Kosmiczny kalejdoskop

Cosmic Kaleidoscope
8320705185
Shaw, Kosmiczny kalejdoskop
szati

Zbiór dziesięciu opowiadań, które składają się na „Kosmiczny kalejdoskop", daje w sumie reprezentatywną próbkę mistrzostwa Shawa. Zarówno tematyka, jak i klimat tych utworów są niezwykle różnorodne. Nie naruszając konwencji gatunku autor potrafi przestraszyć i rozbawić, wzruszyć i wyśmiać. ZAWARTOŚĆ 1. Potyczka w letni poranek 2. Niedorzeczne facsimile 3. Członek rzeczywisty 4. Cisi...

ZAWARTOŚĆ
10. Ostatni lot

źródło opisu: książka

oiron | 2019-04-07
Przeczytana: 20 marca 2019

Zbiór mocno momentami absurdalnych i groteskowych opowiadań. Opowieść o kosmitach budujących sztuczne Mont Everest przebranych za Yeti (sic!). Jedno nawet poruszające kwestie polityczne (krytyka związków zawodowych w Deflacja 2001).

Najbardziej utkwiło mi w pamięci "Cisi wspólnicy" jednak samo zawiązanie się fabuły (rozbójnik atakujący kobietę porwany przez UFO) jest równie absurdalne jak reszta opowiadań. Nie znam nic innego Shawa, ale mam nadzieję że w swoich powieściach nie rozwiązuje problemów fabularnych w takim stylu jak w opowiadaniach, które miały przedstawić tylko jakiś pomysł a cała otoczka to jazda bez trzymanki ;-) Ogólnie lekkie i zabawne.

Michał Głowacz | 2017-11-10

Bardzo sympatyczna antologia. Szczególnie zapadło mi w pamięć opowiadanie o Monie Lizie, które w przekonujący sposób wyjaśnia, skąd wziął się słynny uśmieszek na twarzy sportretowanej kobiety...

kryloc | 2016-05-15
Przeczytana: 13 maja 2016

Fajne ma gość pomysły na futurystyczne opowiadania.