Tylko cisza

Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Solaris
Oceansoul

Tylko cisza to jedna z najciekawszych polskich powieści SF, oparta na oryginalnym pomyśle badania przez ludzkość najbliższych gwiazd i jednocześnie ekologicznej odnowy Ziemi. W kosmos wyruszają setki statków badawczych, a w tym czasie cała ludzkość zostaje zahibernowana w miastach, na 80 lat, aby planeta w tym czasie oczyściła się, na nowo zazieleniła, atmosfera odnowiła. Do pilnowania uśpionej ludzkości przygotowano automaty i dyżurnych astronautów, ludzi przygotowanych do długoletniego życia w samotności. Ale czy szkolenie ich do tego faktycznie przygotowało?

Bohdan Petecki (1931 - 2011) polski pisarz science fiction, powieści dla młodzieży. Z wykształcenia orientalista, do 1976 roku pracował jako dziennikarz, potem poświęcił się pisarstwu. Debiutował w 1971 powieścią W połowie drogi. Jego twórczość z lat 70. to twarde science fiction – kontakt z obcymi, eksploatacja planet. Do najbardziej znanych jego powieści należą: Strefy zerowe, Tylko cisza, Messier 13, Kogga z Czarnego Słońca, Rubin przerywa milczenie. W latach 80. tworzył powieści fantastyczne dla młodzieży.

źródło opisu: http://solarisnet.pl

źródło okładki: http://solarisnet.pl

Ewagriusz | 2019-06-06

Lubię s-f, z fantasy tę, ktora pokazuje nasz świat i świat fantastyczny jako przenikające się nawzajem, opowieści niesamowite (nie mylić z horrorem, czyli jatkami w "fantastycznej", a czasem i turpistycznej formie). I lubię, horrible dictu, takich autorów, jak Czesław Chruszczewski i Bohdan Petecji (wyjąwszy ostatnią powieść). Dlaczego? Może na przykład dla mocno utopijnego sposobu myślenia, który jednak wyraźnie, chociaż w różny sposób, ma u tych pisarzy charakter konwencji. (Tak jak film "46-okunen no koi"). Co jednak z powieścią "Tylko cisza"? Od strony czysto literackiej piszą o tym inni. Jako zaś opowieść o ciszy (chociaż nie tylko o niej), ma w sobie coś, kto chyba nawet zanurzurzonemu po uszy w naszych ("wstaw odpowiednie przymiotniki") czasach zasmakować ciszy, dotknąć ciszy, dać się jej ogarnąć. I dlatego, chociaż książka może być odbierana jako monotonna, wręcz nudna - polecam.

Tomek | 2018-09-14
Przeczytana: 14 września 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nudne i nielogiczne. Pomysł odnowy ekologicznej świata - spoko. Ale wariowanie szkolonego pilota od pierwszego dnia przez tytułową 'ciszę' to mocna przesada. Człowiek wariuje w zupełnej ciszy, ale dźwięki otoczenia- wiatru, zwierząt, itp. to warunki w których żyją pewnie miliony ludzi w obecnych czasach. Ten fakt nie dał mi spokoju podczas czytania - szczególnie, że w dużej części na tym "szalenstwie" skupia się książka. Nie polecam.

EwaJastrzębska | 2018-08-04

Ciekawy, oryginalny pomysł. Zwykle powieści pokazują sprawy od strony głównych bohaterów, typu kapitanowie, zdobywcy, dowódcy, itp. Tutaj - widziny podszewkę rzeczywistości, można powiedzieć to jakby patrzeć od strony technicznej obsługi danej cywilizacji.
Klimat nieco paranoiczny, ogladanie się za siebie, poczucie niepewności. Mnie sie podobało. Na pewno to coś innego, a nie tania sztampa jaką dziś można znaleźć w księgarniach. Polecam.

Zbigniew Żelaskowski | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

nawet za bardzo się nie zestarzała. A napisana została w 1974.

Bartek Biedrzycki | 2016-07-25

Polecam moje omówienie podcastowe: http://www.gniazdoswiatow.net/2016/02/10/petecki-przerywa-milczenie-04-tylko-cisza/

książek: 1985

(...)uwielbiam naszą fantastykę socjologiczną, zwłaszcza taką, która była pisana na długo przed moimi narodzinami. I wiem doskonale, że Lem miał inne hmmm... cele? niż Petecki podczas pisania swoich książek. Tylko wcale a wcale mi nie przeszkadza fakt, że Petecki to rasowa SF, pisana dla opowiedzenia jakiejś historii a Lem to rasowa SF pisana po to, by pod opisaną historią zobaczyć rzeczywistość. I jedno i drugie sprawia mi dużo czytelniczej radości, i jedno i drugie (mimo wszystko) budzi emocje i w jakimś stopniu sprawia, że po odłożeniu książki (czy nawet miesiąc po zakończonej lekturze) mam w przed oczami fabułę/bohaterów/zagadkę itd…(...)
Cały tekst przeczytacie w Kronikach Nomady: http://www.kronikinomady.pl/2015/09/sprawozdanie-z-lektury-vol-4-czytamy.html

KBKBKB | 2014-07-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 08 lipca 2014

Gdy cała ludzkość na Ziemi smacznie sobie śpi czuwa nad nią tylko jeden człowiek. Otacza go cisza. Tylko cisza. Czy aby na pewno?

Solidna polska fantastyka. Pomysł niesamowity. Pióro dość lekkie, więc dobrze się czyta.

vattghern76 | 2013-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Naprawdę BARDZO DOBRA, polska ekologiczna SF z lat 70, z ciekawym pomysłem na regenerację/odnowę biologiczną naszej planety, podczas gdy cała ludzkość w kontrolowany sposób ucina sobie komara (no prawie cała) - a wszystko to całkiem składnie i przyjemnie dla czytelnika (nawet współczesnego) opisane!

To moje drugie spotkanie z prozą Peteckiego - dzięki nowym i genialnym w swym zamyśle (choć nie do końca w wykonaniu) wydaniom z serii Archiwum Polskiej Fantastyki.

Po raz kolejny w przypadku lektury powieści tego autora muszę - a nawet chcę - użyć słowa SOLIDNA. Oraz: interesująca, oryginalna, przystępna a nie banalna. Zapewne i nie bez wad - 20 lat na samotnym posterunku, gdy na szali cała nasza Cywilizacja? Ostro.. i mało wiarygodnie - kto tyle wytrzyma przy zdrowych zmysłach? No chyba tylko piloci z Centrali..

Ale zdecydowanie WARTO dać tej pozycji swoją szansę i poobcować z nią czytelniczo. Znajdziemy w niej m.in. dość ciekawe przykłady psychologii zachowań ludzkich w...

Wioleta Sadowska | 2012-05-06
Przeczytana: 06 maja 2012

„Samotność i cisza to otwarte na oścież drzwi, przez które może wejść wszystko. To nie konkretne zjawiska, a brak konkretów. To pustka czekająca na treść”

Bohdan Petecki, znany bardziej starszemu gronu czytelników polski pisarz gatunku science fiction ale również autor powieści młodzieżowych, a z zawodu dziennikarz. Stworzył kilkanaście słuchowisk, a trzy jego powieści sensacyjne zostały opublikowane pod pseudonimem Jan Artur Bernard. Pierwszą powieścią z gatunku fantastyki była wydana w 1971 r. książka „W połowie drogi”. Autor niestety zmarł po ciężkiej chorobie całkiem niedawno bo w listopadzie 2011 r. To z pewnością wielka strata dla całego świata literackiego. Starsi entuzjaści science fiction pamiętają, że w latach 70-tych Petecki znajdował się w czołówce najpopularniejszych polskich pisarzy tego gatunku. Nazywany był nawet Karolem Mayem polskiej fantastyki. Niestety nie udało mi się znaleźć jego zdjęcia.

Książka „Tylko cisza” została wydana po raz pierwszy w 1974 r. przez...

Kamilos | 2011-03-15
Przeczytana: 15 marca 2011

Jest to pierwsza książka tego autora, jaką przeczytałem i na pewno sięgnę po kolejne. Bardzo ciekawa koncepcja futurystyczna ubrana bardzo solidnie stylistycznie i warsztatowo. Momentami akcja wręcz porywa i aż się prosi o kolejny tom.