W pół drogi do księżyca

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Na pulputi k Lune
piotrex

Są to dwa opowiadania liryczne współczesnego pisarza radzieckiego. W tytułowym bohater przemierza setki kilometrów w pogoni za dziewczyną-marzeniem, stewardessą spotkaną przelotnie w samolocie. Drugie rozgrywa się w środowisku literacko-artystycznym Moskwy, liryzm przeplata się w nim z groteską. Sam autor pisał o nim: "Jest to opowiadanie »świąteczne«, w którym ludzkie życzenia spełniają się i wszystko dobrze się kończy. W życiu, niestety, ze spełnieniem marzeń bywa nieco gorzej...".

nulla | 2017-05-16
Przeczytana: 15 maja 2017

Zabawne, lekkie, w dobrym stylu. Momentami zatrzymują uwagę perełki - niezwykle trafne, lapidarne opisy stanów emocjonalnych.
W drugiej warstwie zawsze mnie przerażająca rzeczywistość życia w ZSRR. Ludzie przyzwyczają się do każdych warunków, ale też w każdych warunkach zachowają humor.

isabelle142 | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

Przeczytane błyskawicznie, bo i ile można ślęczeć nad około 80-stronicową książeczką w formacie kieszonkowym? A wygrzebałam ją, ku wielkiemu zaskoczeniu, z domowej biblioteczki.
Są to dwa opowiadania spod pióra rosyjskiego pisarza, nieznanego mi do tej pory, bo i niby skąd. Wielbiciele takiej literatury na pewno będą usatysfakcjonowani - ma ten charakterystyczny dla niej klimat. Ja preferuję raczej literaturę angielską, ale cóż... Horyzonty rozwijać trzeba ;)
Każde z tych opowiadań ma pewien urok, chociaż zdają się kunsztem nie dorównywać minizbiorkowi Sillitoe, z jakim miałam ostatnio do czynienia. Nie przeczę jednak, że to kawałek dobrej literatury, przy którym i uśmiechnąć, i zadumać się można...

MaPaKi | 2013-09-03
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Bardzo dobry humor, bardzo dobry styl, czyta się szybko i z przyjemnością, polecam.

Olivia | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017