Pamiętnik narkomanki

Barbara Rosiek Wydawnictwo: Mawit Druk biografia, autobiografia, pamiętnik
Mawit Druk
2008-01-01
1985-06-01
narkotyki toksykomania uzależnienie dziennik narkomania

Lektura podobna do książki ,,my, dzieci z dworca ZOO". Przeczytałam ją jeszcze w gimnazjum na fali mojego zainteresowania tą tematyką. Książka nieco gorsza od Dzieci z dworca ZOO, bo pani Rosiek bardziej stylizuje tutaj wypowiedzi bohaterki na zapis pamiętnikowi, co nieco odbiera siłę brzmienia tej opowieści. Niestety, znacznie mniej podobała mi się lektura tej książki, być może dlatego że ogólnie styl pisania Pani Rosiek do mnie nie przemawiał.

Pierwsza część książki mi się podobała była ciekawa ale droga była momentami nużąca. Ale mimo wsztkio swoje zadania czyli przedstawcie nałogi narkotykowego spełnia Dobrze chodź mam wrażenie że głównej bohaterce wszystko przyszło za łatwo

IG:ksiazki_wloczykija
"Pamiętnik narkomanki" autorstwa Barbary Rosiek to bezkompromisowy zapis piekielnej rzeczywistości uzależnienia. Książka to autentyczne notatki, świadectwo piętnastu lat życia na krawędzi, zapisane z perspektywy kobiety walczącej z nałogiem. To poruszający i drastyczny obraz rzeczywistości, której niełatwo jest spojrzeć w oczy.

Barbara Rosiek otwiera drzwi do najbardziej intymnych zakamarków życia, ukazując czytelnikowi ciemne strony uzależnienia. Daty pełnią funkcję niemalże kalendarza życia, zapisując kolejne etapy walki z nałogiem. Autentyczność notatek sprawia, że czytelnik zostaje wciągnięty w wir chwilowych euforii, desperackich prób zerwania z nałogiem i chwil zwątpienia.

Prawdziwość i bezpośredniość "Pamiętnika narkomanki" robią ogromne wrażenie. Autorka nie owija w bawełnę, przedstawiając brutalną prawdę o uzależnieniu. Opisuje myśli, emocje i doświadczenia w sposób surowy, niekiedy szokujący, ale jednocześnie niezwykle autentyczny.

Rosiek dotyka także kwestii społecznych i psychologicznych związanych z uzależnieniem. Książka stawia pytania o to, jak taki dramatyczny stan rzeczy może mieć miejsce, jakie czynniki społeczne czy psychologiczne przyczyniają się do spirali uzależnienia.

Język używany w "Pamiętniku narkomanki" jest prosty, ale jednocześnie niezwykle silny. Autorka nie unika trudnych tematów i surowych opisów, dzięki czemu czytelnik może wczuć się w dramatyzm sytuacji. To literackie świadectwo walki o przetrwanie, odbierające złudzenia związane z nałogiem.

To trudna lektura, ale jednocześnie niezwykle ważna. Barbara Rosiek dzieli się historią z ogromnym odwagą, z nadzieją, że może ona przyczynić się do zrozumienia uzależnienia i jego skutków. To lektura, która pozostawia ślad w sercu czytelnika, zmuszając go do refleksji nad tematem, który zbyt często jest tematem tabu.

IG:ksiazki_wloczykija

Barbara Rosiek otwiera...

Pamiętnik narkomanki to moja książka jakby z czasów jak byłam nastolatka. Bardzo ja lubię i często do niej wracam. ‚Pamiętnik jest zapisem prawdziwych przeżyć dziewczyny, później kobiety, która przeszła przez piekło uzależnienia i której, jako jednej z nielicznych, udało się zwyciężyć nałóg.
Jest lekturą przejmującą, niejednokrotnie bardzo drastyczną, ale wobec zagrożeń, jakie niesie narkomania - konieczną.
Jest świadectwem i przestrogą, które kierujemy do wszystkich: młodzieży, rodziców, wychowawców.’

Debiutancka książka Barbary Rosiek, będąca również poniekąd jej autobiografią. W tej powieści alter ego Barbary czyli Anka to dziewczyna dotknięta przeróżnymi problemami a powieść jest jej świadectwem walki z narkomanią. Przeczytałam tą książkę wiele lat temu jako jeszcze nastolatka i wtedy zrobiła na mnie zdecydowanie większe wrażenie, aktualnie temat uzależnień tak mnie nie rusza jak przed latu ale nadal nie mogę pozbyć się wrażenia że cała historia Anki to przerzucanie odpowiedzialności na innych ludzi i brak konfrontacji z rzeczywistością. ,,Pamiętnik narkomanki" nie rozwija jakoś specjalnie mocno samego tematu narkotyków. Książka jest dobra ale jakoś po latach patrzę na nią z innej perspektywy i gdyby mnie się kiedyś ktoś spytał o polecenie jakieś pozycji w tym temacie to raczej nie poleciłabym akurat tej książki.

Dluga książka, po przeczytaniu 60% robi się monotonna i w sumie trochę nudna. Są chwile bardziej kontrowersyjne, ale w większości jest dość płaska. Rozumiem, że jest pisana w wersji pamiętnika, ale Baśka brzmi jakby do samego końca miała 13 lat, autorka do końca swojego życia obwiniała rodziców za swoje poczynania. W sumie to relacji z rodzicami (która rzekomo ma być głównym powodem jej początków narkomanii),nigdy nie opisuje wyraźnie i jednoznacznie.
Pojawia się w niej dużo osób, masa imion, związków, które znikają nagle. Tak jak Anna - Baśki alter ego. O Kotańskim jest pisane, jakby on sam o sobie opowiadał i siebie samego chwalił.
Trzeba pamiętać, że Rosiek przyznała się, że każda jej (rzekomo tylko) następna książka była w większości fikcją, to może i w tej duża część nią była. Dobra dla nastolatków, bo wciąż zachowuje dla nich element kontrowersji. Baśka opisuje schizofrenie, która w dużej części brzmi bardziej jak CHAD albo borderline.
Tytuł jest chwytliwy, ale nie jest on esencją tematu. 40% to sprawozdanie problemów psychicznych, nawet nie wiadomo czy są one autorki. Nałóg jest tutaj jakby częścią ów choroby mentalnej, jak z resztą w wielu chorobach. Książka równie dobrze mogłaby się nazywać „Pamiętnik wariatki/porzuconej/niby niekochanej/chorej psychicznie/schizofreniczki” etc…
Druga połowa to depresyjne rozwodzenie się o zatęsknionej miłości, którą postać apatycznie całe życie odrzucała, ale traktuję to jako wymówkę do bełkotu poetyckiego - mnóstwo wielkich słów, ale o niczym. Od samego początku pisane wszystko jest apatycznie i bez większych/zmiennych uczuć.
Przeczytana została przeze mnie w wiemy 16 lat i kolejny w wieku 33. I za drugim razem była dużo, dużo gorsza. Na końcu to właściwie przemęczona. Dobra na raz, za młodu.

✮ ✮ ✮
,,Pamietnik narkomanki,, to ksiazka, którą obowiązkowo każdy powinien przeczytać. Dzięki niej nigdy nawet nie spróbuje ćpać. Dodatkowo styl pisania autorki jest bardzo przyjemny, a książka jest urozmaicona świetnymi metaforami. Bardzo głęboko do mnie trafiła. Jedna z nielicznych pozycji, do której nie mam kompletnie nic do zarzucenia. Przywiązałam się do każdej postaci, nawet takiego Filipa.

✮ ✮ ✮

"Pamiętnik" jest dla mnie pozycją wyjątkową, niezwykle bliską mojemu sercu. Czytam tę książkę przynajmniej raz w roku od kilku lat i za każdym razem odkrywam w niej coś nowego. Za każdym razem chwyta mnie za serce. Za każdym razem równie mocno kibicuję Basi w jej przygodach, w wyjściu na prostą.

Wydanie I: 7☆
Wydanie III: 5☆

Wydanie I: 7☆
Wydanie III: 5☆

Dlaczego tak wysoka ocena? Dla niestety już śp. Basi, która walczyła do końca. Pierwszą połowę książki czyta się dość ciężko ze względu na język, jakim operowała wtedy nastoletnia autorka. Historia szokuje, nie jestem w stanie pojąć dlaczego dziewczyna z powiedzmy dobrego domu i wzorowa uczennica sięgnęła po narkotyki? Czy samotność i niemożność dopasowania się do rówieśników tak bardzo jej ciążyła? Nikt jej nie rozumiał, nikt nie był w stanie jej pomóc, tylko ona sama mogła tego dokonać. Smutna historia. Bardzo jej współczuję.

• Pożyczone