Łaskawe

Okładka książki Łaskawe
Jonathan Littell Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść historyczna
1040 str. 17 godz. 20 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Les Bienveillantes
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2008-10-02
Data 1. wyd. pol.:
2008-10-02
Liczba stron:
1040
Czas czytania
17 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308042458
Tłumacz:
Magdalena Kamińska-Maurugeon
Tagi:
człowieczeństwo II wojna światowa natura ludzka nazizm NSDAP śmierć walka dobra ze złem holocaust zabójstwo zagłada zło Żydzi
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
990 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
325
317

Na półkach: ,

Nigdy żadnej książki nie czytałem tak długo i z tak wielką niechęcią. Choć nie mogę nie mieć uznania dla pracy autora i widzę jej zalety na początku chcę zaznaczyć, że jest to niezwykle nieprzystępna pozycja.

Gdy zastanawiam się nad tą książką przychodzi mi na myśl blog. Wyobrażam sobie, że autor pisał blog, albo chciał pisać i różne notki, przemyślenia, zebrane fakty na różne tematy trzymał w szufladzie, a gdy zebrało się tego 500 stron pomyślał, że można połączyć te notki fabułą i wydać jako niezwykle głęboką powieść.

Mamy w powieści olbrzymią ilość różnych refleksji, omówień konkretnych tematów, które mogłyby się znaleźć na blogu publicysty wrzucającego różne materiały z których nie udało mu się zrobić felietonu, lub artykułu. Raz są one przedstawiane jako wykład lingwisty (np. omówienie różnorodności etnicznej Kaukazu), innym razem dialog (np. o wspólnocie ideowej narodowego socjalizmu, z radzieckim komunizmem), a nawet po prostu w pierwszej osobie od tak wykłada nam sprawę narrator (np. propozycje kar dla homoseksualistów rozważane przez prawników z SS), lub główna postać wykłada takie rozważania jakiejś jak się później okazuje całkiem nieznaczącej dla fabuły postaci (np. rozważania nad zgodnością aktów homoseksualnych z ideami narodowosocjalistycznymi).

By rozważania miały powiązania z wydarzeniami głównego bohatera jest on przerzucany z miejsca na miejsce przez autora, choć niezbyt widać uzasadnienie fabularne dla takich posunięć, a różne problemy na które natrafia główny bohater są rozwiązywane w oparciu o zasadę że jest szczęściarzem. Po prostu wielokrotnie powtórzony zabieg Deus ex machina.

Brak fabuły i spójności dzieła autor zdecydował się ukryć epatowaniem perwersjami. Sporo jest perwersji seksualnych skierowanych głównie w kazirodztwo, ale też bierną sodomię (analny homoseksualizm). Wydaje się jednak, że od seksu ważniejszy dla autora jest odbyt. Wszystko co można do odbytu wsadzić, co z niego może wypłynąć, lub problemy z tym, że nic się nie chce przez niego wydobyć. Defekowanie się głównego bohatera, taplanie się w kale, czucie kału, podcieranie tyłka jest jednym z głównych tematów powieści. Choć pojawiają się też mdłości i wymioty.

Gdzieś pomiędzy tymi wadami książki gubi się jej najważniejszy element czyli różne motywacje, wśród nazistów, ale i one ze względu na sąsiadowanie z sytuacjami absurdalnymi, dziwnymi majakami nie wydają się zbyt wiarygodne. Choć najbardziej zaburza odczucie wiarygodności fakt, że główny bohater raz jest totalnym idiotą, a innym razem przewiduje w Rosji rządy Władimira Putina, albo los powojennych Niemiec, czy też zmiany na froncie wschodnim nim one nastąpiły.

Ogółem nie polecam.

A nie napisałem nic o fabule.

Główny bohater jest prawnikiem i członkiem SD, którego losy śledzimy w czasie trwania II wojny światowej.

PS: W powieści pojawia się również wątek kryminalny trochę jak z serialu Colombo, ale również niezwykle słaby.

Nigdy żadnej książki nie czytałem tak długo i z tak wielką niechęcią. Choć nie mogę nie mieć uznania dla pracy autora i widzę jej zalety na początku chcę zaznaczyć, że jest to niezwykle nieprzystępna pozycja.

Gdy zastanawiam się nad tą książką przychodzi mi na myśl blog. Wyobrażam sobie, że autor pisał blog, albo chciał pisać i różne notki, przemyślenia, zebrane fakty na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 184
  • Przeczytane
    1 674
  • Posiadam
    532
  • Teraz czytam
    128
  • Ulubione
    103
  • Chcę w prezencie
    38
  • Do kupienia
    12
  • Historia
    12
  • Literatura piękna
    11
  • E-book
    11

Cytaty

Więcej
Jonathan Littell Łaskawe Zobacz więcej
Jonathan Littell Łaskawe Zobacz więcej
Jonathan Littell Łaskawe Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także