Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie

Okładka książki Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie
Natalia de Barbaro Wydawnictwo: Agora nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Agora
2021-02-10
2021-01-01
literatura polska kobieta psychologia odpowiedzi motywacja rozwój osobisty

Dziwna ta książka... Napisana jakimś dziwnym, wydumanym językiem, który w ogóle do mnie nie trafia. Przyznam szczerze: nie skończyłam jej czytać. Nie mogłam przekonać się do stylu pisania Autorki. To niby poradnik, ale nie wiadomo tak do końca, co Autorka ma na myśli.
Sorry..., ale nie polecam.

Sorry..., ale nie polecam.

Według mnie trochę przereklamowana. Jeśli szukacie konkretnych rozwiązań to nie polecam. Książka ma raczej formę luźnych przemyśleń, anegdotek z życia autorki itd. Można się zainspirować, ale nie jest to nic odkrywczego czy przełomowego.

1989

Książka przereklamowana.. nie przepadam za taką literaturą ale przy takich dobrych opiniach postanowiłam kupić (niestety, nie ma na Legimi ), nie wiem skąd te zachwyty ?Mnie tu nic nie zachwyciło i raczej można odnieść wrażenie co do powtarzalności tekstów jak to bywa przy takich psychologicznych poradnikach. Nic szczególnego.

Książka niby nie odkrywa żadnych nowych teorii psychologii, ale w moim odczuciu pięknie przeprowadza czytającego przez drogę zrozumienia samego siebie i pokazuje praktyczne wykorzystanie narzędzi psychologicznych. Na pewno przeczytam ją jeszcze nie raz.

Nie będę gwiazdkować, bo ewidentnie nie jestem docelową odbiorczynią tej książki. "Czuła przewodniczka" w 80% jest (dla mnie!) jednym wielkim truizmem. A te 20% to już ten poziom odklejenia (szczerze przepraszam urażonych, ale tak to odbieram), że nie pozostało mi nic innego jak tylko przewracać oczami i cicho prychać pod nosem. Najwidoczniej mój poziom rozwoju duchowego i duchowość ogółem są na tak niskim poziomie, że nie potrafię przyjąć tego typu treści "na poważnie" (szczytem był fragment dotyczący "rozmowy" z włosami, kiedy to zaczęłam się zastanawiać, czy przypadkiem autorka nie robi nas wszystkich w konia, mówiąc kolokwialnie, i jawnie nie nabija się ze swoich czytelników i ich inteligencji). Jedno wielkie "nie" ode mnie, stety-niestety. Trochę się chyba dałam oszukać temu nachalnemu marketingowi, cóż począć?

Kilkakrotnie rozmawiałam o tej książce z koleżankami i nie wszystkie podzielały mój zachwyt. Każdy odnosi się do własnych doświadczeń. Dla mnie trafia w punkt, nie tylko wyjaśnia przyczyny pewnych zachowań ale również pomaga pójść naprzód. Polecam!

Ta książka ma szansę spodobać się czytelnikowi, jeśli przyjdzie do niego w odpowiednim momencie życia. Dla mnie czytanie jej było przyjemnością i relaksem, myślę, że każda kobieta powinna ją przeczytać. Jeśli ktoś uważa, że zawiera truizmy, to bardzo dobrze - to znaczy, że myśli w niej zawarte są zakorzenione w osobie, którą ta książka nudzi i jeśli ta pozycja "nie wnosi nic nowego" to znaczy, że osoba czytająca jest już bogata o wnioski z tej książki. Niestety jeszcze ciągle wiele kobiet ma problemy z uznaniem siebie jako osoby wystarczającej i jest to problem przenoszony z pokolenia na pokolenie. Ta pozycja trafi przede wszystkimdo kobiet, które chcą poczuć się lepiej i które już poczyniły ku temu pewne kroki - sięgają po inne książki tego typu, chodzą na psychoterapię, itp. Sama mam dużą ochotę podarować ją mojej mamie, ale nie wiem czy będą dla niej czytelne odniesienia do popkultury, których w tej książce pełno. Mimo tego, że ta książka lekko tylko liże temat podnoszenia samooceny kobiet, robi to na tyle kusząco, że czytelnik ma ochotę na więcej, a podejrzewam, że taki był właśnie cel autorki.

Jest to książka, co do której nie byłam przekonana czy chcę ją przeczytać, ponieważ bałam się, że będzie w niej zbyt wiele bullshitu. Widocznie jednak, musiała poczekać na ten moment w moim życiu, kiedy okaże się przydatna.
Czy poleciłabym ją komuś, kto nie trawi bullshitu? Absolutnie nie! Dużo w niej niepotrzebnych wstawek, szczegółów z życia autorki, symbolizmu czy wręcz magicznych sytuacji - i rozumiem, że nie każdy będzie w stanie przez to przebrnąć. Osobiście nie do końca mi to odpowiadało, ale przymknęłam na to oko, ponieważ wyciągnęłam z tej książki o wiele ważniejsze rzeczy.
Należę do tych osób, które w trakcie czytania często się zatrzymują i zaczynają rozmyślać. Także gdy padło pytanie "Kim jestem?" okazało się, że naprawdę potrzebowałam je sobie zadać. Dojść do pewnych wniosków. Wspólnie z autorką przeszłam przez kolejne wątki i dostosowałam je do swojego życia (bo przecież życie każdego z nas wygląda inaczej), co pomogło otworzyć mi oczy na pewne kwestie.
Myślę, że właśnie w takim celu została stworzona ta książka - żeby zastanowić się nad swoim życiem.

Książka otwierająca oczy i zmieniająca życie. Nic dodać nic ująć. Polecam każdej kobiecie która potrzebuje wsparcia i potrzebuje jak okazać to wsparcie samej sobie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę wyważanie otwartych drzwi, odkrywanie tego, co odkryte. Rozczarowałam się, zwłaszcza, że książka była rekomendowana jako absolutny hit.