Odkrycie nieba

Tłumaczenie: Ryszard Turczyn
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
De ontdekking van de hemel
literatura piękna
Ag2S

Ta powieść to dzieło życia jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy holenderskich. Historia przyjaźni dwóch mężczyzn, których różni dosłownie wszystko. Maks, astronom, hedonista, erotoman i ekstrawertyk, oraz Onno, zagubiony, zamknięty w sobie filolog, spotykają się pewnej mroźnej nocy i odtąd stają się nierozłączni. Ich dyskusje są odbiciem najważniejszych filozoficznych i teologicznych sporów, a oni sami – mądrzejszymi o doświadczenia półwiecza braćmi bohaterów Czarodziejskiej góry Tomasza Manna. Obaj stają się uczestnikami rozgrywki tajemniczych sił i obaj ulegają urokowi tej samej kobiety. Kiedy rodzi się dziecko o niezwykłych zdolnościach, nie wiadomo, który z przyjaciół jest jego ojcem. Właśnie temu chłopcu jeden z aniołów powierzy niezwykłą misję: dostarczenie tablic z dziesięciorgiem przykazań z powrotem do nieba. Wspaniała, wielowątkowa opowieść o miłości, przyjaźni i zdradzie, o zmorach dwudziestego wieku i ludzkiej naturze, uwikłanej w walkę dobra ze złem.

źródło opisu: http://wab.com.pl/

źródło okładki: http://wab.com.pl/

1travel | 2018-02-28
Przeczytana: 14 marca 2018

warto, niesamowita książka

agrypina | 2017-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2017

Zwięzłość w rozwiązłości, rozwiązłość w zwięzłości; kontestacja konstatacji, konstatacja kontestacji; credo quia absurdum!

Pantałyk | 2017-01-11
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Oczekiwania w stosunku do tej książki miałam, przyznaję - zbyt wygórowane przez co rozczarowanie było silniejsze. Spodziewałam się Prawdy Objawionej, a dostałam zwyczajność. Postać Maksa - p o n a d p r z e c i ę t n i e irytująca, mdła. Wątek miłosny (można powiedzieć: niejako oś konstrukcyjna) - marnizna.

klaju | 2016-07-18
Przeczytana: 01 marca 2008

Rewelacja. Mulisch w wielkiej formie. Przeznaczenie, los i bolesna historia Europy jako tło opowieści o prawdziwej przyjaźni i jej końcu. Powieść wymagająca i dla wymagających. Dla mnie - pozycja obowiązkowa.

koemata | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, Kindle, Az w 2015
Przeczytana: 08 grudnia 2015

intryga i losy ludzi jak w telenoweli, dużo fajnych fragmentów

ola | 2015-11-17

Z bohaterami książki a zatem i z samym Mulischem jest mi światopoglądowo nie po drodze. Czuje inaczej, myślę inaczej i świat tez widzę inaczej. Paradoksalnie jednak jest to jedna z książek , którymi absolutnie się zachwyciłam. To dowód na to , że rozmowa ludzi o zupełnie skrajnie , innych poglądach może być piękna. Wybitna i mądra książka.

czytający | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gdzieś we wszechświecie pędzi obraz naszej przeszłości, która dla większości z nas została na wieki zasypana przez piaski historii. Być może właśnie w najdalszych zakątkach kosmosu, nieznane postacie próbują rozwiązać zagadkę jaką jest człowiek. Łamią głowy nad zagadkowością ludzkiego istnienia, jego wielkością i upadkiem. Może tam, w regionach czystego rozumu, lepiej niż u naszych pobratymców przyswaja się humanistyczne wartości a śmierć nie jest czymś ostatecznym i definitywnym. Pozostałości po wielkim kosmicznym wybuchu z pewnością mogłyby dostarczyć wiele dowodów na to, że odkrywanie nieba jest bardziej proste niż nam się wydawało. Ja również próbowałem złamać pieczęć tajemnicy dotychczas nienaruszonej. Przeżyłem wspaniałą przygodę, podczas której odkrywałem dekalog i szedłem po tropach Arki Przymierza. Nawet w najśmielszych snach nie przeczuwałem, że mogę się otrzeć o początki historii i zasmakować starożytnej mądrości.

Dzięki tej lekturze mogę stwierdzić, że myślenie to...

Łukasz | 2015-09-14
Przeczytana: 11 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Harry Mulisch napisał autobiografię.. i nadał jej tytuł „Odkrycie nieba”. To nie do końca prawda. Nie bądź na mnie zły, już wszystko tłumaczę!
Ojciec Harry'ego był kolaborantem, matka była Żydówką. On sam podzielał lewicowe poglądy i kibicował kubańskiej rewolucji. Postanowił nie iść na studia, żeby nie zabiły jego oryginalności. Autor rozbił swoją historię na części i postanowił obdarować nią bohaterów swojej powieści. Żeby nikt nie poczuł się gorszy, Harry był sprawiedliwy. Dla każdego znalazło się coś miłego.
Rozpoczynając przygodę z książką otrzymujemy boski prolog! Prawdziwie boski, gdyż jego akcja toczy się w Królestwie Niebieskim. Tajemniczy dialog o jakiejś ważnej sprawie wprowadza nas do właściwej akcji, która toczy się w 1967 roku. Maks i Otto zostają połączeni wyjątkowym uczuciem i nic, co nie jest ingerencją niebios, nie może ich rozdzielić. Łączy ich nie tylko prawdziwa przyjaźń, ale też pewna ziemska istota, imieniem Ada, którą, podobnie jak siebie nawzajem, poznają...

rogata_ta | 2014-12-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: październik 2013

Czytałam długo, z przerwami. Po przeczytaniu ok. 30 stron poddałam się na kilka miesięcy. Przy kolejnej próbie książka mnie mocno wciągnęła. Rozczarowało mnie zakończenie. Po przebrnięciu kilkuset stron, uwikłaniu się w losy bohaterów oczekiwałam czegoś więcej.

| 2014-05-26
Przeczytana: 26 maja 2014

Miałam nie pisać,ale jednak.
Po pierwszych rozdziałach uznałam,że całkiem dobra,z nadzieją na jeszcze lepszą - tu plusik za polski akcent.Lecz niestety,im dalej tym gorzej,dla mnie straciła spójność ta opowieść,a szkoda.