The Albatross and Other Stories
Albatros
Ag2S

Bohaterami tych opowiadań są ludzie nieprzystosowani, upośledzeni, starzy, chorzy i dzieci - a więc zależni od innych, od rodziców, opiekunów, od otoczenia, które arbitralnie narzuca im swój model życia, odmawia im prawa do uczuć, obojętnie przechodzi wobec świata, pełnego rozpaczy, lęku i zagrożenia. Te utwory to mistrzowskie studium wyobcowania, a zarazem przejmujące wołanie o pomoc każdej ludzkiej istoty do realizacji własnych dążeń.
Tom 102 serii Koliber wydawnictwa Książka i Wiedza.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1988

źródło okładki: http://www.google.com/imgres?q=albtros+susan+hill&...»

Olanzapine | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Ciekawe portrety psychologiczne opisywanych osób, ich historii, a także świata otaczającego, nie potrafiącego poradzić sobie z ich odmiennością. I na każdym kroku przeklęty lęk przed opinią obcych ludzi - widać jakie to destrukcyjne. Polecam, szybko się czyta, opowiadania krótkie, wystarczy na jeden dzień, jedną podróż.

Agnieszka Grabowska | 2015-05-05
Przeczytana: 04 maja 2015

"Albatros" to zbiór 5 opowiadań w tłumaczeniu D. Kozickiej, M. Targowskiej, E. Fiszer. Tytułowy, najdłuższy tekst wywarł na mnie największe wrażenie i to właśnie nim "kupiła mnie" angielska pisarka.
Nie będę kombinować i po prostu zacytuję zdanie z okładki, bo idealnie oddaje sedno sprawy:
"Pisarstwo Susan Hill to kameralna proza psychologiczna zawierająca sugestywny opis i mistrzowską analizę"
"Albatros" opowiada o Duncanie, chłopcu może i w pewnym stopniu upośledzonym, wolniejszym i niezbyt pojętnym, ale przede wszystkim wtłoczonym w przekonanie, że nie nadaje się do niczego, nic nie potrafi, nie poradzi sobie. Despotyczna i introwertyczna matka pisze mu karteczki z poleceniami, poniża go na każdym niemal kroku, chce go odciąć od lokalnej społeczności. Kobieta porusza się na wózku, jest zależna od pomocy syna. Tymczasem on dusi się, marzy o tym, by wyjechać, by zobaczyć ogromne okręty, by wypłynąć w morze... Jedynie Cragg, z którym Duncan pracuje we dworze u pani Redingham-...

Mario | 2014-02-19

Jak dobre, stare wino - każdy łyk rozjaśnia umysł i przynosi rozkosz zmysłom.

Książka bardzo ciemna i przytłaczająca. Mistrzowskie opisy, świetna analiza psychologiczna postaci. Autorka niesamowicie potrafi "wejść w umysł" bohaterów. Mimo ponurego charakteru, wciąga. Odnosiłam wrażenie, że dla autorki nawet świat dzieci jest światem pełnym mroku, strachu i niejasności. Opowiadania przedstawiają nam ludzi nieprzystosowanych, niepotrafiących poradzić sobie z rzeczywistością i jej meandrami. Na odwrocie książki, w opisie widzimy wzmiankę o tym, że w opowiadaniach są przedstawione osoby zależne od innych. Dla mnie każdy z bohaterów nosi w sobie znamiona odstępstwa od normalności. Każdy posiada cechy nie pozwalające mu normalnie funkcjonować w społeczeństwie i być szczęśliwym.
Polecam książkę, mimo że sama nie sięgnę po nią po raz drugi. Autorkę charakteryzuje świetny styl i wyczucie słowa oraz zmysł psychologiczny pozwalający odtworzyć zakamarki umysłu trawionego chorobą braku równowago psychicznej.

Ina Kaa | 2016-07-22

Piękny zbiór opowiadań o jednostkach wykluczonych i ich walce o lepsze traktowanie. Czyta się to ze smutkiem, uświadamiając sobie jak często nie rozumiemy niepełnosprawnych, dzieci i ludzi starszych. Warto przeczytać ku poszerzeniu horyzontów.

185parsecs | 2011-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2011

Nijaka książka. Brak ciekawych postaci, mdłe wątki, brak jakiegoś punktu zaczepienia w każdym z opowiadań- to wszystko sprawia, że nie chce się do niej wracać. Choć ma tez plusy- niektóre opowiadania kończą się niebanalnie; jednak, co najważniejsze, książka jak gdyby pokazuje, jakie jest zwykle życie- pełne bezsilności, smutku, swoistego odrętwienia. Mimo wszystko zasługuje tylko 2 gwiazdki.

zielonooka | 2017-05-08
Katarzyna | 2017-05-01