Wojna i więzienie

Okładka książki Wojna i więzienie Wasilij Aksionow
Okładka książki Wojna i więzienie
Wasilij Aksionow Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Saga moskiewska (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
1999-01-01
Maria Putrament
Maria Putrament historia ZSRR komunizm czystki stalinowskie

Na półkach: , , , , , ,

Drugi tom sagi moskiewskiej autorstwa syna ofiar stalinowskich czystek. Dalsze losy rodziny Gradowów (dawniej odmieniano Gradowych) i ich bliskich od roku 1941 do 1945.
Teren akcji rozciąga się od Kołymy do … Polski (a konkretnie Pomorza i dzisiejszych Mazur). Obok fikcyjnych bohaterów występują też postacie autentyczne – Stalin i jego oficerowie – od Żukowa i Koniewa do Własowa, Mołotow, Beria et consortes. Jednak clue powieści to historia rosyjskiej inteligencji, która swego czasu zaangażowała się w budowanie komunizmu a później bardziej lub mniej przejrzała na oczy. A także ciekawe spostrzeżenia autora, włożone w usta bohaterów na temat zgubnych dla Rosji i ZSRR skutków i wojny i zwycięstwa. Można dodać, że także dla kilku krajów ościennych.
Wielką zaletą książki jest pełna niezależność autora i jego wolność zarówno od ograniczeń cenzuralnych jak i uwikłania w bieżącą politykę rosyjską lat dziewięćdziesiątych. Zbrodnie komunizmu są pokazane bez ogródek, podkreślony fakt nie podpisania i niestosowania przez ZSRR Konwencji Genewskiej w stosunku do jeńców oraz trwający do tej pory stosunek do nich w społeczeństwie. Każdy, kto się dostał do niewoli był zdrajcą i taki punkt widzenia obowiązuje w Rosji do dziś.
Życie ofiar reżimu i ich rodzi pokazane jest realistycznie, bez romantycznych wizji wiernych sobie i kochających się rozdzielonych małżonków, szlachetnych oprawców nie dybiących na cześć atrakcyjnych więźniarek czy kochających swoją ojczyznę jeńców. Z kolei czerwone elity są przedstawione odpychająco, ale nie poprzez ich demonizację, lecz właśnie wykazanie totalnej przeciętności i zawiści.
Wielką wartością książki są wątki polskie. Po pierwsze dotyczące Katynia, gdzie – w przeciwieństwie do aktualnej rosyjskiej narracji – jasno postawiono sprawę ich ewidentnej winy. Po drugie pojawia się kwestia wyzwolenia Wilna przez Armię Czerwoną i AK oraz następnie aresztowania i zesłania przywódców i wielkiej liczby żołnierzy tej ostatniej organizacji. Po trzecie wreszcie podkreślenie, że ode wejścia na teren naszych ziem zbrojne ramię rządu RP na wychodźstwie było taktowanie przez Rosjan (ZSRR) jako wrogowie na równi z Niemcami. No i porównanie sił AK (350 000) do AL (500),tez niekoniecznie pozytywnie nastawionych do postawy Armii Czerwonej.
Uczciwość autora pozwala przymknąć oko na pewne historyczne nieścisłości.
Trudniej przychodzi to w stosunku do przekładu. Memel (nazwa niemiecka) to po polsku Kłajpeda a Frische Nehrung to Mierzeja Wiślana i Polacy w rozmowie z Rosjanami na pewno nie używaliby nazwy niemieckiej.
Tym niemniej to kawał solidnej literatury historycznej, uczciwej, nieprzesłodzonej, bez infantylizmów, patosu, ckliwych wątków romansowych bądź niewiarygodnych przygodowych (nie wszyscy przeżywają) i jak najdalszy od klimatów kina familijnego. Dziś w Rosji pewnie czegoś takiego by już nie wydrukowano, a na pewno nie zekranizowano.

Udana kontynuacja, chociaż podobała mi się nieco mniej od części pierwszej. Ciekawy wątek polski.

Pierwsza część „Sagi moskiewskiej” była bardzo dobra, druga - „Wojna i więzienie” jest dla mnie znakomita i fascynująca. Przyzwyczaiłam się do specyficznego języka Aksionowa i nic nie zaburzało mi już lektury.
Wojenne losy rodziny moskiewskiej rodziny Gradowów są tak pokręcone i różnorodne, że nie sposób w krótkiej opinii się do nich odnieść, ale dzieje się!
Jak rodzina poradziła sobie w trudnych czasach? Na ile z tej zawieruchy, czasów życia w strachu i upokorzeniu wyszła obronną ręką, a na ile pokiereszowana psychicznie i fizycznie? Kto przeżył, kogo los nie oszczędził? Kibicowałam im wszystkim, rodzicom, dzieciom, wnukom, dalszym krewnym, niezależnie od tego, po której stronie się znaleźli - komunistom, wrogom ludu, łagrowym więźniom, szarym, zastraszonym, podporządkowanym władzy obywatelom.
Sama nie wiem, czy ważniejsi byli dla mnie bohaterowie główni, drugoplanowi, czy szeroko rozbudowane tło. Zachwyciły mnie opisy wojennej Moskwy, zakulisowych rozgrywek, stalinowskiej machiny, nawet wojennych działań, a przede wszystkim rosyjskiej mentalności, całkiem innej niż nasza.
Mnóstwo postaci, nieoczekiwanych kolei losu, potwierdzonych historycznie zdarzeń oraz wątków, w tym m.in. wątek polski. Autor odnosi się np. do zbrodni katyńskiej oraz Powstania Warszawskiego, do którego upadku wojska radzieckie dołożyły swoje trzy grosze, a właściwie nie dołożyły przez grzech zaniechania, wiadomo.
30 lat temu radziecki pisarz poruszał takie tematy. Niewiarygodne! Wprawdzie krótko wcześniej przeniósł się ze Związku Radzieckiego do Ameryki i odebrano mu na chwilę obywatelstwo radzieckie, może stąd tyle odwagi.
„... Temat polski z jakichś niezrozumiałych powodów wstrząsnął nim ze względu na wiarołomstwo, na bezczelną przemoc silniejszego nad słabszym… . Polska - to hańba Rosji, myślał. Szarpiemy ten kraj…”.

Z ciekawością zagłębię się w świat opisywany przez Aksionowa w trzecim tomie. Dla mnie powieść atrakcyjna i doskonała, pod względem poznawczym, emocjonalnym, każdym.

Jak rodzina...

Drugi tom tak samo dobry jak pierwszy. Jestem zafascynowany tą sagą. Świetne wplecenie fikcyjnych postaci do prawdziwej historii ZSRR. To nadal przede wszystkim opowieść o tym jak inteligencka rodzina ma się odnaleźć w bandyckich czasach. Jak pogodzić szczery patriotyzm, miłość do ojczyzny do posłuszeństwa ludziom, którzy nią zarządzają. Jak daleko można pójść na kompromis ze złem, które reprezentuje Stalin i jego kompania. Świetna!

Druga wojna światowa i drugi tom, który trzyma poziom. Trzymałam kciuk za rodzinę Gradowów, żeby udało im się przetrwać. Znowu, jak w pierwszej części - świetnie podana realna wiedza historyczna. I polski epizod na okrasę.

Na półkach: , , , , , ,

Tom II sagi - tym razem II wojna światowa; autor nie zapomniał o Polsce - kilka linijek poświęcił tzw. "sprawie polskiej" czyli o sojuszu zawartym przez Stalina z Hitlerem oraz o Powstaniu Warszawskim, czym nie ukrywam - bardzo mnie ujął.

POLECAM!!! POLECAM!!!

POLECAM!!! POLECAM!!!

Drugi tom w niczym nie ustępuje pierwszego, ciągle trudno się od tej książki oderwać. Tak jak w pierwszym tomie poznaliśmy dokładnie lekarski ród Gradowów, tak w drugim jesteśmy świadkami dezintegracji tej rodziny w wyniku tragicznych wydarzeń spowodowanych przez historię, a przede wszystkim przez demonicznego Stalina.
Pod koniec książki pojawia się wątek polski, w związku w wkroczeniem oddziałów Armii Czerwonej na tereny Polski pod koniec wojny. Wyczuć można zrozumienie autora dla Polaków.
Choć świat przedstawiony w powieści jest złowrogi, to jednak powieść Aksionowa można określić mianem humanistycznej. Gdzieś tam jednak pojawia się wiara w człowieka, w miłość. A to zawsze przynosi nadzieję.

Pod koniec książki pojawia się wątek polski, w związku...

Po drugi tom powieści ,,Wojna i więzienie"sięgnęłam od razu po przeczytaniu pierwszej części. Powieść rozpoczyna się w 1941 roku.Historia rodziny Gradowów robi się coraz bardziej tragiczna.Wojenna zawierucha wpływa na oblicze ludzi.Obserwujemy jak w imię przetrwania zmieniają się, postawieni przed wszechobecnym strachem i niepewnością jutra, jedni pozostają wierni swoim zasadom życiowym inni gubią szacunek wobec siebie.
Mnóstwo tu tragedii ludzkiej, łagrowskich doświadczeń, trudnej sytuacji na froncie.Szczerze i otwarcie przedstawione wydarzenia historyczne. MISTRZOSTWO!!!POLECAM

Drugi tom trylogii moskiewskiej, gdzie poznajemy dalsze losy rodziny Gradowów.
Gdzie wrogowie narodu nagle stają się bohaterami, gdzie widać romantyczne bohaterstwo w walce za ojczyznę i trudną do ogarnięcia prawdę i rzeczywistość.
Polecam.

Drugi tom trylogii moskiewskiej, gdzie poznajemy dalsze losy rodziny Gradowów.
Polecam.

Moja ocena równie wysoka jak tomu pierwszego. Historia rodzinna robi się coraz bardziej wciągająca. Kunszt pisarski autora niezmiennie na wysokim poziomie. Szczegółowo opisane fakty historyczne zdecydowanie dodają wartości tej powieści. Aż żal, że przede mną tylko jeden tom do przeczytania...

• Rosja
  • Literatura rosyjska