Pamiętnik narkomanki

4 067
3 354
2 554

Inne wydania

To prawdziwe notatki dziewczyny, później kobiety, w których zamkniętych zostało piętnaście lat życia na krawędzi, we wciąż na nowo podejmowanej walce z nałogiem. Jej przejmujące, niejednokrotnie bardzo drastyczne świadectwo rodzi prawdę o piekle, jakim jest uzależnienie. Daty dzienne wyznaczają tu czas szkoły, pracy i wakacji, ale przede wszystkim czas życia i śmierci

• Opowieści i przypowieści

7 (21 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

7,95 (55 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Mężczyźni z różowym trójkątem
Josef Kohout , Heinz Heger

7,91 (34 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Sidance | 2010-05-27

Tylko fakt, iż książka została oparta na autentycznych wydarzeniach, przekonał mnie do przebrnięcia przez całość. Relacja z ciągów Rosiakowej jest najzwyczajniej w świecie nudna. Opisy, zamiast budować adekwatną do tego rodzaju historii atmosferę, skłaniają bardziej do odłożenia książki na bok i ucięcia sobie drzemki.
Jednak dla osób nieobeznanych w tematyce uzależnień może okazać się niezłym źródłem informacji, realizm to jedyne, czego nie da się jej odmówić.

nadzieja1925 | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

„Cały świat jest naćpany.”

Książka to pamiętnik autorki – opisane życia narkomanki pokazuje nam jak kruchy jest człowiek względem uzależnienia. Jego wzloty i upadki. Siłę i słabości.

W trakcie czytania książki czułam się jakbym czytała same skargi na życie, jęczenia, biadolenia... Powiem tyle, że pomysł opisania swojego życia jako narkomanki był naprawdę ciekawy, ale forma pamiętnika jakoś niespecjalnie mi odpowiadała. Książka ujdzie, ale jakoś mnie nie wciągnęła.

PS. Jedynym plusem książki jest pozostawienie śladu na mojej psychice, dzięki czemu (przynajmniej tak myślę) pozostanie niechęć do narkotyków!

denudatio_pulpae | 2015-08-12
Przeczytana: 2007 rok

„Przecież nie muszę brać narkotyków. Biorę, bo tak mi się podoba. Mogę przerwać w każdej chwili.”

Pierwsza część pamiętnika zawierająca opis stopniowego pogrążania się w uzależnieniu jest najmocniejszą stroną tej książki. Dzień po dniu możemy obserwować, jak narkotyki przejmują kontrolę nad życiem autorki, jak umierają jej znajomi ćpuni, a ona mimo to nie jest w stanie przestać brać. Traci powoli wszystko, oddala się od najbliższych, zostaje zmuszona do zmiany szkoły, ucieka z domu, staje się przestępcą. Nawet w ośrodku nie jest w stanie zerwać ze swoim nałogiem i okłamuje ludzi, którzy chcą jej pomóc.
Druga część, która opisuje wychodzenie z nałogu, niestety jest już raczej pseudoartystycznym bełkotem. Nie przemówił do mnie styl tej części, męczyłam się czytając ją. Może faktycznie po odstawieniu narkotyków autorka przeżywała dokładnie tak wyglądającą huśtawkę nastrojów, jednak dla mnie zlało się to wszystko w całość, ciągle przed oczami miałam: „chcę popełnić...

Hooligan-Hernandez | 2013-10-25
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2013

Jak dla mnie książka nudna i momentami przytłaczająca. Przeżywałam takie samo przygnębienie czytając to jak bohaterka przechodząca przez to każdego dnia. Jednak dzięki niej nigdy nie sięgnę po narkotyki i będę inaczej patrzyła na świat. Uświadomiła mi, że trzeba walczyć do końca i nie poddawać się. Czytałam ją trochę na siłę ale powiedziałam sobie, że ją dokończę i tak się stało. Czy ja wiem czy mogę ją polecić? Sama nie wiem. Jednak mogę swobodnie powiedzieć, że można się z niej wiele nauczyć i uświadomić kilka spraw . ;)

Wilddancer | 2011-02-10
Na półkach: WTF?!, Przeczytane, Polskie

Tematyka była szokująca dwadzieścia lat temu, teraz to normalka.
Opowieść nudna, w najmniejszym stopniu mnie nie poruszyła.
Język autorki - poniżej średniej gminnej. Jej twórczość przyciąga czytelników wyłącznie kontrowersyjnymi tytułami. Trochę to żałosne, ale ważne, że skuteczne.

Książkę stanowczo odradzam - lektura etykietki na puszce z kukurydzą jest znacznie ciekawsza.

Liwia | 2010-04-14
Na półkach: Ulubione. !, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2010

Najbardziej zaskoczył mnie fakt, iż przeżycia tej dziewczyny są prawdziwe, a do tego, że sama autorka to przeżyła. Jest to po prostu niesamowite, że taka młoda dziewczyna tyle przeszła. Dużo się słyszy w telewizji, radiu, pisze w internecie o wielu podobnych przypadkach, lecz ta historia wstrząsnęła mną najbardziej. Przed przeczytaniem " Pamiętnika narkomanki" przeczytałam "kokainę" tej samej autorki. Trochę zdziwił mnie fakt, że w książce nie ma dialogów. Koleżanki pytały mnie jak ja mogę czytać taką książkę, w której nie ma ani jednego dialogu. Mówiły, że one by jej nie przeczytały. Lecz ja się zawzięłam i przeczytała, Nie żałuje. Bardzo podobała mi się ta książka, Ogólnie lubię książki tej autorki. Przed "Kokainą" miałam zamiar przeczytać właśnie " Pamiętnik narkomanki", lecz nie mogłam nigdzie znaleźć tej książki. Gdy się wreszcie za nią zabrałam od razu mnie wciągnęła. Nie mogłam przestać jej czytać, strasznie chciałam wiedzieć co będzie dalej. Ta książka była dla mnie jak...

Modliszeg | 2013-07-13

Bardzo szokująca książka :) Przyznam, że mam do niej specyficzny sentyment, ponieważ była pierwszą książką, którą przeczytałam, z zaciekawieniem, dobrowolnie. Uważam, że powinno czytać się tego typu powieści oparte na faktach, ukazują szarą rzeczywistość, opierają się o problemy, które są obecne w codzienności. Wielki plus, polecam :)

kasiamaja | 2011-04-16
Przeczytana: listopad 2010

Ta książka jest pierwszą, którą przeczytałam o narkomanii. Nie zapomne jej nigdy. Od tej pory polubiłam samą autorkę.Podziwiam ją, że po tym wszystkim co przeszła, ma jeszcze siłę opisywac to w książkach. Tą pozycję polecam wszystkim, którzy nie wiedzą, jak narkotyki niszczą człowieka psychike.

Kiwi_Agnik | 2012-11-30
Przeczytana: 04 września 2012

Książka autentyczna i wstrząsająca. Napisana ku przestrodze.

Autorką a zarazem bohaterką książki jest Barbara, która walczy z nałogiem jakim są narkotyki.

Tę książkę każdy z nas powinien przeczytać. Ona ukazuje jak bardzo wszyscy się od siebie różnimy.

Agnieszka | 2012-05-27

Tematyka książki trudna ale sama książka żadna rewelacja.

Co czytają uczniowie?

Od 7 stycznia do końca marca uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych mogli brać udział w akcji „Ogólnopolskie wybory książek”. Ich zadaniem było podanie maksymalnie trzech tytułów najciekawszych (ich zdaniem) książek, które czytali w ciągu ostatnich dwóch lat. W wyborach wzięło udział prawie 450 tys. uczniów!