka tysięcy lat narosło tak dużo najprzeróżniejszych przekształceń, że pojąć gdzie, jak i kiedy dana opowieść brała swój początek jest zadaniem niemożliwym. U Parandowskiego Zeus, Odyseusz, Tezeusz i cała reszta ferajny wygląda tak, u kogoś innego inaczej, co wcale nie znaczy, że jeden bądź drugi się myli. Starożytne mity to temat rzeka, dostępny w milionach wersji, podnoszony już chyba w każdym możliwym...

Paweł | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Człowiek od najdawniejszych czasów próbował odpowiedzieć sobie na odwieczne pytanie „skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy” - pytanie, które jest aktualne do dziś i do tego momenty nie ma na nie odpowiedzi. Człowiek w zaczątkach różnych form cywilizacji zazwyczaj wybierał dwa sposoby na wyjaśnienie swego miejsca we wszechświecie: albo za pomocą dogmatycznych religii albo poprzez barwne i ciekawe przypowieści, wieloznaczeniowe baśnie o bogach i herosach. Pogodni starożytni Hellenowie, żyjąc w łagodnym klimacie i bezpiecznej kolebce swojej państwowości zabezpieczonej morzami i górami, stworzyli jedną z najciekawszych form wyjaśnienia sobie rzeczywistości za pomocą barwnych mitów. Grecy przy okazji tłumaczenia sobie osobliwości natury i różnic kulturowych, stworzyli niejako podwaliny dla nowożytnej kultury Zachodu.
Prof. Jan Parandowski dokonał literackiej syntezy informacji dostępnych o mitach helleńskich, które (należy o tym pamiętać) w swoich czasach nigdy nie były zebrane w jeden tom i...

Black_and_white | 2015-01-17
Na półkach: Przeczytane, Mitologia, 2015, Lektury
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Świetna książka. Autor w ciekawy i przystępny sposób przedstawia czytelnikowi wierzenia starożytnych Greków i Rzymian. Opowiada nam fascynującą historię świata od samego początku. W książce poznajemy bogów olimpijskich, bogów ziemskich a także mniej znanych bogów światła i powietrza. W części pierwszej w której pan Parandowski skupia naszą uwagę na bóstwach greckich pokazuje nam także królestwo morza i piekieł a nawet przekazuje nam historię wojny trojańskiej. Duży plus za to, że przy każdym bogu czy herosie autor umieszcza dosyć obszerny opis i przez to można dowiedzieć się wielu ciekawostek. W drugiej części autor porusza natomiast temat kultów i wierzeń Rzymian. Nie ma co ukrywać, druga część była z pewnością uboższa i mniej rozbudowana niż pierwsza część ale mimo to i tak mi się podobała. Po przeczytaniu tej książki śmiało mogę stwierdzić że:
-moim ulubionym bogiem olimpijskim jest Apollo,
-moim ulubionym bogiem ziemi jest Pan,
-moim ulubionym bogiem światła i powietrza...

Od lat szkolnych po czasy współczesne cenię sobie "Mitologię". To chyba jedyna lektura jaka przeczytałam z przyjemnością. Mimo upływu lat i zmieniających się trendów, lektura ta jest nadal utrzymywana w kanionie lektur szkolnych. To chyba o czymś świadczy?:)
Bardzo chętnie będę do niej powracać.

Polipei | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Klasyka napisana ładnym językiem. Były momenty gdzie całkowicie traciłam wątek, przygniatana informacjami na temat danego boga, bóstwa, czy herosa (w szczególności pierwsze 50 str.). Były też momenty, gdzie nie mogłam oderwać się, będąc zbyt ciekawa co dalej. Moja ocena BARDZO DOBRA

Agnieszek | 2011-02-25

Trudno ocenić taką książkę. Każdy zna, każdy czytał - chciał czy nie.
Ale nie sposób nie docenić w dobie pośpiechu pięknego języka, dbałości o szczegół: tę książkę pisał ktoś kochający mity.

Northman | 2014-05-02
Przeczytana: 03 stycznia 1997

Zbiór najwspanialszych i najpiękniejszych opowieści naszej części świata. Spisane tu historie ukształtowały europejską oraz światową literaturę i odcisnęły niezatarte piętno na setkach pokoleń żyjących począwszy od starożytności, aż do dnia dzisiejszego. Czyta się tę książkę z uśmiechem i największą z możliwych przyjemnością. Nie przesadzę mówiąc, że ją uwielbiam. Jest jak stary dobry przyjaciel, którego zawsze miło jest odwiedzić i chwilę z nim pogawędzić. Każda historia ujęta w "Mitologii" zachwyca. Nie sposób wskazać, która z nich jest najlepsza. I dobrze. Prawdziwego piękna nie można hierarchizować i nie sposób oceniać go słowami.

FannyBrawne | 2016-09-17

Mitologię interesuje się od bardzo dawna, a ta książka jest po prostu genialna. Czytałam ją mnóstwo razy i będę ją czytać do końca życia.

Jan Parandowski w ,,Mitologii" w przystępny, a zarazem interesujący przybliża mity, historie bogów, herosów i znanych rodów. Spotkałam się z opinią, że jest to wersja ,,light", bez przeinaczeń, ale nie poruszająca takich tematów, jak homoseksualizm czy gwałty, więc może być czytane przez każdego. Ja pierwszy raz po nią sięgnęłam mając bodajże dziewięć albo dziesięć lat.

Książka jest cudownie napisana, piękną polszczyzną, a jednocześnie prosto i zrozumiale. Historie niby dobrze znane, ale styl pisania Parandowskiego sprawia, że nie można przestać czytać. I wszystko wydaje się takie bliskie.

Poza tym mitologia to bogactwo motywów i uczuć. Mamy tu wszystko - miłość, nienawiść, żądzę, zemstę, wybaczenie, bohaterstwo, przyjaźń. I chociaż to z pozoru tylko streszczenia mitów, to wszystko jest przepełnione uczuciami i chwilami można się nawet...