Strach mędrca. Część 1

Cykl: Kroniki królobójcy (tom 2.1) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
The Wise Man's Fear
Harashiken

Przed wami druga odsłona Kronik Królobójcy Mędrzec obawia się tylko trzech rzeczy: morza w czasie sztormu, nocy bez księżyca i furii człowieka łagodnego. Oto ciąg dalszy epickich przygód Kvothe'a, który w zaciszu gospody mierzy się ze swoją legendą. Opowieść o jego wczesnej młodości, wstąpieniu do Akademii i stawaniu tam pierwszych kroków - powoli zaczyna nabierać głębszych barw. Zdecydowany...

Przed wami druga odsłona Kronik Królobójcy

Oto ciąg dalszy epickich przygód Kvothe'a, który w zaciszu gospody mierzy się ze swoją legendą. Opowieść o jego wczesnej młodości, wstąpieniu do Akademii i stawaniu tam pierwszych kroków - powoli zaczyna nabierać głębszych barw. Zdecydowany nauczyć się magii imion bohater próbuje przekonać do siebie mistrza Elodina. Sukces rodzi jednak zazdrość, a jego wrogowie, przede wszystkim Ambrose, nie śpią. Goniąc za Chandrianami, w pragnieniu zemsty, Kvothe gubi gdzieś niewinność.

Przed wami odsłona druga Kronik Królobójcy.

"Patrick Rothfuss po niesamowitym debiucie zajął pewne miejsce na scenie głównych pisarzy gatunku fantasy i może kontynuować walkę bez żadnej rozgrzewki. Jordan i Goodkind powinni zacząć się nerwowo oglądać przez ramię!"

Kevin J. Anderson

"W tej książce żadne słowo nie jest zbędne. [...] Jeśli jesteś czytelnikiem fantasy lub po prostu potrafisz docenić dzieło o naprawdę epickim rozmachu - nie przegap tej książki".

Orson Scott Card

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.ht...(?)

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.ht...»

ania6258 | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Widząc komentarze o tej książce, mocno zastanawiam się, czy jestem jedyną osobą, która miała napady niekontrolowanego śmiechu podczas czytania. Humor był po prostu świetny, choć czasem bardzo przygłupawy.
Postaci nabrały głębszych barw i nie wiem, czy był ktoś kogo naprawdę nie lubiłam. Szczególnie jeśli chodzi o Elodina – gdy tylko się pojawiał, zastanawiałam się jakim szalonym pomysłem znów mnie zaskoczy i nigdy się nie zawiodłam.
W tej części Kvothe był jeszcze bardziej sarkastyczny, a Denna - jeszcze bardziej nieuchwytna. Czytałam każdą stronę z napięciem, jak ich losy dalej się potoczą.
Mimo, że dużo się nie działo, kwiecisty język autora pochłaniał mnie i czułam, że żyję w tym świecie. Nie było miejsca na nudę.
Jest to bardzo udana kontynuacja przygód Kvothe’a. Dużo bardziej podobała mi się od i tak cudownego "Imienia wiatru". Od razu biorę się za następną część.

Niech cię szlag trafi, Rothfuss, za przedostatni rozdział!

Marta Lewandowska | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 15 marca 2014

Rewelacyjna jak i poprzednia... Mocno wciągająca, pochłaniająca wręcz.
Zazwyczaj jak się czyta powieść ze świetnym bohaterem, chciałoby się mieć go obok siebie. Jako partnera/przyjaciela/brata/ojca. W tym przypadku mam inaczej. Chciałabym BYĆ tą postacią. Tak inteligentną, odważną, pewną siebie, wręcz brawurową. Z każdą kartką widać jak mocno Kvothe dojrzał podczas trudnego dzieciństwa i nie jest go w stanie złamać nawet największe niepowodzenie. Z każdej opresji wychodzi często poraniony, ale obronną ręką.
Podziwiam również autora- a dokładniej jego wyobraźnię, płynny język. Posiada ten rzadki Dar Pisarza...

Tomek | 2012-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Przyznam, że nie bardzo rozumiem fenomen Kronik Królobójcy. Cykl ten przypomina mi serial obyczajowy z elementami fantasy. Czytając ten i poprzedni tom, czułem się jakbym oglądał wenezuelską telenowelę, w której w jednym, z kolejnych odcinków Consueala robi sałatkę z zielonych ogórków, oczekując na swojego ukochanego, który nie bardzo wie jak postepować z kobietą, gdyż jest jeszcze zdecydowanie za młody. Nie twierdzę, że książka jest zła, posiada jednak momenty, które stanowczo przynudzają. Nie znalazłem do tej pory takich momentów, które zaparłyby mi dech w piersi i bardziej przykuły moją uwagę.
Rozpocząłem już trzeci tom przygód młodego Kvothe. Boję się tylko o to, że kiedy go zakończę a potem przyjdzie mi poczekać na tom kończący cały cykl, mogę zapomnieć o co chodziło w tym całym zamieszaniu.
Ocena 4/6

Stayrude | 2011-12-18
Przeczytana: 24 listopada 2011

"Strach mędrca" stanowi kontynuację zakreślonych w pierwszej części z niezwykłym rozmachem, przygód Kvote - młodzieńca o nieprzeciętnych zdolnościach magicznych i muzycznych. Jeśli ktoś z was liczył na to, że druga część okaże się gorsza od pierwszej ten zawiedzie się i to bardzo. Moim zdaniem autorowi bez większych trudności udało się utrzymać, ustawioną na bardzo wysokim poziomie przy okazji pisania pierwszej części poprzeczkę. Jednak aby dobrze zrozumieć rozgrywające się w drugiej części wydarzenia i relacje między bohaterami należy najpierw sięgnąć po rozpoczynające trylogię - "Imię wiatru".
Kvote nie jest już zielonym, butnym pierwszoroczniakiem. No dobrze, dobrze mijam się trochę z prawdą. Nadal jest odrobinę butny i uparty ale umiejętnie nadrabia to swoim urokiem osobistym. W ciągu całego roku spędzonego na uniwersytecie zdołał pogłębić swoją wiedzę w zakresie magii sympatetycznej, jednocześnie do perfekcji doprowadzając swoje umiejętności z zakresu przyciągania kłopotów i...

jw23 | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 27 października 2013

Po początkowym zachwycie Pierwszego tomu KRONIKI KRÓLOBÓJCY końcówka pierwszego tomu i część pierwsza drugiego tomu zawiodły mnie. Z wciągającej książki fantasy zrobiła się biograficzna opowiastka o studencie. Bez zachwytu, bez polotu, bez rewelacji. Odpuszczę sobie kolejną część. Zawiodłem się.

Wonderlandofbooks | 2015-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Są takie serię, które niewyobrażalnie nas nudzą i chcemy je przerwać, brniemy przez nie tylko dla samej zasady, bo zawsze kończymy każdy cykl. Jednak są takie książki, o których nie da się zapomnieć i staramy sięgnąć, jak najszybciej po następne przygody nasze ulubionych postacie. Przykładem drugiego przypadku mogą zdecydowanie być ,,Kroniki królobójcy", którego bohaterów po prostu nie mogę na długo zostawić.

Nie dawno pojawiła się recenzja pierwszego tomu - ,,Imię wiatru", a ja już zabrałam się za kontynuacje. Zwykle mija większy odstęp czasu zanim sięgnę po następny tom, dlatego że nie chce zanudzić Was - czytelników ciągle tą samą serią. Jednak w tym przypadku po prostu musiałam pomyśleć o sobie i sięgnąć po ,,Strach mędrca", bo już nie mogłam się doczekać następnych przygód Kvotha.

Kote opowiada kronikarzowi następny semestr na Uniwersytecie, swoje starcia z zaciekłym wrogiem i miłosne zaloty do Denny, która jest wciąż poza jego zasięgiem. Zdradza, w jakich...

Hersus | 2011-12-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 grudnia 2011

"Strach mędrców" to kolejna część znakomitej serii pt "Kroniki królobójcy" opowiadające perypetie Kvote'a który traci rodziców i musi sam dawać sobie rade na Uniwersytecie. Muszę jednak jedno przyznać początek książki był trochę nudny i monotonny nauka, granie, nauka, granie. Autor stanął jednak na wysokości zadania i w momencie kiedy traciłem nadzieje na jakąkolwiek akcje zaskoczył mnie i to nieźle akcja ruszyła z kopyta. Strona po stronie trzymały w napięciu i w końcu zawiodłem się tylko na jednym ze to już koniec. Nie mogę się już doczekać następnej części tej wspaniałej książki.

Naomi | 2011-03-06
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2011

Wydało mi się nieznacznie gorsze od pierwszej części, być może dlatego, że oczekiwałam zbyt dużo. Jednak faktem pozostaje to, że Rothfuss ma bardzo interesujący styl i potrafi zaplątać czytelnika w sieć zainteresowania, co jest według mnie rzeczą niezbędną w fachu pisarskim. Jego świat jest żywy i zróżnicowany, i warty zbadania.

Nawet jeśli momentami musiałam odłożyć książkę na jakiś czas, ponieważ fabuła nieco mi się dłużyła.

Niemniej teraz będę wyczekiwać kolejnej części, nawet jeśli po to tylko by sprawdzić co takiego "złamało" Kvothe'a do pozycji barmana.

"There are three things that all wise men fear..."

Kejt | 2012-01-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 stycznia 2012

Długo czekałam, aż druga część mojej ulubionej książki zostanie wydana.
Kiedy tylko trafiła w moje ręce początkowo delektowałam się samym jej trzymaniem, zapachem i dotykiem.
Tom tak samo świetny jak "Imię Wiatru" jeśli nie lepszy.
Jedynie ostatnie wydarzenia sprawiły, że posmutniałam, bo co jeśli Kvothe nie spotka swojej miłości przez długi, długi czas?

"- Cóż, myślę, że to cudowny początek. - Spojrzała w gwiazdy i wzięła długi, głęboki wdech. - Zawsze najbardziej lubiłam bezksiężycowe noce. W ciemności łatwiej się mówi pewne rzeczy. Łatwiej być sobą."

Pozostało tylko dodać swoje ulubione cytaty..

isabelle142 | 2015-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Lektura pierwszego tomu drugiej części Kronik Królobójcy za mną. I cóż mogę powiedzieć więcej? "Imię wiatru" nieco bardziej przypadło mi do gustu. Pewnie dlatego, że najciekawsze wydają mi się przygody Kvothego na Uniwersytecie, a tymczasem pod koniec tej książki miejsce akcji zmienia się. Bez Ambrose'a, Elodina, Simmona, Devi i reszty ta historia nie jest już taka sama... Nadal jednak rozpływam się w zachwytach nad sposobem prowadzenia narracji, a do ulubionych wędrują kolejne cytaty spod pióra Patricka Rothfussa :)