Ostatni statek z planety Ziemia

Czytelnik
1980-01-01
1980-01-01
Tomasz Mirkowicz
literatura amerykańska literatura współczesna science fiction XX wiek

Okładka książki Paradoks czasu John Boyd, Philip G. Zimbardo
Paradoks czasu John Boyd, Philip G...
Okładka książki Galaxy Magazine, 1973/07-08 John Boyd, Ward Moore, Jeffrey Perrin, Jake Saunders, Theodore Sturgeon, Ernest Taves, Howard Waldrop
Galaxy Magazin... John Boyd, Ward Moo...
Okładka książki Galaxy Magazine, 1973/05-06 John Boyd, A. Bertram Chandler, Frances Chapman, Raphael A. Lafferty, Philip Latham, Theodore Sturgeon, Robert Franklin Young
Galaxy Magazin... John Boyd, A. Bertr...
Okładka książki Galaxy Magazine, 1973/03-04 John Boyd, A. Bertram Chandler, J. B. Clarke, Frank Herbert, Colin Kapp, Theodore Sturgeon, William Walling
Galaxy Magazin... John Boyd, A. Bertr...

Futurystyczna wizja Kościoła, gdy nie było to jeszcze tak popularne w fantastyce (vide Hyperion, Lagrange etc). Dodaję do rereadu, żeby sobie potem porównać.

Kapitalna powieść ! Cóż za niesamowite pomysły ! Dobrze przeczytać przed albo po lekturze "Nowego wspaniałego świata".

Dobrze się czytało. Im dalej tym lepiej

Dobrze się czytało. Im dalej tym lepiej

O kurcze! Czytam sobie spokojnie o utopijnym świecie, który, jak to zwykle bywa, wcale nie jest cudownym miejscem. Emocje, a szczególnie miłość nie są tam mile widziane. Dwoje ludzi, z dwóch różnych klas zakochuje się w sobie, mimo że takie międzyklasowe romanse są przestępstwem przeciwko państwu. Oczywiście zostają odkryci i oczywiście mają ponieść karę. Społeczeństwo, w którym żyją jest religijne, wierzą w Jezusa, choć w nieco dziwnej formie. Ponieważ jednak wcześniej przytrafiła im się jakaś wielka katastrofa, zwana Głodem, myślałam, że ktoś po prostu wykorzystał sytuację i dopasował sobie chrześcijaństwo do własnych potrzeb.

Aż tu nagle, już właściwie na finiszu, fabuła wierzga jak oszalały koń i zaczyna gnać po zupełnie nieprzewidywalnej trajektorii. Skończyłam czytać pełna zdumienia i właściwie tak mi zostało. Jestem tak zaskoczona, że nie potrafię nawet powiedzieć, czy mi się ta książka podobała.

Bardzo ciekawa pozycja. Czytałem ją wiele lat temu, chyba w 1980, a ostatnio natknąłem się na ebooka i ją sobie przypomniałem. Jakaś dobra dusza zeskanowała i przekonwertowała całą książkę.
Historia alternatywna, takie skrzyżowanie Cyklu Inkwizytorskiego Piekary i Limes Inferior Zajdla. W tym alternatywnym świecie Chrystus nie umarł na krzyżu, ale ze swoimi wojskami zdobył Rzym, sam przy tym ginąc.
Świat o takich korzeniach jest zupełnie inny od naszego. Pod względem moralnym najbardziej ceniona jest, przynajmniej oficjalnie, sprawiedliwość a nie miłosierdzie. Cały świat jest zjednoczony, panują oświecone rządy. Oficjalnie "żyjemy na najlepszej planecie i w najlepszym ustroju".
W praktyce jest nieco gorzej. Społeczeństwo jest podzielone na kasty wg swoich uzdolnień, każdy otrzymuje swoją klasyfikację określającą jego pozycję i kompetencje. Są więc matematycy, humaniści, a także zwykłe prole. Rządzą Trzy Siostry: Socjologia, Psychologia i Kościół, tzn. przedstawiciele tych kast. Kasty nie mogą się mieszać pomiędzy sobą, obowiązują zasady eugeniki. Naruszenie zasad czystości genetycznej jest surowo karane.
Wszyscy od urodzenia poddawani są tzw. warunkowaniu, w ramach którego zaszczepia się nakaz i zakazy, różnego rodzaju lęki, a także tępione są atawistyczne uczucia, takie jak miłość. W tych warunkach panuje donosicielstwo i inwigilacja.
Haldan, genialny matematyk zakochuje się w niezwykłej kobiecie. Dzięki niej odkrywa, że początek takiego systemu rządów był inny niż jest to podawane w oficjalnej wersji, a panujący ustrój daleki jest od idealnego. Od tej pory pragnie "wrzucić klucz francuski w tryby rządowej machiny".
Ciekawostką jest to, że na czele Kościoła stoi papież będący komputerem, a jednocześnie wcieleniem sprawiedliwych osądów.
Jak na dzisiejsze czasy książka wcale nie "trąci myszką" (była napisana w 1968r),bo jest to socjologiczna SF i nie ma tam wielu gadżetów przyszłości. Jedyne co można jej zarzucić, to nieco mizoginiczny charakter.

Bardzo dobra pozycja ukazująca alternatywną rzeczywistości i to na kilku płaszczyznach, coś jak książki Orwella skrzyżowane z wehikułem czasu.Mimo ciężkiego tematu spokojnie można ją wziąć ze sobą na plażę ponieważ jest bardzo dobrze napisana, jest momentami zabawna akcja dzieje się szybko, postacie natomiast są nietuzinkowe i nic nie jest oczywiste. Powieść umie zaskoczyć czytelnika w chwili kiedy jest już pewien czegoś albo kogoś.. Nie jestem w stanie opisać bardziej szczegółowo akcje i postacie żeby nie odkryć pewnych tajemnic, dlatego napisze tylko, że to mądra i wartościowa pozycja i czytelnikom sf jak najbardziej ją polecam, co prawda obcych nie ma ale jest równoległa rzeczywistość, statki kosmiczne i podróże w czasie, wiec jest git :) Polecam serdecznie!

Muszę do niej wrócić :-/

Muszę do niej wrócić :-/

Wiele lat temu wpadała mi w ręce ale pamiętam jak pozytywne wrażenie i jak świetnie się ją czytało do teraz.

Świat się niestety albo jak najbardziej stety nie skończył, nie pozostaje mi więc nic innego jak pchać ten wózek dalej. Pewien William narobił wszystkim pisarzom koło pióra pisząc swój romans wszech czasów. Tym razem dramat rozegra się pomiędzy Haldanem z Matematycznych i Helisą z Poetych.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/12/wysrubowana-linia.html

• Science Fiction
  • Książki