Polski pisarz science fiction, autor głównie powieści młodzieżowych oraz dziennikarz. Ukończył orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował na Wydziale Filozofii UJ w latach 1956-1957. W 1959 przeniósł się do Katowic i rozpoczął pracę jako dziennikarz. Publikował teksty głównie o tematyce społecznej i gospodarczej. Był zastępcą redaktora naczelnego w katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, gdzie prowadził autorski cykl reportaży. Był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika "Panorama". W 1976 zrezygnował z pracy dziennikarskiej i zajął się twórczością literacką.http://
Ciekawy, oryginalny pomysł. Zwykle powieści pokazują sprawy od strony głównych bohaterów, typu kapitanowie, zdobywcy, dowódcy, itp. Tutaj - widziny podszewkę rzeczywistości, można powiedzieć to jakby patrzeć od strony technicznej obsługi danej cywilizacji.
Klimat nieco paranoiczny, ogladanie się za siebie, poczucie niepewności. Mnie sie podobało. Na pewno to coś innego, a nie tania sztampa jaką dziś można znaleźć w księgarniach. Polecam.
Lubię s-f, z fantasy tę, ktora pokazuje nasz świat i świat fantastyczny jako przenikające się nawzajem, opowieści niesamowite (nie mylić z horrorem, czyli jatkami w "fantastycznej", a czasem i turpistycznej formie). I lubię, horrible dictu, takich autorów, jak Czesław Chruszczewski i Bohdan Petecji (wyjąwszy ostatnią powieść). Dlaczego? Może na przykład dla mocno utopijnego sposobu myślenia, który jednak wyraźnie, chociaż w różny sposób, ma u tych pisarzy charakter konwencji. (Tak jak film "46-okunen no koi"). Co jednak z powieścią "Tylko cisza"? Od strony czysto literackiej piszą o tym inni. Jako zaś opowieść o ciszy (chociaż nie tylko o niej),ma w sobie coś, kto chyba nawet zanurzurzonemu po uszy w naszych ("wstaw odpowiednie przymiotniki") czasach zasmakować ciszy, dotknąć ciszy, dać się jej ogarnąć. I dlatego, chociaż książka może być odbierana jako monotonna, wręcz nudna - polecam.