Ród Argeadów. Filip i Aleksander

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cykl grecki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Interart
Macedonia, Aleksander, podbój, ród, Filip
historia
DramaQueer

Kolejna książka z cyklu greckiego przedstawia dramatyczne dzieje rodu Argeadów, panującego w Macedonii, a przede wszystkimi jego dwóch wielkich przedstawicieli - Filipa i Aleksandra. To, czego dokonał za swego życia Filip, budzi podziw dla talentów władcy. Aleksander - od młodzieńczych lat przygotowywany przez specjalnie dobranych nauczycieli, m. in. Arystotelesa, do objęcia sukcesji był godnym następcą swego ojca.

źródło opisu: Interart, 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

apl | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Bardzo przyjemna opowieść - takie efekt autorowi udało się uzyskać dzięki niewnikaniu w szczegóły. Ma to i plusy i minusy. Słucha się płynnie, choć czasem chciałoby się dowiedzieć więcej - przekroczyć powszechnie znane informacje o Filipie i Aleksandrze, poznać innych członków rodu (dokładniej niż ogólnie)... Mimo wszystko polecam jako fajnie usystematyzowana opowieść o losach dwóch ludzi i ich najbliższych (w tym kobiet Aleksandra i niedoszłych jego partnerek - np. Ady).

Elevander | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Wakacyjne powtarzanie książek Krawczuka trwa u mnie w najlepsze, a dzisiaj sięgnąłem po "Ród Argeadów". Co można powiedzieć o tej książce? Nie jest ona opracowaniem poświęconym wszystkim członkom macedońskiej dynastii królewskiej. Opisuje bowiem tylko dwóch jej przedstawicieli: Filipa II oraz Aleksandra III zwanego Wielkim. Co więcej, jest to opis tylko niektórych faktów z ich życia. Właściwie można by powiedzieć, że opisuje życie obu panów w okresie 356-336 p.n.e., czyli od narodzin Aleksandra po zamordowanie Filipa. Przy okazji Autor wspomina - jak to jest w jego zwyczaju - o wielu różnych wydarzeniach, postaciach czy dziełach sztuki, które współtworzą obraz antycznego świata. Mamy więc garść informacji o Arystotelesie i Izokratesie, o stosunku Greków do sportu, o słynnym koniu Bukefalasie. Największą wadą tej książki jest fakt, że spora jej część pokrywa się niemal w 100% z zasadniczą treścią "Grobów Cheronei".

Tomasz Babnis

"Zeus bowiem takie ustanowił prawo śmiertelnym: tylko od woli bogów zależy, czy w niczym się nie zbłądzi za życia i czy cel swój się osiągnie - a przeznaczenia i tak nie uniknie."

Dzieciństwo i młodość Aleksandra Wielkiego w szerokiej perspektywie okresu dominacji Macedonii na terenach starożytnej Grecji.

JWRJWR | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Warto ją przeczytać łącznie z Grobami Cheronei. Obie książki pięknie się uzupełniają.

Eleonie | 2016-10-29
Przeczytana: 24 listopada 2016