Epopeja. Legendy fantasy

Okładka książki Epopeja. Legendy fantasy Paolo Bacigalupi, Trudi Canavan, Orson Scott Card, Kate Elliott, Robin Hobb, Nora K. Jemisin, Mary Robinette Kowal, Ursula K. Le Guin, Juliet Marillier, Melanie Rawn, Patrick Rothfuss, Brandon Sanderson, Carrie Vaughn, Tad Williams, praca zbiorowa
Okładka książki Epopeja. Legendy fantasy
Paolo BacigalupiTrudi Canavan Wydawnictwo: Rebis fantasy, science fiction
Epic: Legends of Fantasy
Rebis
2015-03-17
2015-03-17
Jerzy Moderski
fantasy epicka fantasy fantastyka antologia

Bardzo dobra antologia. Było kilka słabszych opowiadań, ale większość dobra lub bardzo dobra.
Moje ulubione: Droga do Levinshir, Oddany sługa.
Najgorsze w moim odczuciu - Zaklęcie rozwiązania.

Moje ulubione: Droga do Levinshir, Oddany sługa.
Najgorsze w moim odczuciu - Zaklęcie rozwiązania.

Całkiem dobra książka, jak każdy zbiór zawiera opowiadania lepsze i gorsze, ale wszystkie trzymają poziom.
Najmniej podobało mi się opowiadanie Kate Elliott, według mnie ,,przekombinowane", zrezygnowałam po ok 1/3, poza tym trochę męczyłam się przy ,,Alchemiku" Bacigalupiego. Dwa słabsze opowiadania z 11 to chyba niezły wynik.
Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie Robin Hobb, przez której ,,Ucznia skrytobójcy" nie przebrnęłam, a której opowiadanie uważam za jedno z najlepszych - jeśli nie najlepsze - w tym zbiorze. Szczególnie spodobały mi się też te autorstwa A. de Bodard, O. Carda, Rothfussa, N. Jemisin i J. Marillier.
Antologia jest idealna, by zapoznać się z nowymi autorami i ułatwić sobie decyzję, po czyje książki sięgnąć. :)

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie Robin...

Z racji tego iż jest to zbiór opowiadań różnych autorów, ocena tej książki nie jest równoważna z oceną poszczególnych opowiadań. Jedne podobały mi się bardziej, drugie mniej, ale niewątpliwie są warte przeczytania. Krótkie opowiadania są wymagającymi ponieważ nie ma za dużo miejsca aby wyjaśnić zarys historii, czy wykreować świat w którym toczy się dana historia, jednak autorzy którzy stworzyli ten zbiór nie są przypadkowi i bardzo dobrze im to wyszło.

Nie jestem wielką fanką antologii, w których zebrane są opowiadania napisane przez różnych autorów - kiedy w końcu udaje mi się przywyknąć do stylu jednego pisarza (jeśli w ogóle),opowiadanie się kończy i znów muszę się "przestawić". Tak było też w tym przypadku.
Do sięgnięcia po książkę zachęciło mnie jedno - nazwisko Sanderson na okładce. I tu się nieco rozczarowałam, ponieważ "Rysn" to fragment "Drogi królów" (przeczytałam ponownie, podobało mi się, jednak liczyłam na odrobinę nowości, a tu nic z tego). Za to bardzo podobały mi się "Człowiek z płomieni" i "Oddany sługa". Kilka innych też było w miarę ok (np. o starym dobrym Kvothe czy o pewnym alchemiku),ale te dwa szczególnie zapadły mi w pamięć i na pewno w przyszłości sięgnę po książki autorstwa Tada Williamsa, Trudi Canavan czy Mary Robinette Kowal. Z podobnych powodów innych autorów postaram się unikać.

Nie polecam tej knigi nikomu, kto nie ma czasu na czytanie!
Rozwalił mnie ten zbiór opowiadań na łopatki. Jest tak wspaniały, bo przypomniał mi cykle czytane lata temu i spowodował, że po przeczytaniu każdego z opowiadań sięgałem po cykle danych autorów i czytałem obłędnie wszystko od początku! Moorcock, Hobb, Williams, Le Guin, Card, Rothfuss, Sanderson, Jesmin, Canavan - przypomniałem sobie wszystko co mam na półkach! Obłęd! Aż mnie oczęta zasłabowały! Nigdy więcej takich zbiorów, bo mi życie uciekło nie wiem nawet kiedy. Małmazja!!!

Nie polecam tej knigi nikomu, kto nie ma czasu na czytanie!

już stałam w kolejce do kasy, i nie mogąc się doczekać przekartkowałam do Sanderson'a i ZOONK do Rothfuss'a i ZOONK króciutki rozdzialik z powieści to chyba nie nowela do epopei.. chyba że czegoś nie rozumiem, to znaczy rozumiem, że każdy musi z czegoś żyć ale z miłości czytelników to już chyba ..

Zbiór opowiadań fantasy o dość wyrównanym, wysokim poziomie. Dla mnie fajny jako sposób na rozeznanie się w nieznanych mi autorach.

Bardzo dobre nazwiska autorów zaowocowały bardzo średnimi opowiadaniami. Dwa z nich przeczytałem z ciekawością, cała reszta nie przypadła mi do gustu.

Skończywszy już czytać ten zbiór mogę w pełni stwierdzić, że jest to zróżnicowany zbiór, znajdzie się tu trochę słabszych opowiadań, ale mimo tego jest to zbiór bardzo dobry, ciekawy, a przede wszystkim świetnie zredagowany.

1. "Powrót do domu" Robin Hobb - 8/10
Historia o wygnańcach, którzy próbują przetrwać na nieznanych ziemiach. Narracja od początku wprowadza w stan niepokoju. Niektóre fragmenty mnie nudziły, szczególnie początki, ale im dalej tym ciekawej. Zakończenie świetnie, pióro również.
2. "Zaklęcie rozwiązania" Ursula K. Le Guin - 8/10
Bardzo dobre opowiadanie, bardzo krótkie, ale mimo tego minimalizmu znajdziemy tam to, co najważniejsze i najcenniejsze.
3. "Człowiek z płomieni" Tad Williams - 7/10
Dobrze napisane, bardzo szybko się czytało. Od początku zostałam zaciekawiona, bowiem już w pierwszych akapitach mamy zapowiedź pasjonującej historii. Może aż tak pasjonująca nie była, ale warta uwagi na pewno.
4. "Gdy kręci się koło" Aliette de Bodard - 7/10
Intrygujące, orientalne i ciekawe. Zapadło mi w pamięć.
5. "Alchemik" Paolo Bacigalup - 8/10
Świetne opowiadanie, o magii, której używanie ma swoje konsekwencja, przez to właśnie jest surowo zakazana. Co do wykonania - przyzwoite, bez porywów. Mimo tego to jedno z opowiadań, które najbardziej mi się podobały. Przede wszystkim genialny pomysł, największy plus.
6. "Magia piasku" Orson Scott Card - 5/10
Nie porwało mnie, choć miało swoje lepsze momenty. Nawet nie wiem, co napisać, gdyż nie wiele pamiętam z tej historii. Te słowa muszą wystarczyć.
7. "Droga do Levinshir" Patrick Rothfuss - 8/10
Jedno z lepszych opowiadań. Bardzo interesujące. Już pierwsze akapity mnie zaciekawiły i porwały dalej. Czytałam z ogromnym wyczekiwaniem i zapragnęłam bliżej poznać przedstawiony świat i bohatera.
8. "Rysn" Brandon Sanderson - 6/10
Zaledwie kilka stron, a tak dużo powiedziane o wykreowanym świecie. Mimo wszystko dla mnie stanowczo za mało. Było intrygujące, ale pozostało mi tylko obejść się smakiem.
9. "Gdy bogowie się śmieją" Michael Moorcock - 4/10
Dla mnie w większości nudne, walki nie były porywające, zarówno jak tajemnica i cel wędrówki bohaterów.
10. "Matka całej Rusi" Melanie Rawn - 4/10
Kolejne opowiadanie, z którego niewiele pamiętam. Nie było porywające, raczej nudnawe dla mnie. Chociaż początek był ciekawy.
11. "Brzegiem rzeki śmierci" Kate Elliot - 4/10
Opowiada o brutalnej kulturze plemiennej. Ale okropnie nudne, nie potrafiłam wciągnąć się absolutnie.
12. "Oddany sługa" Mary Robinette Kowal - 8/10
Dobrze napisane, od początku intryguje, do końca towarzyszy nam tajemnica i niepokój. Świetny pomysł na całość i żałowałam, że historia była taka krótka.
13. "Narkomanta" N.K. Jemisin - 6/10
Pomysł świetny, pióro bardzo dobre. Dla mnie całość wypadła dobrze, bez porywów, ale na dobrym poziomie.
14. "Konflikt trwa w pamięci" Carrie Vaughn - 6/10
Przyzwoite, o ciemnościach dręczących umysł. Całkiem dobre, ale nie było niczego zaskakującego.
15. "Szalony uczeń" Trudi Canavan - 6/10
Opowiadanie znane mi jest z innego zbioru. Dobre, ciekawe. Nic więcej.
16. "Inny" Juliet Marillier - 7/10
Dobre, ale nie porywające. Świetny pomysł, zakończenie mi się podobało, ale wykonanie raczej średnie. Mimo wszystko ode mnie siedem gwiazdek za pomysł.

Cały zbiór oceniam na dobry. Warto przeczytać dla tych kilku perełek. Zostałam na tyle zaintrygowana, że zamierzam sięgnąć po niektóre powieści autorów. Polecam

1. "Powrót do domu" Robin Hobb - 8/10

Baśnie dla dorosłych spragnionych ucieczki od codzienności