Książę cierni

Okładka książki Książę cierni Mark Lawrence
Okładka książki Książę cierni
Mark Lawrence Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Rozbite Imperium (tom 1) fantasy, science fiction
Rozbite Imperium (tom 1)
Prince of Thorns
Papierowy Księżyc
2012-09-19
2012-09-19
2011-08-02
Jarosław Fejdych

Przemieniony przez ciernie

Udany grimdark. Dość brutalny, sensowny, wartki. Nie jest to poziom Abercrombiego, który tę brutalność i brud serwuje wręcz nonszalancko i od niechcenia, ale wciąż dobra, orzeźwiająca lektura w natłoku wszelakich cukierkowych romantasy czy wymuskanych epic high fantasy.

Książkę zaczełem czytać dziś,i czytałem do momentu aż skończyłem.Jest krótko,treściwie i bez lania wody,typu wszystko się może zdarzyć cytując klasyka albo widziałam orła cień-klasyk.Jest skrzywdzony chłopiec,jest potworna chęć zemsty,zatracenie duszy i krew.Mnóstwo krwi.Bardzo mi się podobało,ale to moje zdanie.

Rzadko kiedy zdarza się mi, że prosta - na pierwszy rzut oka - opowieść zamienia się nagle w potężną, ciężką i mądrą opowieść o drodze skrzywdzonego człowieka. Większość złych wyborów w tej opowieści nagle po czasie okazuje się albo dobrym wyborem, albo tak naprawdę jedynym …. Dziwny bohater - niby zły do szpiku kości, a jednak potrafi się obronić, potrafi obronić swoje czyny i wybory. Dawno nie wynotowałem z książek tak wiele cytatów jak z tych trzech tomów.

To nie jest książka dla każdego, jeśli chcesz coś bardzo wyniosłego, ambitnego i z przemyślaną fabułą....to nie tutaj ;)
Tutaj krew sie leje od pierwszej strony, sieczka i mordowanie. Ale nie jest to głupie, to czysta sieczka ald z pomysłem. Naprawdę polecam jeśli ktoś ma kiepski nastrój i mentalnie wymordowałby trochę osób to Książe Cierni się poleca ;) czysta rzeźnia

Tego typu historie, gdzie główny bohater to w zasadzie antybohater - morderca i sadysta, po prostu trzeba lubić. Obraz brutalnego, brudnego świata został tu dobrze rozrysowany, a same wydarzenia ociekają krwią. I wbrew pozorom z samego początku, za tą juchą kryje się coś więcej, a dowiadujemy się o tym dopiero pod koniec tego tomu. A to oznacza, że autor potrafi kreować napięcie. Pomysłów też mu nie brakuje, bo świat te wypada intrygująco. Z kreacją bohaterów trochę gorzej, bo nie są zbyt rozbudowani.

Czyta się to lekko (jak na tę ilość brutalności i krwi),szybko, tylko mogłoby być bardziej klimatycznie. Jest to świat brudny, ponury i okropny, ale nie zawsze to tak czuć. I zakończenie tej część zamyka wszystkie najważniejsze wątki zostawiając kolejne wątki na kolejny tom.

Polecam jak się ma dość białych rycerzy czy ratowania świata.

Książę cierni to książka o sadystycznym księciu pragnacym zemsty na Hrabim Renarze. Hrabia ten jest odpowiedzialny za zamach na jego matkę oraz brata, w którym o mało on sam nie zginął. Wątek zemsty jednak zanika w pewnym momencie i przeradza się w wątek przejęcia tronu. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie wepchnie magii. Magia według mnie nie była tu potrzebna tak samo jak spuścizna po "budowniczych". Nekromanci, magowie chociaż nie tacy klasyczni to jednak występują. Opis świata przedstawionego jest dość skąpy. Sposób narracji co prawda nie sprzyja bogatym opisom jednak mógłby być nieco lepiej. Książka dla tych co lubią krwawe powieści. W mojej ocenie 6/10.

Na pierwszych stronach poznajemy okrutnego trzynastolatka-czternastolatka. Sprawia wrażenie, jakby w głównej roli obsadzono Joffa z gry o tron. Plądruje wsie, zabija, gwałci, podpala osady. Dostaje bladej gorączki, gdy się mówi na niego ,,chłopcze". Książę przeżył traumę, po tym, jak na zlecenie hrabiego zabito mu młodszego brata i matkę. On sam zaplątał się w krzak cierni, tak głęboko, że mało się nie wykrwawił. Od tamtej pory przyświeca mu jeden cel-zemsta na hrabim Renarze. Niestety, gdzieś zaplanowana zemsta się rozmywa, a książę jest zły, jakby coś go opętało. Później się to wyjaśnia i główny bohater przechodzi metamorfozę. Książka jest turpistyczna i pełna makabresek. Idealna pozycja dla fanów horroru i walających się trupów. Nie ma miejsca, przynajmniej w tym tomie na romantyczną miłość i piękne księżniczki. Są drobne przebłyski, ale książę jest tak skupiony na zabijaniu, że nie dla niego umizgi. Przez fabułę błądziłam trochę, jak we mgle trzymając się kurczowo głównego bohatera. Muszę przyznać, że trochę mi się coś tam rozmywało, ale jakoś przebrnęłam. Narracja pierwsza osobowa. Poziom wulgarności dość wysoki, jednak nie jestem pruderyjna :)

Piszę po przeczytaniu wszystkich trzech tomów. Bez spoilerów.

To jest jedna z tych książek, które trudno obiektywnie ocenić, bo raczej wzbudza skrajne emocje - albo się komuś totalnie nie spodoba, albo wręcz przeciwnie. Ja niby mam takie "pół na pół", ale naprawdę trudno tu polecać, bądź odradzać. Musicie sami ocenić, czy takie klimaty wam pasują.

W czym rzecz? To jest grim dark i to pisany w narracji pierwszoosobowej, z perspektywy antybohatera. Więc mamy bardzo brutalny świat i śledzimy go, będąc "w głowie", no można powiedzieć psychopaty... Więc nie każdemu czytelnikowi taka perspektywa będzie pasować. Ja np. nie przepadam.

Jorga raczej lubić się nie da, ale moim zdaniem to jest dobrze napisana postać, co niekoniecznie sprawi, że "będzie się ją dobrze czytać". Ja miałam większy problem z czymś innym - z tym, że poza nim inne postaci są dość mało wyraziste, tzn. również brutalne, ale trochę też nijakie. Stanowią bardziej tło, niż bohaterów do których można się w jakiejś mierze przywiązać.

Fabuła też nie jest specjalnie skomplikowana - w uproszczeniu, ot dążenie po trupach do władzy, ale to, co wyróżnia te książki to świat, który jest zbudowany na ciekawym koncepcie, tyle że to już trochę wchodzenie w spoilery. Na końcu napiszę dla zainteresowanych w czym rzecz.

Nie będę pisać opini do pozostałych części, bo tu zawarłam wszystko i bym się powtarzała. Kolejne tomy są na podobnym poziomie. Postać Jorga trochę ewoluuje, teoretycznie dojrzewa, więc jest to na swój sposób ciekawe, ale też słowo "dojrzewa" to trochę za dużo powiedziane.

Za pomysł na świat podniosłam trochę ocenę.

Mały spoiler poniżej:

Świat przedstawiony początkowo wydaje się przypominać coś na kształt średniowiecza, ale jest ciekawszy...Okazuje się, że to jest postapo, tylko minęło już trochę czasu i ludzkość jakoś się zorganizowała, ale straciła dużo wiedzy i technoogi.

Piszę po przeczytaniu wszystkich trzech tomów. Bez spoilerów.

W czym rzecz? To jest...

Bardzo toporna fabuła. Sporo tekstu ale mało "treści". Takie coś o niczym ciekawym, mało logiczne i rozciąganie mało sensownych elementów w opisach. Niby ciekawy opis otoczenia, ale fabuła bardzo płytka i słaba. Trudno mi coś o niej nawet napisać sensownego. Jak dziś się ją przeczyta, to jutro się zapomni o czym ona jest. Ogólnie niedorzeczna fabuła.

Książka nie wciągnęła mnie do swego świata, nie zrozumiałam głównego bohatera (sadysty, mordercy i psychopaty),niespecjalnie interesowały mnie jego losy. Brakowało za to głębszego wglądu w innych bohaterów. Mało wiadomo o przedstawionym świecie, tak jednak przygnębiającym, brudnym i okrutnym, że nie potrafiłam się wczuć i wchłonąć w fabułę. Nie przeszkadzałoby mi jednak tak bardzo okrucieństwo i brutalność, jakby historia była naprawdę wciągająca. Niby sprawnie napisane, niby ciekawe pomysły, ale ciężko się to czytało.
Podsumowując (oczywiście subiektywnie) - odpychający i irytujący główny bohater, mało opisów świata i niezbyt ciekawa fabuła. Polecam tylko zatwardziałym fanom dark fantasy.