Czarna bandera

Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-000-4

Inne wydania

Najprawdziwsza morska fantastyka. Mocna jak rum z portowej tawerny, ociekająca namiętnościami, krwią i słoną wodą, jak pokład okrętu w czasie abordażu. Zbiór opowieści o najgorszych łotrach, piratach i buntownikach, jacy w XVII i XVIII wieku pływali po morzach świata. Ludziach, którzy dusze zastawili diabłu i ladacznicom w zamtuzach, cnotę zaś cisnęli w morze razem z Biblią i? swym byłym kapitanem. Sześć nowel o złych wodach i przeklętych wiatrach, które gnają potępione żaglowce aż do wrót piekielnych otchłani. Do miejsca, gdzie za wszystkie grzechy czeka bezlitosna kara. Książka rekomendowana przez prof. Jacka Czajewskiego, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej: Wartka akcja, ciekawa intryga, pasjonujące opisy walk i manewrów żaglowców, krwawych zmagań ich załóg, pirackich obyczajów i zaskakujące epilogi każdej z nowel składających się na treść książki, nie pozwalają się od niej oderwać. Ale ostrzegam to twarda, męska literatura! Nie dla panienek.

Shimik | 2016-01-23

Świat piratów bezwzględnych, krwiożerczych i ceniących sobie wyłącznie dobra materialne. Pojawiają się tu też postacie/zdarzenia fantastyczne jak choćby statek widmo. Tych piratów nikt nie chciałby spotkać w rzeczywistości. W końcu kto by chciał stanąć oko w oko z kimś od którego widzimisię będzie zależało życie? Piraci przedstawienie przez Jacka Komudę w dzisiejszych czasach powinni znajdować się w jakimś Guantanamo czy podobnym ośrodku. Byliby oni ogromnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Jednak jak na to spojrzeć inaczej to raczej większość piratów właśnie taka była. Wyjęci spod prawa zbrodniarze.

wiejskifilozof | 2014-06-21

Kiedy wiatr dmie w żagle,kiedy kotwica zostaję podniesiona zaczyna się morska przygoda.
Oto Komuda,którego bohaterowie zamiast na rumak mknąć hen po Kresach,wolą pić rum i zabawiać się z dziewkami w portach Jamajki czy Bahamów.
Jakże musiały być to ciekawe czasy,przekona się te lub ta osoba ,który/która sięgnie po Czarno Banderę.
Dla najlepsze opowiadania to te o statku niewolniczym,górze lodowej czy też te ostatnie.
Niestety statek przypłynął do portu,trzeba zamykać książkę i wracać na stały ląd.

i_love_impala_67 | 2010-04-10
Przeczytana: 2009 rok

Normalnie do morza mnie nie ciągnie, wręcz odwrotnie: unikam słonej wody jak mogę. Jednak po lekturze kilku wspaniałych książek C.S. Forestera o Hornblowerze chciałam się przekonać jak z tą tematyką radzi sobie polski pisarz, w dodatku autor fantasy. I nie ukrywam, że w dodatku piratów zawsze darzyłam nutką sympatii. Zasiadłam więc chętnie do Czarnej bandery Jacka Komudy. I dobrze, bo bawiłam się świetnie podczas jej lektury.

Czarna bandera jest zbiorem sześciu opowiadań o pirackiej braci rodem z Karaibów. Nie ma jednak sensu doszukiwać się podobieństw do bohaterów ogólnie znanego filmu Verbinskiego. Piraci z Czarnej bandery to stare wilki morskie, okrutne i chciwe, klnące na potęgę, szybko chwytające za broń i naprawdę ciężko jest poczuć do któregokolwiek z nich sympatię. A jednak o ich przygodach czyta się z dużą przyjemnością. Największa w tym zasługa stylu Komudy: malowniczy, barwny i świetnie wystylizowany język oraz wiarygodne opisy zdarzeń i miejsc. Także bohaterowie jego...

malynosorozec | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

"Panie szyper! Jak wy chcecie tędy przejść? Na skrzydłach aniołów? Obawiam się, że jesteśmy w kompanii tak zacnych łotrów i obwiesiów, że cherubiny prędzej nasrają nam na głowy, niż użyczą rąk i pleców"

Sześć opowieści pełnych barwnych bohaterów. Postaci z krwi i kości, których raczej nie chcielibyśmy spotkać gdzieś w ciemnym zaułku. Złodzieje,pijacy, mordercy, gwałciciele, czyli po prostu - piraci w najlepszym wydaniu. Wśród nich:

-James Wallis, zadłużony szyper, który by nie stracić palców zgadza się uczestniczyć w wyprawie po skarby ukryte na przeklętym wraku.
-Johhny Szczęściarz, planujący ograbić hiszpański galeon.
-Peter Vanes, wykijdajło, którego ojciec został obarczony winą za zatonięcie największego statku jaki kiedykolwiek powstał, po 20 latach próbujący oczyścić swoje nazwisko.
-William Wharley, pierwszy oficer, bojownik o prawa czarnych niewolników, który by zdobyć dowody na nieludzkie traktowanie murzynów, zaciąga się do kapitana handlującego żywym...

Kobieta_Stamtąd | 2011-07-24
Przeczytana: 08 lipca 2011

Lubię piratów i książki realistyczne, oddające realia danej epiki; z całą jej przemocą, brudem i smrodem. Ta książka jest pełna takiego brudu i smrodu, jest przeżarta stęchlizną i wymiocinami. Bardzo mi się ten jej aspekt podobał i tutaj Komuda nie zawiódł :) Jedna gwiazdka za to!

Każde z opowiadań jest w gruncie rzeczy horrorem; problem polega na tym, że w większości brak w nich atmosfery, jaka jest horrorowi przynależna. Szokują po prostu krwawością. Tutaj gwiazdki dać nie mogę :(

Dodam, że jestem zupełnie nie obeznana z marynarskim żargonem oraz słownictwem jakiego używa się na morzu, dlatego też pewne sceny, w tym batalistyczne (który w zamierzeniu miały być ekscytujące i wciągające) były dla mnie dosłownie niezrozumiałe. Rozumiałam to mniej więcej tak:
„Coś zostało zarzucone na coś, i wtedy coś i coś. Coś, coś, ale coś! Statek zakręcił gwałtownie i coś, ale coś coś coś. To była niezwykła bitwa!” Oczywiście trochę koloryzuję, ale w ten sposób staram się oddać to, jak...

Maciek | 2014-11-17
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Wartka akcja, soczysty język. Mocne, awanturnicze i bez ugrzecznienia. Skrzyżowanie łotrzykowskich opowiadań z elementami fantastyki i horroru. Jest to lektura czysto przygodowa, ale znać w niej maesterię. Całość jest poza tym poparta przygotowaniem, jeśli chodzi o wiedzę marynistyczną. Do tego spore zróżnicowanie w tematyce opowiadań - każdy znajdzie coś dla siebie. Ktoś powie: "pierwszorzędna lektura drugorzędna", coś w tym jest, ale trzeba mieć nie lada talent, żeby tak sprawnie operować językiem i robić przy tym trzymające w napięciu opowieści. Nawet jeśli to tylko czysta rozrywka.

Krzysztof | 2014-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Prawdziwie męska lektura. Klimatyczna, zabawna i pełna brudu, krwi i przekleństw. Zdecydowanie warta przeczytania, mimo właściwie jednego schematu zastosowanego do każdego z opowiadań.
W szczególności polecam opowiadania: Oprawca i Czarny heban.

Julaine | 2013-05-14

To mój pierwszy kontakt z Jackiem Komudą. Myślę: fantastyka - okej. Morze - świetnie. Otoczka historyczna - wybornie. Brak akcji osadzonej w Średniowieczu - super.

Najtrafniejszym określeniem wrażeń podczas lektury jest chyba znane i nieco oklepane wyrażenie: "lekko i przyjemnie". Ani nie męczy, ale też specjalnie nie zachwyta i w pamięć nie zapada, co być może wynika z tego, że książka jest zbiorem opowiadań, a taka formuła mocno ogranicza możliwości rozwoju fabuly czy postaci.

Rzuciło mi się w oczy, że autor wie, o czym pisze. Żargon morski nie jest mu obcy: elementy olinowania i cała tego typu nomenklatura brzmi fachowo, ale też nie na tyle, by czytelnik poczuł się przez to zagubiony. Jesto niewątpliwie ogromny plus, dzięki ktoremu wypatruję z zainteresowaniem lektury "Galeonów wojny".

Są jednak i wady. Co mnie najbardziej drażniło? Dwie rzeczy. Pierwszą z nich są porównania. Trochę monotonne, nawiązujące w kółko do jednego i tego samego, a ponadto w paru miejscach...

skygge | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 20 marca 2014

Ahoj przygodo! Zbiór opowiadań z różnymi postaciami, a każda historia owiana świeżą, piracką otoczką. Świat, w którym nie ma miejsca na lojalność, gdzie najbliższych można sprzedać za garść złota, a długi odliczano w palcach... Bohaterowie muszą się zmierzyć nie tylko z szalonymi kapitanami i psychopatami, ale również z podstępnymi biesami oraz mściwymi nieboszczykami. Opowiadania są mocno skondensowane, Komuda potrafi rozbawić, poddać swoje historie błyskotliwą narracją i wartką akcją. Istna makabreska.

Cecily | 2013-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Zdecydowanie jest to jedna z najlepszych książek o piratach jakie czytałam. Autor ma świetne pomysły i doskonale wie, jak je sprzedać. Język, pełen wyszukanych przekleństw i niepospolitego humoru, doskonale współgra z klimatem opowieści, a bohaterowie, choć to okrutnicy i najgorsze szelmy, wzbudzają jednak cień sympatii. :)