Imię wiatru

Cykl: Kroniki królobójcy (tom 1) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
8,28 (2006 ocen i 212 opinii) Zobacz oceny
The Name of the Wind

Pierwszy tom Kronik Królobójcy. Kvothe to człowiek legenda. Wielki mag, geniusz muzyki, bohater i złoczyńca - namówiony przez Kronikarza - wspomina swe barwne życie. Od dzieciństwa spędzonego w trupie wędrownych aktorów poprzez lata chłopięce spędzone w półświatku mrocznego miasta po szaloną, ale udaną próbę wstąpienia na Uniwersytet. Powoduje nim pragnienie władania magią i zemsty na...

Pierwszy tom Kronik Królobójcy.

Kvothe to człowiek legenda. Wielki mag, geniusz muzyki, bohater i złoczyńca - namówiony przez Kronikarza - wspomina swe barwne życie. Od dzieciństwa spędzonego w trupie wędrownych aktorów poprzez lata chłopięce spędzone w półświatku mrocznego miasta po szaloną, ale udaną próbę wstąpienia na Uniwersytet. Powoduje nim pragnienie władania magią i zemsty na demonach, które zabiły jego rodziców i cały jego świat obróciły w perzynę.
Niezwykle żywo i naturalnie snuta opowieść na homerycką skalę. Intrygująca i poruszająca odyseja Kvothe'a doskonale harmonizuje z nienachalnym klimatem fantasy. Ten debiut literacki zdobył kilka prestiżowych nagród, m.in. Quill Award oraz Onion AV Club. Prawa do wydania sprzedano już do ponad 20 krajów.

"To niezwykle rzadka przyjemność trafić na autora piszącego z precyzją niezbędną do tworzenia nie tylko fantasy, w którego słowach brzmi prawdziwa muzyka" - Ursula K. Le Guin

"Książka ma wszystko, co lubią czytelnicy fantasy: magię, tajemnice, starożytne zło. Ale jest także zabawna i przerażająca, a na dodatek przekonująca. Wzorem najlepszych książek gatunku to nie elementy fantasy czynią ją niezwykłą, ale to, co autor ma do powiedzenia o codziennych sprawach, zwykłym życiu, ambicjach i upadkach, sztuce, miłości i stracie" - Tad Williams

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.ht...(?)

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.ht...»

Samson Miodek | 2016-03-10
Przeczytana: 10 marca 2016

Jeżeli ten rok będzie choć w połowie tak dobry, jak książki które udało mi się już w nim przeczytać, to aż chce się żyć!
"Imię Wiatru" pozwoliło mi poczuć się jak nastolatek który dopiero poznaje moc książki, który nie myśli o niczym innym, tylko co będzie w następnym rozdziale, bo książka wciąga jak wir, a z drugiej strony żal było ją kończyć.
Opowieść o Kvothe'm to fantasy, ale takie nienachalne, świat poznajemy naturalnie, systematycznie wraz z nowymi przygodami bohatera, autor nie narzuca się czytelnikowi, "PARZCIE STWORZYŁEM NOWĄ DOMENĘ, NOWY ŚWIAT FANTASY, NOWE STWORY,RASY, PLANETY..." tego tam nie ma, mamy za to wspaniałą homerycką opowieść "To nie elementy fantasy czynią książkę niezwykłą, ale to co autor ma do powiedzenia o codziennych sprawach". Nie mogę się doczekać gdy dostanę w ręce kontynuację "Strach Mędrca cz.1" a to że następna część w ogóle jest, pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość.
POLECAM PO STOKROĆ!

Marvil | 2011-08-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 lipca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dawno już nie czytałem książki, który by mnie wciągnęła w takim stopniu jak „Imię wiatru”. Często się łapałem na tym, że tracę poczucie czasu czytając tę historię. Gdy tylko miałem wolną chwilę rzucałem się do książki, by przeczytać chociaż odrobinę.

Kvothe chociaż jest postacią legendarną, to obecnie prowadzi karczmę w jakimś mało uczęszczanym miasteczku. Namówiony przez Kronikarza zaczyna opowiadać nam swoją historię. Beztroskie lata swojego dzieciństwa spędził wśród wędrownej trupy aktorów, marząc o tym by pewnego dnia dostać się na Uniwersytet i zostać hermetykiem, czyli czarodziejem. Kvothe jest wręcz genialnym chłopcem, nie tylko świetnym aktorem, ale także niesamowitym muzykiem. Wybitnie inteligentny z łatwością przyswaja nową wiedzę, nawet tę magiczną.

Spokojne życie bohatera trwało do czasu, aż jego rodzina nie została wymordowana przez tajemniczych Chandrian. Będąc zaledwie nastolatkiem, przez parę lat walczył o przetrwanie na ulicach Tarbean. W końcu jednak stanął na...

| 2014-02-23
Przeczytana: maj 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

A więc mamy młodego Kvothe'a...chłopak jest zdolny, bardzo bystry, chłonie wszystko jak przysłowiowa gąbka, a ponadto ma wyjątkowy dar muzyczny - gra praktycznie jak młody bóg lub nawet lepiej. Nie, nie skreślajcie go od razu. Mimo tylu nienaturalnych wręcz zalet, Kvothe musi radzić sobie z takim nawałem kłopotów, że żadna maryśka im by nie podołała. Zresztą Kvothe nie jest ani pół-elfem i pół-wampirem, jak to z maryśkami zwykle bywa. On po prostu jest taki właśnie doskonały...sam z siebie.

W książce "Imię wiatru" jesteśmy świadkami tragedii, jaką przeżywa młody bard, jego lata spędzone pod postacią zwykłego żebraka-obdartusa, a potem jego losy jako ucznia magii.

"Imię wiatru" zachwalały mi dwie osoby, które niezwykle cenię za gust czytelniczy. I nie pomyliłam się, ufając im w tej kwestii. Książka posiada bowiem dar utrzymywania czytelnika w stanie półsnu, w którym obraca się, je, pije i chodzi do sklepu, cały czas myśląc o Kvothe'm i co u diabła tam się z nim dzieje.

Rothfuss...

Kasiag | 2015-11-10
Przeczytana: 06 listopada 2015

Książka fantastyczna!
I to nie tylko jako gatunek ;)
Wbrew pozorom, nie jest to pozycja tylko dla miłośników fantastyki. Myślę, że nawet osoby, które fantastykę omijają szerokim łukiem, mogą się dać oczarować.

Jest tutaj bowiem trochę magii, ale nie za wiele.
Jest trochę stworzeń magicznych, ale bez nadmiaru.
Jest trochę bajkowości, ale o wiele więcej mroku, zła i okrucieństwa.

Przede wszystkim jest zaś tajemniczy, charyzmatyczny bohater, który przyciąga uwagę, hipnotyzuje i intryguje.
Kvothe jest dla czytelnika zagadką od samego początku, i mimo że stopniowo poznajemy jego historię - czy tez raczej zaledwie jej początek - pozostaje zagadką nierozwiązaną.

Już rozglądam się za kontynuacją :)
Pierwsza część jedynie zaostrzyła mój apetyt i mam spory niedosyt.

Polecam gorąco!

Silje | 2011-01-21
Na półkach: Przeczytane, Mam!
Przeczytana: 21 stycznia 2011

Ech... cudeńko

Jedna z niewielu książek, przy których śmiałam się do rozpuku, płakałam rzewnymi łzami i serce biło mi z przejęcia w oczekiwaniu, co się stanie dalej.

Nie mogę się doczekać kolejnej części. Perełka wśród literatury fantasy, gorąco polecam.

Justyna | 2011-03-19
Przeczytana: marzec 2010

Z ręką na sercu mogę napisać - jedna z NAJLEPSZYCH książek jakie czytałam!!! Niesamowicie wymyślona historia Kvothe, opowiedziana przepięknym, plastycznym językiem. Z rozkoszą smakuję takie powieści :-) I sama postać. Kvothe. Samo imię ma w sobie moc! Nad wiek rozwinięty, inteligentny, GENIALNY chłopiec, perfekcyjnie znający się na muzyce, na sztuce aktorskiej (jak On opowiada!!!), który mimo tak strasznej tragedii, jaką przeżył, którą widział na własne oczy, potrafił podnieść się i dotrzeć tam, gdzie marzył od dzieciństwa. Przebył tak daleką drogę, dotarł i dostał się(!!!!) na Uniwersytet.. dotarł do swoich kochanych książek.. Nie będę opowiadać oczywiście jego historii, bo nie chcę psuć Wam przyjemności czytania, bo MUSICIE przeczytać tę książkę. Ja jestem nią zachwycona, poruszona losem bohatera i zazdroszczę :-) tak przeogromnej inteligencji i wiedzy tego chłopaka!!! Książka której się nie zapomina.. Gorąco, gorąco POLECAM!

Ferula | 2013-07-19
Na półkach: Lit. fantasy, Przeczytane, 2013

Mimo szczerych chęci, nie potrafię napisać z zachwytem opinii na temat cyklu "Kroniki Królobójcy". Nie odmawiam autorowi umiejętności pisarskich, bowiem warsztat jak i fantazję ma świetne. Jednak czegoś w tym wszystkich brakuje. Historia pozbawiona energii, emocji staje się rozwlekła, nierówna, chwilami wręcz nudna. Dwa tomy za mną, a akcja jak dotąd pojawia się sporadycznie, więcej jej w teraźniejszości, gdy Karczma vel Kvothe robi przerwy w swej opowieści, a nie w niej samej. Tylko dzięki temu ma się ochotę na dalsze czytanie. A nuż w końcu się rozkręci. Sam pomysł cyklu jest ciekawy - młody (bardzo), zdolny (wybitnie), osierocony (okrutnie) Kvothe mimo wielu przeciwności losu, próbuje wyjaśnić tajemnicę śmierci bliskich. Zamiast wiedzy i wyjaśnień napotyka białe plamy, kolejne zagadki będąc równocześnie posądzanym o jałowe zgłębianie plebejskich bajd.
Czyta sie te tomy nie z zachwytem czy napięciem, ale ze zwykłej ciekawości - co będzie dalej? jakie przygody spotkają Kvothe?...

Fidai | 2014-04-01

Niestety, "Imię wiatru" w ogóle mnie nie porwało.

Wszystko zaczęło się od tego, że w mojej biblioteczce pojawiła się druga część "Strachu mędrca", czyli drugiego tomu trylogii "Królobójca" autorem której jest Patrick Rothfuss. I chociaż w planach miałam przeczytanie tej książki prędzej czy później, zawsze udawało mi się znaleźć coś innego i tak "Imię wiatru" pozostawało w cieniu. Ale od rozmowy ze znajomym, który przekonywał mnie, że jest to książka napisana przyjemnym stylem, którą czyta się po prostu łatwo, pomyślałam "Czemu nie?". Miałam ochotę na coś przejrzystego.

I faktycznie, "Imię wiatru" takie jest. Proste. Podoba mi się styl pisania pana Rothfussa, jest w miarę lekki i nie czuć, jakby autor w bólach pisał każdą stronę. Przy dialogach sprawa trochę kuleje, ale też nie jest to nic takiego, co mogłoby do książki definitywnie zniechęcić. Co prawda autor wprowadza nieco terminów, które dla mnie, jako osoby kompletnie nieuświadomionej w pojęciach chemicznych i tym podobne,...

isabelle142 | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Nie czytam fantasy. Poza jednym wyjątkiem w postaci pewnego dziełka Pratchetta, jednak to był tylko eksperyment, i to utwierdzający mnie w przekonaniu, że to nie moje klimaty, nie moja bajka. Zapytalibyście więc, skąd na mojej półce "Imię wiatru"? Nie dość, że fantasy, to jeszcze taka cegła!
Cóż... O przeczytanie tejże książki zostałam poproszona (żeby nie ująć tego inaczej ;)) przez osobę najbliższą mojemu sercu... I cóż biedna miałam począć? Wzdychałam, jęczałam, ale wzięłam i przeczytałam! I, jakby tego było mało, jestem nią totalnie oczarowana!
Ach, co za historia! Co za język! Co za magia! (dosłownie i w przenośni)
Postać Kvothe'go (Kvothe'a?) do tego stopnia podbiła moje serce, że nie mogę się już doczekać sięgnięcia po kolejne tomy...
Opowieść, która na długo zostaje w pamięci. Cytaty, które przemawiają do mojej duszy. I genialne poczucie humoru, które niezwykle sobie cenię!
Polecam. Każdemu. Miłośników fantastyki przekonywać raczej nie muszę, tych zaś, którzy za nią nie...

Mateusz | 2013-12-09
Przeczytana: 30 listopada 2013

Ta książka stanowiła pierwszy mój kontakt z twórczością Patricka Rothfussa. Biorąc ją do rąk, nie miałem pojęcia czego się spodziewać. Do tej pory wydawało mi się, że jestem osobą obytą z fantastyką i nic mnie już nie może zaskoczyć... Nie wiedziałem jak bardzo mogę się mylić! Książka ta wciągnęła mnie w swój świat i wypluła po kilku dniach lektury. Tak ciekawych opisów przygód, zwrotów akcji i niesamowitego sposobu prowadzenia narracji nigdy do tej pory nie widziałem. System magii, mimo że prosty (sympatyczny wręcz:)), wydaje się najlepszym z możliwych i idealnie współistnieje z kreowanym światem. Sami bohaterowie książki są postaciami bardzo złożonymi, które nie do końca odkrywają swoje prawdziwe oblicze.