Tłumacz

Tłumaczenie: Anna Miklińska
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
The Interpreter
corrum

Klasyk gatunku SF opisuje losy Ziemi podbitej przez potężną cywlizację galaktyczną. Zdobywcy żyją w hermetycznych miastach, wykorzystując ludzi i zasoby materialne planety.

Nagle pojawia się inspekcja w celu sprawdzenia zarzutów postawionych nieuczciwemu Gubernatorowi. Czy będzie to okazja do zelżenia niedoli, czy może nawet szansa na całkowite wyzwolenie?

Mariusz Czekej | 2016-11-30

Kolejny raz w historii gatunku, ludzie zostają zniewoleni przez obcych. Tym razem to Nulowie, wielkie trzynożne istoty. Na planecie panuje okrutna dyktatura jednego z nich. O losie gatunku ludzkiego zostaje poinformowany jeden z zasłużonych urzędników. Mimo mało wiarygodnych dowodów, planuję skontrolować sytuację. Na Ziemi rozpoczyna się istna szopka-przygotowania do wizyty sygnatariusza. Czy dyktatorowi uda się ukryć dowody swoich okrutnych rządów?
Całość mimo niecałych 100 stron, potrafi znudzić. Poza ciekawym opisem sytuacji panującej na planecie, nie dzieje się wiele. Akcja nie porywa, ani nie niesie za sobą żadnych oryginalnych spostrzeżeń. Robi się ciekawie dopiero wówczas, gdy główny bohater staję przed dylematem co do swojego dalszego postępowania. Każda z trzech ścieżek, które może obrać zdaje się mięć równie dużo plusów co minusów. Niestety zakończenie jest zbyt pośpieszne. Całość domyka się na zaledwie kilku stronach, a końcowa happy end wydaje się być zbyt...

ET22 | 2012-03-26

Zmarnowany potencjał

Książka od pierwszych kilku stron zapowiadała się całkiem dobrze. Ciekawy motyw Ziemi podbitej przez galaktyczne imperium, ludzkości żyjącej pod okupacją nie został jednak niestety dobrze zrealizowany.

Akcja książki toczy się głównie na Ziemi, podczas parodniowej inspekcji, przeprowadzanej przez przedstawiciela rasy Nulów, obecnych władców Ziemi i wielu innych planet we Wszechświecie. Powodem inspekcji są doniesienia o niesprawiedliwym traktowaniu Ludzi przez obecnego gubernatora. Trzeba nadmienić, że Nulowie, w swojej ignorancji, a moze także trochę arogancji nie postanowili nauczyć się języka Ziemian, albo jak to nazwali "jednego z wielu jego dialektów". Niezbędną funkcją dla sprawowania przez nich sprawnej władzy jest funkcja tłumacza, Ziemianina. Głównym tłumaczem, w trakcie trwania akcji ksiązki jest Gary Towler, nasz główny bohater, który ze względu na bezpośredni kontakt z wysoko postawionymi Nulowskim urzędnikami byćmoże będzie miał szansę zmienić...

Sebastian | 2016-07-25

słabsza pozycja w katalogu Mistrza.
w sumie fajnie to wyglądałoby jako jakiś punk wyjścia dla czegoś większego.
a tak dość prozaiczna SF.

arhkym | 2016-09-25
Przeczytana: 04 października 2016