Cenzura PRL. Wykaz książek podlegających niezwłocznemu wycofaniu

Okładka książki Cenzura PRL. Wykaz książek podlegających niezwłocznemu wycofaniu Zbigniew Żmigrodzki
Okładka książki Cenzura PRL. Wykaz książek podlegających niezwłocznemu wycofaniu
Zbigniew Żmigrodzki Wydawnictwo: Nortom powieść historyczna
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Nortom
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
8385829881
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
191
191

Na półkach: , ,

Miałam przyjemność być studentką prof. Żmigrodzkiego. Na jego wykładach temat cenzury pojawiał się często. Te zagadnienia zawsze bardzo mnie interesowały, musiałam więc również i tę niewielką książeczkę przeczytać.
Książka jest świadectwem spustoszenia, jakiego dokonała komunistyczna cenzura w polskiej świadomości narodowej, nauce i kulturze. Nie oszczędzono nawet literatury dziecięcej. W 1951r. władza sporządziła 3 listy książek, które miały być niezwłocznie usunięte że zbiorów bibliotek publicznych. Trzecia dotyczyła właśnie książek dla dzieci i młodzieży. Według tych list od 1 X 1951r. zaczęto "oczyszczanie" księgozbiorów 80000 bibliotek publicznych w kraju i przy okazji wymieniono też personel. Listy nie były jawne, a proces usuwania książek wykonywali "swoi" ludzie, których przyjmowano na etaty zwalnianych bibliotekarzy.
Tak zaczęła się amputacja naszej zbiorowej pamięci i niszczenie narodowego kodu kulturowego. Powodem wycofania książek była najczęściej ich tematyka, nazwisko autora lub tytuł, ale "niewłaściwe" mogło być również miejsce wydania.
Przy niektórych nazwiskach zakazanych wydawnictw znajdowały się adnotacje "wszystkie utwory". Tak było np. w przypadku J. Kadena - Bandrowskiego,
F. Ossendowskiego, M. Wańkowicza.
A. Kamińskiego, H. Mniszkówny, A. Fiedlera,
Nie oszczędzono nawet kryminałów umieszczając na liście całą twórczość znanego przedwojennego pisarza Adama Nasielskiego i Agaty Christie.
Na liście znajdowała się też seria o Tarzanie B.E. Rice'a.
Na przemiał trafiły książki krytykujące bolszewików, poświęcone rządom sanacji, Piłsudskiemu i jego Legionom, o tematyce związanej z Kresami, Łemkami, Ziemiami Odzyskanymi, stosunkami polsko-żydowskimi.
Z literatury dziecięcej i młodzieżowej na czarnej liście znalazły się utwory o tematyce religijnej, harcerskiej przygodowej oraz cała klasyka obcej lit. dziecięcej (oczywiście zachodniej i amerykańskiej). W ten sposób zasoby bibliotek, mocno zubożone w wyniku wojny, zostały zmniejszone o dziesiątki tysięcy woluminów.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że akcja "oczyszczania" bibliotek była dopiero początkiem dramatu wielu żyjących pisarzy, którzy nie zdecydowali się na emigrację. Niektórych osadzono w więzieniach, dla wielu było to złamanie życiorysu, kariery, odcięcie od dochodów, skazanie na niebyt literacki i społeczny.

Miałam przyjemność być studentką prof. Żmigrodzkiego. Na jego wykładach temat cenzury pojawiał się często. Te zagadnienia zawsze bardzo mnie interesowały, musiałam więc również i tę niewielką książeczkę przeczytać.
Książka jest świadectwem spustoszenia, jakiego dokonała komunistyczna cenzura w polskiej świadomości narodowej, nauce i kulturze. Nie oszczędzono nawet...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2169
575

Na półkach:

Niewielka książeczka a ile przemyśleń. Wycofywano nie tylko rzeczy niebezpieczne dla ustroju (sanacja, religia, opcje narodowe) ale także fantastykę i kryminały, jeśli pojawiały się wątki "dziczy ze wschodu" lub struktury narodowościowej komunistycznych jaczejek wywrotwowych. Jak widać dla komunistów każdy przejaw niezależnego myślenia był niebezpieczny. Polecam nie tylko badaczom, tym bardziej, że niektórych dzieł nie odkurzono po 1989... Nie udało się a szkoda bo są nadal wartościowe.

Niewielka książeczka a ile przemyśleń. Wycofywano nie tylko rzeczy niebezpieczne dla ustroju (sanacja, religia, opcje narodowe) ale także fantastykę i kryminały, jeśli pojawiały się wątki "dziczy ze wschodu" lub struktury narodowościowej komunistycznych jaczejek wywrotwowych. Jak widać dla komunistów każdy przejaw niezależnego myślenia był niebezpieczny. Polecam nie tylko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    3
  • Doktrynerskie Ciekawostki
    1
  • Studia (2009-2012)
    1
  • Do przyszłej pracy naukowej (Cenzura PRL)
    1
  • PRL propaganda
    1
  • Historia
    1
  • PRL
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cenzura PRL. Wykaz książek podlegających niezwłocznemu wycofaniu


Podobne książki

Przeczytaj także