Piloci

powieść historyczna
Skarpa Warszawska
2024-01-10
2024-01-10

"Piloci" to powieść historyczna opowiadająca o zawodach lotniczych Challange w 1936 roku. Choć nie tylko gdyż cofamy się również w czasie do 1926 roku, zamachu majowego i walki pilotów, ale również fragment książki toczy się już po wojnie.

Początkowo wgl nie mogłam się wciągnąć. Nie podobała mi się ta historia, te retrospekcje. Nudziłam się. Na szczęście tak było tylko na początku. Im dalej czytałam tym bardziej podobała mi się ta historia. Chociaż lotnictwo to nie jest moja tematyka, z przyjemnością dowiadywałam się nowych rzeczy na temat samolotów i pracy jaką się przy nich wykonuje. Autor dokładnie opisuje zawody, przygotowania i zmagania ekip różnych narodowości. Podaje również aktualny ranking drużyn. No znajdziemy tutaj wiele smaczków. Według mnie historia na tym zyskuje, jest bardziej realistyczna i intrygująca.

Akcja rozkręca się powoli, swój szczyt osiąga tak naprawdę pod koniec książki. Ostatnie rozdziały i zakończenie całkowicie mnie zaskoczyły. Szczególnie zaskoczenie było trudne, ale odzwierciedlało powojenne realia.

Jeśli chodzi o fakty, w 1936 roku zawody lotnicze Challange nie odbyły się. Autor jednak postanawia nam opowiedzieć jak mogły by wyglądać, snuje własną opowieść. Zostają poruszone aktualne tamtym czasom tematy. W końcu za kilka lat wybuchnie wojna, nastroje nie są spokojne.

Uwielbiam takie pozytywne zaskoczenia. Pomimo trudnych początków z tym tytułem, ciąg dalszy okazał się doskonały.

Jeśli lubicie czytać powieści historyczne albo lubicie okres międzywojenny oraz lotnictwo, to książka zdecydowanie dla Was.

Poznajcie powieść, która z pewnością poruszy serca miłośników lotnictwa i przygód. Podlewski z wirtuozerią splata historię i fikcję, tworząc opowieść o odwadze, poświęceniu i pasji, które definiują życie pilotów.
Książka zabiera czytelników w podróż przez chmury i czas, ukazując nie tylko techniczne aspekty latania, ale także ludzkie emocje towarzyszące każdemu lotowi. Autor z niezwykłą precyzją oddaje ducha epoki, w której piloci byli pionierami nieba, a każdy start mógł być ostatnim.
Postacie są wyraziście nakreślone, a ich historie - pełne głębi. Autor nie stroni od pokazywania zarówno triumfów, jak i tragedii, które nieodłącznie wiążą się z zawodem pilota.

“Piloci” to hołd dla tych, którzy przekraczają granice możliwości, i przypomnienie, że niebo zawsze będzie przyciągać ludzi marzących o lataniu. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto kiedykolwiek rozglądał się po niebie z tęsknotą za przygodą. Książka wciąga czytelnika w świat latania, honoru i przyjaźni w podzielonym kraju lat 40-tych XX wieku.

"Dum spiro, spero, nadzieja ląduje zawsze ostatnia."
Lubicie książki, które są poświęcone lotnikom i ich dokonaniom?
Piloci to powieść, która łączy ze sobą wątki historyczne z fikcją literacką.
Zawody Chellenge International de Tourisme o randze międzynarodowej odbywały się przed II wojną światową. Organizowane były przez Międzynarodową Federację Lotniczą jako konkurs samolotów turystycznych.
Jednym z punktów tych zawodów był lot dookoła Europy. Dodatkowo oceniano poziom techniczny konstrukcji samolotów, przeprowadzano próby zużycia paliwa, próby szybkiego uruchomienia silnika oraz oceniano czas, a także sposób składania i rozkładania skrzydeł.
Faktem jest, że w 1932 roku zwycięstwo w zawodach odniosła polska załoga w składzie: Franciszek Żwirko - pilot i Stanisław Wigura - mechanik na samolocie RWD-6.
W 1936 roku zawody Chellenge się nie odbyły, jednak za sprawą Adama Podlewskiego możemy sobie wyobrazić, jak mogłyby one wyglądać, gdyby doszły do skutku.
Międzynarodowy turniej lotniczy był nie tylko sposobem na wzajemną rywalizację między klubami i konstruktorami oraz pokazaniu jakości maszyn, którymi latali piloci. To była również rywalizacja pomiędzy poszczególnymi narodami.
"Braterstwo lotników znikało szybciej niż benzyna w bakach."
Okres międzywojenny był dosyć burzliwy. W retrospekcjach w powieści zostały ukazane niepokoje wśród ludności polskiej, która w tamtym czasie była podzielona pomiędzy zwolenników i przeciwników marszałka Piłsudskiego. Dodatkowo wiszące w powietrzu widmo kolejnej wojny powodowało, że nastroje wobec państw, które w tamtym czasie otaczały II Rzeczpospolitą nie były zbyt przychylne.
Autor zastosował w książce bardzo ciekawy zabieg przedstawiając nie tylko samą rywalizację i emocje występujące wśród pilotów biorących udział w Chellenge, ale również pokazując nam punktację załóg po każdym z etapów oraz wyciąg z regulaminu konkursu.
Znajdziemy tu również artykuły z "Wieści Wieczornych", których dziennikarze relacjonowali przebieg zawodów.
Jedyne czego mi tu zabrakło, to umieszczenie zdjęć poszczególnych modeli samolotów.
Przyznaję, że w tej kwestii jestem laikiem i same oznaczenia takie jak: Tajfun Bf-108, RWD-9bis czy ABC-7 nic mi nie mówią. Musiałam poszukać w internecie zdjęć, które pokazałyby mi, jak wyglądały opisywane maszyny.
Niemniej jednak Piloci to ciekawy tytuł dla wszystkich osób, które interesują się lotnictwem, a także tych którzy mają ochotę zobaczyć, jak takie zawody wyglądały.
Współpraca barterowa z Wydawnictwem
Skarpa Warszawska

"Dum spiro, spero, nadzieja ląduje zawsze ostatnia."
Lubicie książki, które są poświęcone lotnikom i ich dokonaniom?
Piloci to powieść, która łączy ze sobą wątki historyczne z fikcją literacką.

"Piloci" Adam Podlewski, Wydawnictwo Skarpa Warszawska, PREMIERA 10 STYCZEŃ 2024

"Piloci" Adama Podlewskiego to powieść, która przenosi nas w czasy burzliwych lat trzydziestych. Autor wskazuje nam na zupełnie inną rzeczywistość, która mogła się wydarzyć w roku 1936. Brak odbycia się zawodów lotniczych Challenge, stwarza okazję dla polskiego aeroklubu, aby zwołać własny turniej. W tym świecie wyobrażonym to załoga złożona z genialnego pilota Ignacego Karskiego oraz ekscentrycznego konstruktora Daniela Arnolda.

Przygoda rozpoczyna się od wyznaczenia celu, jakim jest zdobycie laurów osiągniętych przez Żwirkę, Wigurę, Bajana i Pokrzywkę. Jednak przedtem piloci muszą stawić czoła dwóm wyzwaniom - 10 000 kilometrom pod niebem Europy oraz przepaści, która podzieliła polskie społeczeństwo po zamachu majowym. To właśnie te trudności wpływają na rozwinięcie charakterów bohaterów, ich walkę o zjednoczenie i pokonanie trudności, jakie napotykają na swojej drodze.

To nie tylko historia o przygodzie lotniczej, ale także opowieść o honorze polskiego lotnika, miłości do latania i prawdziwej przyjaźni. Mamy okazję zobaczyć, jak lotnicy twardo stąpają po ziemi, walczą o swoje marzenia i niezależność. Autor zgrabnie przedstawia sytuację społeczną i polityczną tamtych czasów, ukazując brutalny świat rywalizacji konstruktorów i pilotów z ostatnich lat trzydziestych.

"Piloci" to powieść, która wciąga od pierwszych stron i trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. To historia nie tylko dla fanów lotnictwa, ale dla wszystkich, którzy pragną przenieść się w czasie i przeżyć niezapomniane przygody, pełne niebezpieczeństwa i emocji. Autor umiejętnie łączy wątki międzyludzkie z realiami tamtego okresu, tworząc niezapomnianą opowieść o bohaterach, dla których nie ma rzeczy niemożliwych.
Gratka zwłaszcza dla pasjonatów lotnictwem. Zdumiewający, niepokojący, dający do myślenia epilog to wisienka na torcie. GORĄCO POLECAM!

"Piloci" to ciekawa pozycja dla tych, którzy interesują się lotnictwem i lubią książki bardzo szczegółowe technicznie.
To będzie czytelnicza uczta dla miłośników tych tematów.
Dla mnie momentami była to lektura ciężka, gdyż spodziewałam się mniejszego przywiązania do detali. Odnalazłam się za to w tych wszystkich momentach, które poruszały tematy międzyludzkie, a te techniczne były dla mnie problematyczne.
Ciekawym pomysłem jest stworzenie historii, która mogła wydarzyć się w rzeczywistości. Ilość szczegółów zaciera wrażenie że to tylko fikcja literacka i powieść czyta się jak opowieść o tamtych wydarzeniach. Interesujące były nawiązania do przeszłości i epilog, który przenosił nas w czasy po II wojnie światowej. Całość dobrze się czyta, choć nie każdy się w niej odnajdzie.

To będzie czytelnicza uczta dla miłośników tych tematów.

Jest rok 1936, dziesięć lat po przewrocie majowym i rok po śmierci marszałka Piłsudskiego. W Warszawie odbywają się zawody lotnicze Challenge. W szranki staje kilka drużyn m.in. ekipa z Polski. W jej skład wchodzą pilot Ignacy Karski i mechanik Daniel Arnold. W swoim samolocie, Septimusie, chcą stać się sławni jak Żwirko i Wigura. Co muszą zrobić, żeby tego dokonać? Przelecieć dziesięć tysięcy kilometrów nad Europą.

Challenge nie odbył się w 1936 roku w Polsce. Adam Podlewski popuścił wodze fantazji i z mistrzowską skrupulatnością opisał zawody lotnicze, które przecież mogłyby się odbyć. Ogrom pracy jaką włożył autor w przygotowanie się do tej powieści, jest nie do opisania. Książka jest pełna wiedzy z zakresu lotnictwa, konstruowania i budowania samolotów. Ponadto we wspaniały sposób oddaje ducha okresu międzywojennego. Nastroje panujące w kraju po śmierci Piłsudskiego były wówczas różnorakie.

I właśnie po obu stronach politycznej barykady stają Karski i Arnold. Powiedzieć, że dzieli ich wszystko, to nie powiedzieć nic. Ale wtedy to nie miało znaczenia. Łączyła ich przecież miłość do latania, do zwycięstwa, do przygody.

„Piloci” zaprowadzili mnie do wspaniałych, ale i trudnych czasów dwudziestolecia, mojego ulubionego okresu w literaturze. Adam Podlewski napisał powieść historyczną z elementami przygodowymi. Nakreślił arcyciekawe postaci, również te drugoplanowe. Książkę czyta się dość szybko, mimo że pełna jest specjalistycznego słownictwa. Ciekawym zabiegiem było zastosowanie przeplatania rozdziałów ze statystykami zawodów i relacjami prasowymi z konkursu.

„Piloci” Adama Podlewskiego to książka o ogromnej pasji jaką jest lotnictwo, męskiej przyjaźni w trudnych czasach i honorze polskiego lotnika. To jedna z najoryginalniejszych książek jakie przeczytałam w ostatnim czasie.

Z ogromnym zainteresowaniem sięgnąłem po książkę Piloci Adama Podlewskiego. Dla mnie to pierwsze spotkanie z powieściami pana Adama, który jest historykiem, varsavianistą, autorem powieści o tematyce historycznej, fantasy, a także współpracownikiem magazynów literackich Pocisk i Skarpa Warszawska.

Już sama okładka przyciąga wzrok. Oczami wyobraźni możemy przenieść się wysoko w chmury, by zobaczyć w nich lecący samolot. Tytuł powie nam tyle, że będzie to książka o pilotach. Z opisu na czwartej stronie okładki możemy dowiedzieć się, że będzie to książka o polskich pilotach, którzy wezmą udział w pewnej międzynarodowej imprezie lotniczej. I na początek kilka słów o niej, byście mogli poznać to niezwykłe wydarzenie. Challenge to światowa impreza, która przed drugą wojną światową odbyła się czterokrotnie w latach: 1929, 1930, 1932 i 1934. Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych były organizowane przez Międzynarodową Federację Lotniczą. W skład rywalizacji wchodził lot okrężny dookoła Europy. To była najważniejsza część rywalizacji, ale ważnymi był inne składowe zawodów, takie jak: poziom techniczny konstrukcji danego samolotu, próby zużycia paliwa, czy czas szybkiego uruchomienia silnika. Sędziowie oceniali także czas i sposób składania i rozkładania skrzydeł.

Choć Challenge w 1936 roku... nie doszedł do skutku. Jednak autor umiejętnie i profesjonalnie nakreślił przebieg tych, jakże pasjonujących zmagań, które odbyły się w Polsce, w Warszawie, gdzie rozgrywane były na Polu Mokotowskim i na Okęciu. Tak, tak na Polu Mokotowskim było lotnisko i funkcjonowało w latach 1910-1947. W okolicach Biblioteki Narodowej, tam, gdzie biegamy teraz w parku podczas parkrun Pole Mokotowskie, startowały samoloty. Pewnie trudno sobie to teraz wyobrazić. Pan Adam znakomicie przedstawił postaci, które brały w tym wyścigu i rywalizacji w stolicy Polski. Poznamy nie tylko ludzi, ale również techniczne aspekty zawodów i konstrukcji podniebnych maszyn. Głównymi bohaterami powieści są oczywiście Polacy, Ignacy Karski i Daniel Arnold. Jeden jest pilotem, a drugi mechanikiem. Ten duet, mimo że dzieli ich wiele, a szczególnie polityka i inne zapatrywania na rzeczywistość po przewrocie majowym i niedawnej śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, to chęć zwycięstwa w rywalizacji łączy ich w jednej, podniebnej pasji.

To połączenie powieści o tematyce historycznej, z nutą rywalizacji sportowej, lotniczej, to też umiejętny zabieg autora, który w tekst powieści wplątał rozdziały, w których mamy na bieżąco podawane wyniki zawodów oraz wyciąg z regulaminu zawodów. A to nie wszystko, ponieważ część rozdziałów to relacja prasowa z imprezy, która dodatkowo nadaje kolorytu rywalizacji.

Jak zakończyła się rywalizacja? Co ciekawego wydarzyło się podczas dziesięciotysięcznego lotu wokół Starego Kontynentu?

Fani historii, lotnictwa i Warszawy będą na pewno zadowoleni z lektury. Polecam serdecznie lekturę.

Już sama okładka przyciąga wzrok. Oczami wyobraźni możemy przenieść się...

Ależ to była niesamowita przygoda!

Powieść Adama Podlewskiego "Piloci" wymyka się klasycznej kategoryzacji. Niby powieść historyczna, ale jednak fikcyjna. Do tego jest tam sporo akcji charakteryzującej dobrą przygodówkę :) A i humoru też w niej nie zabrakło.

W okresie międzywojnia, już po śmierci marszałka Piłsudskiego i po tragicznym wypadku samolotu ze Żwirką i Wigurą na pokładzie, w 1936 roku w Polsce organizowane są zawody lotnicze (które w rzeczywistości nie miały wtedy miejsca). W szranki stają zawodnicy z całego świata, nawet reprezentacja radziecka (pod sztandarem Stanów Zjednoczonych). Wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to świetna okazja do poszpiegowania, jakie technologie udalo się opracować innym krajom oraz do przetestowania własnych konstrukcji. Pomiędzy wyścigiem o punkty w kolejnych etapach zawodów (z początku czysto technicznych, a zwieńczonych 10 000-kilometrowym rajdem wokół Europy) mamy okazję obserwować też przyjaźnie zawiązujące się między poszczególnymi załogami, przekomarzanki, a czasem nawet zagrania "poniżej pasa". W tle zaś mamy przeblyski ówczesnych realiów polityczno-gospodarczo-społecznych z okresu międzywojnia. Pikanterii całym zawodom dodaje też fakt, że w ślad za zawodnikami w czasie zawodów wyrusza Anna Majewska, pilotka aeroklubu-organizatora, wraz z reporterką i fotoreporterem warszawskiej gazety "Wieści wieczorne".
Książkę czytało się znakomicie i wywołuje ona sporo emocji. Z początku myślałam, że odstraszą mnie fragmenty o szczegółach technicznych konstrukcji samolotów, ale wszystko było idealnie wyważone. Muszę przyznać, że sporo się też dzięki tej książce dowiedziałam. Największym zaskoczeniem dla mnie był fakt, że w tamtych czasach tą drugą osobą w kabinie, wcale nie był drugi pilot (choć najczęściej też umiał latać),ale nawigator będący jednocześnie mechanikiem czy nawet konstrutorem danej maszyny.
Uważam, że naprawdę warto po tą książkę sięgnąć, szczególnie, jeśli się lubi latanie, współzawodnictwo i przygody!
Współpraca recenzencka z Wydawnictwem Skarpa Warszawska

Ależ to była niesamowita przygoda!

„Piloci” to fascynująca powieść historyczna, która przenosi nas do alternatywnej wersji roku 1936, w którym Polska organizuje międzynarodowe zawody lotnicze Challenge. To wspaniała lotnicza podróż wraz z polską załogą, składająca się z utalentowanego pilota Ignacego Karskiego i genialnego konstruktora Daniela Arnolda. Razem z nimi stawiamy czoła nie tylko trudnej trasie lotu, ale także politycznym i społecznym podziałom, które nękają wtedy ojczyznę 🇵🇱.

Autor stworzył bardzo realistyczny i wciągający obraz Polski międzywojennej, pełnej różnorodności, kontrastów oraz napięć społecznych i politycznych. Jego styl pisania jest lekki, płynny i obrazowy, przez co akcja książki jest wartka i czyta się ją z przyjemnością. Pokazuje on nam piękno, wiedzę i pasję do latania, ale także ryzyko i brutalność związane z tą dziedziną. Książka zawiera wiele szczegółów z lotnictwa i budowy samolotów, ale nie jest przy tym trudna w odbiorze nawet dla osoby, która tak jak ja, nie miała wcześniej z tym nic wspólnego.

„Piloci” to o książka, która z pewnością zainteresuje nie tylko fanów lotnictwa i męskie grono odbiorców, ale także miłośników historii i przygody. To piękna historia o honorze, męskiej, braterskiej przyjaźni i miłości do latania. Polecam wszystkim, którzy chcą wznieść się ponad korony drzew, poczuć wiatr we włosach i otworzyć oczy na nowe horyzonty ✈️.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @skarpawarszawska, a Autorowi @adampodlewskipisarz za wspaniałą lotniczą przygodę (współpraca recenzencka)🩷.

NIEBO WE KRWI

Jedną z najnowszych propozycji od wydawnictwa Skarpa Warszawska jest książka Adama Podlewskiego „Piloci”. Swoją premierę miała 10 stycznia bieżącego roku i tego też dnia miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu z autorem, które zachęciło mnie do szybkiego sięgnięcia po tę lekturę.

Rok 1936. Polski Aeroklub organizuje międzynarodowe zawody lotnicze Challenge. W szranki stają ekipy z kilku europejskich krajów. Przede wszystkim zaś załogi polskie, a wśród nich pilot Ignacy Karski i mechanik Daniel Arnold. W swojej maszynie, niezawodnym dotąd Septimusie, chcą zdobyć laur zwycięzcy i stać się sławni jak Żwirko i Wigura. By jednak tego dokonać należy przejśc liczne próby i odbyć lot pod niebem Europy na trasie niemalże dziesięciu tysięcy kilometrów. Czy wiara i marzenia wygrają w starciu z bezwzględną rywalizacją? Jak wiele trzeba poświęcić, by zrealizować marzenie?

W roku 1936 zawody Challenge nie odbyły się. W swojej powieści Adam Podlewski pozwolił sobie popuścić wodze wyobraźni i przedstawić wizję tego turnieju, gdyby rzeczywiście miał on miejsce. Imponujące jest to jaką skarbnicą wiedzy jest ta książka. Autor bardzo solidnie przygotował się do swojego zadania. Poznajemy dziesiątki szczegółów technicznych, budowę samolotów, smaczki jak tego typu zawody wyglądały niegdyś od zaplecza. Wizja, którą roztacza przed nami Podlewski jest bardzo wiarygodna. Dwóch bohaterów, dwie skrajnie różne jednostki i jedna pasja. Duet Karski – Arnold to niezykle interesujący przykład tego jak wola walki, dążenie do realizacji marzenia i duma narodowa łączą ludzi o przeciwnych postawach politycznych. Społeczeństwo rozbite po mającym miejsce dziesięć lat wcześniej zamachu majowym wciąż pełne jest antagonizmów. Stojący niegdyś po dwóch stronach barykady Daniel i Ignacy teraz stanowią drużynę. Wspólnie wyruszają w pełną przygód, ale i niebezpieczeństw wyprawę na przeciwległy kraniec Europy, by nieść chwałę polskiemu lotnictwu. Napisana z zegarmistrzowską precyzją, skrupulatna, pełna napięcia opowieść o odwadze, pasji latania i honorze.

Myślę, że „Piloci” nie są lekturą, która każdemu przypadnie do gustu. To nie jest powieść komercyjna. Mnogość szczegółów technicznych, mocne osadzenie w wydarzeniach historycznych i specyficzna tematyka sprawiają, że nie wszyscy odnajdą w tej książce to, co lubią. Jednakże bardzo zachęcam, by się przełamać i otworzyć na tę historię. Adam Podlewski włożył ogromny trud w napisanie tak misternie dopracowanej powieści i nie da się tego nie zauważyć. Nie posiadam szczególnie dużej wiedzy na temat poruszanych w powieści zagadnień, ale dzięki bardzo dobrze opracowanym opisom autora, czytało mi się ją dobrze. Podoba mi się konstrukcja powieści, a dokładniej to jak poszczególne rozdziały przeplatane są statystyką turnieju, wyciągami z regulaminu zawodów Challenge i prasówką. To bardzo udany zabieg, który przełamuje schemat opowiadania i stanowi dodatkowy punkt, który czyelnika zaciekawia. Jestem pełna podziwu zarówno dla pasji z jaką ta książka została napisana jak i dla ogromnej wiedzy autora, którą potrafi w tak przystępny i interesujący sposób dzielić się z odbiorcami.
Zaliczam „Pilotów” do kategorii najoryginalniejszych powieści jakie w ostatnim czasie przeczytałam. Wiedza i kunszt opowiadania zasługują na bardzo duży plus.

Adam Podlewski w „Pilotach” ukazuje nam rywalizację najlepszych załóg lotniczych ówczesnych czasów. Kreuje bohaterów bardzo zróżnicowanych, wielobarwnych, o różnych przeżyciach i poglądach. Oprócz tandemu głównych bohaterów na uwagę zasługuje postać Józka Czapli – czternastoletniego chłopaka żydowskiego pochodzenia, który na zawodach towarzyszy załodze Septimusa. Różne będą drogi życiowe tych ludzi i rózny los ich spotka. Ale wtedy tam – na Challenge – stanowili załogę. „Piloci” to przejmująca opowieść o braterstwie mimo różnic, o marzeniach, ale także o zwykłej ludzkiej podłości.

Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę, ponieważ Adam Podlewski zaserwował nam coś, co niezwykle rzadko pojawia się na literackim rynku. Powieść historyczną napisaną ze swadą i dbałością o szczegóły. O tym co dobre i złe. O wyborach, które rzutują czasami na całe życie. O próbie realizacji marzeń w cieniu zbliżającej się wojny. Diabeł gorąco poleca.

NIEBO WE KRWI

Rok 1936. Polski Aeroklub organizuje międzynarodowe...

• Recenzenckie
  • Historyczna