Wykluczeni

Wydawnictwo: W.A.B.
Die Ausgesperrten
83-7414-118-2
Agnieszka

Powieść, której akcja rozgrywa się w latach pięćdziesiątych, ukazuje losy czwórki bohaterów: Anny, Rainera, Sophie i Hansa, w wieku 17–19 lat, którzy zakładają bandę i dokonują brutalnych napaści i rabunków. Pochodzą z różnych środowisk, każde z nich ma jednak problemy związane z sytuacją w domu rodzinnym, każde z nich coś ukrywa. Z czasem ich skomplikowane relacje doprowadzają do konfliktu, który skończy się tragicznie... Jelinek prowadzi narrację z dystansu, w ogóle nie wprowadza mowy niezależnej (to cecha wspólna wielu jej utworów), zabarwia opowieść czarnym, sarkastycznym humorem. Używa języka stylizowanego na potoczny. Ta pesymistyczna książka dotyka problemów kapitalizmu, polityki i przesądów społecznych. Autorka, tworząc ją, nawiązywała do niezwykle silnie zakorzenionych w literaturze niemieckojęzycznej gatunków, Bildungsroman i Entwicklungsroman, powieści inicjacyjnych.

zielony_kot | 2013-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2013

Objętość tej książki może sugerować, że to będzie przyjemność na dwa wieczorki. Jednak niemożliwością jest ją przeczytać w tak krótkim czasie.

To nie jest grzeczna historyjka, napisana ładnym językiem. Powieść jest bardzo wulgarna, zniesmacza czytelnika, a nawet obrzydza; męczy, drażni, irytuje, ma się ochotę często wyrzuć tą książkę za okno, ale nie, bo ciekawość zżera, co dalej się wydarzy.

Autorka przedstawia naprawdę trudne historie, dramaty ludzkie, za pomocą pozornie prostych zdań. Nie bawi się w kwieciste opisy, stawia na dobrą fabułę i dobrze wykreowanych bohaterów. Jednak nie ma tu przypadkowych słów, wszystkie mają swoje miejsce i sens.

Elfriede Jelinek jest bardzo dobrą obserwatorką rzeczywistości. Dostrzega ludzkie wady, słabości i namiętności. I to przekłada się na bohaterów jej powieści- są bardzo ludzcy przez to, że nie są idealni, piękni i cudowni a wszystko w ich życiach po prostu świetnie się układa. Tutaj nic się nie układa, dramaty wyskakują niemal z każdej...

Gothabella | 2013-08-03

Elfirede można kochać albo nienawidzić. "Wykluczeni" to moja pierwsza powieść Jelinek i chyba lepiej nie mogłam trafić. Z miejsca się zakochałam w jej stylu i obserwacjach i szczerze mówiąc po lekturze tej książki do tej pory zbieram szczękę z podłogi. W skrócie twórczość Jelinek to urzekająco poetycka twarda pornografia, albo może pornograficzna twarda poezja... Cokolwiek. Dla mnie jej książki są jak syreni śpiew: a) piękne b) smutne c) enigmatyczne d) trujące i wabiące na zatracenie. Ale nie można przestać słuchać... Jak słyszę, że Nobel dla Jelinek był niezasłużony, to mam ochotę nos odgryźć. Jak Gryzilepki.

Mariusz61 | 2014-03-24

Twórczość Elfriede Jelinek jest bez wątpienia wyjątkowa. Pod każdym względem. Niekoniecznie to znaczy, że to twórczość najwybitniejsza czy literacko niepowtarzalna. Na pewno nie dla większości czytelników, raczej dla niewielu. Przede wszystkim dla grupy wielbicieli prozy zaangażowanej, walczącej, dla tych, którzy w twórczości literackiej szukają źródeł odpowiedzi na najistotniejsze pytania, dla poszukiwaczy artystycznych wrażeń najwyższej próby, nawet tam gdzie dominuje brzydota. Do grona tych szczęśliwców ja także aspiruję. Dlatego dla mnie każda powieść Jelinek to duchowa przygoda (celniej napisać duchowa awantura), to graniczne emocje, to narracja odległa od stereotypowo pojmowanego piękna.
Podobnie jest z Wykluczonymi. Kto zna i lubi autorkę, nie zawiedzie się, kto rozpoczyna z nią znajomość, pozna ją w najlepszej formie. Tutaj, podobnie jak w innych powieściach, lekko nie będzie, niejednokrotnie przyjdzie z niesmakiem odwrócić głowę, zatkać nos, przerwać czytanie z...

Łukasz | 2016-10-16

Elfriede Jelinek - autorka zapadająca w pamięć. Do tej pory przeczytałem trzy jej książki. Pierwsza z nich potwierdziła, że Austriaczka jest pisarką oryginalną; trzecia - że przeciwnicy przyznania jej Literackiej Nagrody Nobla mieli absolutną rację. Teraz jednak napiszę słów kilka o książce, którą przeczytałem jako drugą, a która z kolei potwierdza, że decyzja Akademii Szwedzkiej nie była bezzasadna.

"Wykluczeni" - bo o tej pozycji mowa - to opowieść utrzymana w przyciągającym, choć ponurym, klimacie powojennej Austrii. Jelinek w zimny i cyniczny sposób oskarża swoich rodaków o moralny bezwład i brak rozliczenia minionych zbrodni. Beznamiętne zapomnienie wyrządzonych krzywd sprawi, zdaniem autorki, że zbrodnie ojców zostaną powtórzone przez ich synów.

Temat piękny, w dodatku poruszony w niebanalny sposób. Literacki język pisarki i sposób narracji, tak specyficzne, tej książce nie przeszkadzają, a nawet jej pomagają: współgrają z cynizmem noblistki i opisywanego przez nią...

Bandziorno | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Doskonała książka, rewelacyjni bohaterowie, niezwykły styl narracji. Autorka doskonale przedstawia emocje bohaterów, szczególnie te najbardziej intensywne i negatywne. Wbrew oczekiwaniom, czytało mi się bardzo lekko i szybko. Wystarczyło dostroić się do niestandardowego tempa narracji i można było "popłynąć" wraz z wydarzeniami. Książka zachęciła mnie do zapoznania się z resztą twórczości autorki.

Evita | 2011-09-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

To trudna powieść...Elfriede Jelinek rozprawia się z niewygodną historią. Przedstawia prawdy, które nie każdemu się podobają. Jej proza jest specyficzna. Wszystko jest powiedziane wprost, z brutalną szczerością, bez owijania w bawełnę. Nie ma w niej nic romantycznego, ładnego. Za to dużo brutalności, wulgarnego języka, obscenicznych zachowań i seksu. Jelinek ukazuje kobietę uległą, sprowadzoną do roli przedmiotu, służącego do zaspokajania mężczyzny. Przedstawia dowody na to, że demony przeszłości, choćby nie wiem jak skrywane, grzechy ojców, mają wpływ na dorastające dzieci i ich pojmowanie świata.
Dojrzewa się, doświadczając zbrodni - powtarza Rainer.

Nie polecam tej książki każdemu, bo nie wszystko jest dla wszystkich. Na pewno nie jest to lektura przyjemna ani łatwa w odbiorze. Pesymizm wyziera dosłownie z każdej, kolejno przewracanej strony, by na końcu przywalić człowiekowi prosto w oczy, z zaskoczenia. I chociaż podświadomie spodziewamy się tego najgorszego, to jednak...

Literatura Jelinek jest specyficzna, trudna, w pewnych momentach wyczerpująca. Owo wyczerpanie - swobodna proza, która przypomina w pewien sposób przelewanie złości, smutku na papier - znajduje wielu przeciwników. Takie głosy są zrozumiałe - nie każdy chce czytać takie rzeczy. "Wykluczeni" są po trochu literaturą polityczną, po trochu traktującą o rodzinie, a przede wszystkim o zagubieniu i braku widocznego sensu w społeczeństwie doświadczonym wojną i okrucieństwem.

Monika | 2011-07-31
Przeczytana: 2008 rok

Problematyka poruszona przez Jelinek w tej książce jest zapewne bardzo istotna, ale sposób w jaki ją przedstawiła, nie przemówił do mnie. To książka brutalna, zawierająca wiele wulgaryzmów. Jedna z tych, którą się albo kocha albo nienawidzi.

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 21 stycznia 2010

Koniec lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wiedeń. Wojna była koszmarem, z jakim trudno się zmierzyć. Lepiej więc, wygodniej, udawać, że jej nie było, zapomnieć, nie zwracać uwagi, nie pamiętać. Ale nie ma też powrotu do ideałów i wartości burżuazyjnego społeczeństwa sprzed wojny. Cóż więc pozostaje? Pustka. I złość. I gniew. I frustracja. A stąd już bardzo blisko do pozornie bezsensownej przemocy.

Młodzi ludzie, Anna, Sophie, Rainer i Hans, kompletnie zagubieni, rozczarowani sfrustrowani, szukają sensu życia w brutalnych napadach.

Ojciec dwojga z nich, dawny oficer SS i inwalida wojenny (erotoman fotograf i sadysta), jest wyraźnym symbolem tego, do czego nikt nie chce wracać, a nawet więcej – odciąć się za wszelką cenę, uciec. Tylko… dokąd. W świecie, w którym nie ma miłości, jedynym wyjściem wydaje się eskalacja okrucieństwa. Zresztą… co innego mogłoby połączyć dziewczynę z dobrego, a przynajmniej bogatego domu, niesamowicie inteligentne rodzeństwo i zwykłego...

maga | 2012-10-23
Przeczytana: 2011 rok

Jest to książka o młodych, niespełnionych i niezadowolonych ze swojego losu ludziach, którzy kierują się w życiu gniewem. Kontrowersyjna, zastanawiająca i na swój sposób wzruszająca historia o wrażliwych i zagubionych istnieniach, które próbują zdefiniować się w społeczeństwie, a nijak nie potrafią. Bardzo dobra i na długo zapadająca w pamięć książka.