Ostatni statek z planety Ziemia

Wydawnictwo: Czytelnik
The Last Starship from Earth
piotrex

Z okładki:
John Boyd, amerykański pisarz z Kalifornii, jest autorem dziesięciu książek fantastyczno-naukowych. Powieść "Ostatni statek z planety Ziemia", pełna zaskakujących pomysłów wizja równoległej historii, ukazała się w roku 1968, zyskując autorowi uznanie krytyki i czytelników.

byłem_fprefectem | 2012-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Świat się niestety albo jak najbardziej stety nie skończył, nie pozostaje mi więc nic innego jak pchać ten wózek dalej. Pewien William narobił wszystkim pisarzom koło pióra pisząc swój romans wszech czasów. Tym razem dramat rozegra się pomiędzy Haldanem z Matematycznych i Helisą z Poetych.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/12/wysrubowana-linia.html

Robert Sosnowski | 2016-08-05
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo ciekawa pozycja. Czytałem ją wiele lat temu, chyba w 1980, a ostatnio natknąłem się na ebooka i ją sobie przypomniałem. Jakaś dobra dusza zeskanowała i przekonwertowała całą książkę.
Historia alternatywna, takie skrzyżowanie Cyklu Inkwizytorskiego Piekary i Limes Inferior Zajdla. W tym alternatywnym świecie Chrystus nie umarł na krzyżu, ale ze swoimi wojskami zdobył Rzym, sam przy tym ginąc.
Świat o takich korzeniach jest zupełnie inny od naszego. Pod względem moralnym najbardziej ceniona jest, przynajmniej oficjalnie, sprawiedliwość a nie miłosierdzie. Cały świat jest zjednoczony, panują oświecone rządy. Oficjalnie "żyjemy na najlepszej planecie i w najlepszym ustroju".
W praktyce jest nieco gorzej. Społeczeństwo jest podzielone na kasty wg swoich uzdolnień, każdy otrzymuje swoją klasyfikację określającą jego pozycję i kompetencje. Są więc matematycy, humaniści, a także zwykłe prole. Rządzą Trzy Siostry: Socjologia, Psychologia i Kościół, tzn. przedstawiciele tych kast....

Marta | 2016-06-13
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Bardzo dobra pozycja ukazująca alternatywną rzeczywistości i to na kilku płaszczyznach, coś jak książki Orwella skrzyżowane z wehikułem czasu.Mimo ciężkiego tematu spokojnie można ją wziąć ze sobą na plażę ponieważ jest bardzo dobrze napisana, jest momentami zabawna akcja dzieje się szybko, postacie natomiast są nietuzinkowe i nic nie jest oczywiste. Powieść umie zaskoczyć czytelnika w chwili kiedy jest już pewien czegoś albo kogoś.. Nie jestem w stanie opisać bardziej szczegółowo akcje i postacie żeby nie odkryć pewnych tajemnic, dlatego napisze tylko, że to mądra i wartościowa pozycja i czytelnikom sf jak najbardziej ją polecam, co prawda obcych nie ma ale jest równoległa rzeczywistość, statki kosmiczne i podróże w czasie, wiec jest git :) Polecam serdecznie!

Sławomir | 2013-10-25

Wiele lat temu wpadała mi w ręce ale pamiętam jak pozytywne wrażenie i jak świetnie się ją czytało do teraz.

Ergo_sum | 2015-08-06
Przeczytana: 1982 rok