rozwińzwiń

Zośka wojna AK

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Jako harcerka zakochałam się w tej książce i od tamtej pory jest jedną z moich ulubionych.

Zrobiła na mnie potężne wrażenie jako na młodym chłopaku. Łza się kręciła w oku czytając tę lekturę.

Piękna książka o losach młodych 20-letnich mężczyznach gotowych oddać życie za ojczyznę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piękna książka. Bardzo poruszająca i warta przeczytania.

Piękna książka. Bardzo poruszająca i warta przeczytania.

Moja ulubiona lektura szkolna i jedyna którą kupiłam. Przedstawia wartości pokolenia moich ukochanych pradziadków. Często wracam do "Kamienii na szaniec", bo na inne rzeczy zwracam uwagę. Ostatnio zwróciłam uwagę na zapisane słowa w pamiętniku ojca Zośki że widzi w swoim synu rozwinięcie wysoko duchowości równocześnie z zakotwiczeniem w świecie materialnym.

Trudno mi ocenić tę książkę. Z jednej strony ukazuje bohaterską walkę polskiej młodzieży z nazistami, ale z drugiej... Czy to naprawdę są właściwe wzorce postępowania? Czy ukraińska młodzież, którą uczę języka polskiego, po omówieniu tej książki ma wróćić na Ukrainę i pisać po murach/wybijać szyby? Czy ma poświęcić swoje życie? Moim zdaniem nie. Martyrologia jest szkodliwa, przez nią nasze elity zostały wymordowane. Bo tylko elity tak naprawdę angażowały się w walkę o Polskę, większość społeczeństwa próbowała po prostu jakoś przetrwać. Książka roztacza nieco fałszywy obraz historii, bo opowiada o jej maleńkim wycinku (bogatych chłopcach z Warszawy). Jest to po prostu propaganda mająca zaszczepić patriotyzm w polskiej młodzieży... I do tego celu jest idealna, 10/10. Za to jako literatura jest bardzo przeciętna, 5/10. Uśredniając... 7/10.

Nawet ciekawe, czyta się bardziej jak powieść wojenną niż literaturę faktu. Zakończenie bardzo smutne ʕ⁠´⁠•⁠ ⁠ᴥ⁠•̥⁠`⁠ʔ Polecam.

Historia prawdziwa, którą poznałam już lata temu, gdy była lekturą szkolną, ale niewiele z niej pamiętałam i może dobrze, bo z przyjemnością przyjęłam ją jako coś dla mnie nowego.
Ciężko oceniać takie tytuły, bo za nimi idzie ludzka historia i wiele tragedii.
Powiem tylko tyle, że bardzo absorbujący jest to tytuł i łza kilka razy z oka popłynęła.

Moja ocena to 8/10, byłoby 9/10 gdybym tak często nie miała wrażenia że warsztat literacki jest średni 😊

Ciężko oceniać takie tytuły, bo za nimi idzie ludzka historia i wiele tragedii.

Moja ocena to 8/10, ...

Moj kolejny re read i tak jak ponad 20 lat temu tak i teraz ryczałam jak bóbr. Piękna historia młodych ludzi walczących o Polske w okrutnych czasach. Mimo, że była to lektura to uważam, że każdy powinien chociaż raz w życiu powinien ją przeczytać

"Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo."

Te mądre i motywujące słowa Józefa Piłsudskiego możemy znaleźć na łamach powyższej lektury. To jedno z najważniejszych przesłań tej książki.

Kiedy pierwszy raz sięgałem po Kamienie na szaniec, byłem zapewne o połowę młodszy od współczesnego Patryka. Pamiętam, z jaką butą myślałem o decyzjach Zośki, Alka i Rudego. Wtedy byłem chłopcem, rwącym się do ataku, bez chwili pomyślunku.

Dziś nadal mam gorącą krew. Jednak ta książka pokazała mi, jaka jest różnica, między chłopcem, a mężczyzną. Byłem bardzo ciekaw, jak inaczej zinterpretuję ten tytuł. Dziś rozumiem więcej, patrzę inaczej.

Ci młodzi chłopcy, swoją niesamowitą pracą nad sobą, nad siłą charakteru, wlali we mnie ocean motywacji. Ich mądrość, upór i pracowitość wzbudzają we mnie ogromny respekt. Bohaterowie tej lektury są idealnymi przykładami do naśladowania.

Dziś 1 sierpnia. Dla mnie, jak co roku, bardzo smutny i refleksyjny dzień. Co prawda bohaterowie wspomnianej książki nie mieli nawet okazji dożyć Powstania Warszawskiego, jednak czuję ogromną dumę, szacunek i wdzięczność, zarówno dla Powstańców, jak i Zośki, Alka i Rudego.

Na koniec, mały tip dla młodego pokolenia. Nic, tylko Wam pozazdrościć, że możecie sobie odpalić np Audiotekę i posłuchać tej historii w formie audiobooka. [Współpraca😉]

W każdym razie, uważam, że ten tytuł, to pozycja obowiązkowa dla każdego Polaka🇵🇱

"Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo."

47 708
    4 207