Moskwa kwa kwa

Tłumaczenie: Jerzy Redlich
Wydawnictwo: Świat Książki
Москва Ква-Ква
Rosja, Moskwa

Groteskowa powieść wybitnego rosyjskiego pisarza-dysydenta z życia moskiewskiej elity w ostatnim roku panowania Stalina. Do luksusowego wieżowca wprowadza się słynny poeta Kirył Smielczakow. Ma najlepszego protektora: samego Stalina, z którym nocami popija koniak przez... telefon. Poeta zakochuje się w pięknej Glice, studentce i tęczowej dziewicy socjalizmu, a Wódz, owładnięty paranoją spisku i najazdu na Kreml marszałka Tito, zleca mu specjalna misję... Niepowtarzalny styl, wykorzystujący język komunistycznej propagandy.

michall_1985 | 2015-11-23
Przeczytana: listopad 2015

Ta książka jest bardzo nierówna pod względem stylu,momentami jest bardzo ciekawa,wciągająca,a momentami nudna i chce się ją zamknąc i już do niej nie wracac.

Rzecz dzieje się w latach 1952 - 1953 w ZSRR.Każdy,kto zna chociaż pobieżnie historię ZSRR wie czym był rok 1953 dla tego kraju i w ogóle "bloku wschodniego".

Książka podzielona na dwie części.W pierwszej autor przedstawia losy jednej z elitarnych rodzin moskiewskich,która zamieszkuje w luksusowym apartamentowcu.Główną bohaterką jest 19 - letnia Glika,która przeżywa swoje pierwsze miłosne uniesienia i zbliżenia z mężczyznami,chociaż największą miłością darzy towarzysza Stalina.

Druga częśc to dalsze losy Gliki oraz jej kochanków uwikłanych w rewolucyjne zadania.Okazuje się,że towarzysze broni z frontu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej tym razem znaleźli się po dwóch stronach barykady,a jedynym wspólnym mianownikiem jest Glika.Kobieta,która nie dzieli mężczyzn,a łączy.Oni jednak pochłonięci są chęcią wykonania swoich zadań wobec...

zzMoskwa | 2012-10-13

Groteska - humoreska ale momentami nudnawa.
Pełna absurdu epoki, prześmiewcza, ukazuje człowieka w krzywym zwierciadle epoki.
Ciekawe portrety ludzi, pełnych zakłamania, słabości, żądz i przebiegłości. Pouczająca ale dłużąca się i nudna.
Ze Berie można było przedstawić jako ziejącego chucią samca - genialne.

Revirt - | 2014-03-18

Genialna poprzez swój brak niejako sensu. Książka jest po prostu.. śmieszna i raczej niezbyt wymagająca, a mimo to naprawdę przyjemna. Bohaterowie są wyraziści, wręcz przerysowani, ale bliscy czytelnikowi. Może nie jest to pozycja obowiązkowa, ale przeczytać warto. :)

Kasia | 2010-10-23
Przeczytana: luty 2010

bardzo ciekawie opisana rzeczywistość Rosji z czasów Stalina. nie jest to książka historyczna, ale pozwala na zapoznanie się z irracjonalnością epoki komunizm. dość lekko się czyta

jelczurr | 2010-12-26
Na półkach: Rosja, Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Przedziwna to książka, napisana przedziwnym stylem, pełnym wstawek opowiadających o detalach danych scen i dopowiadania w nawiasach, do tego konkretna akcja zaczyna się na pięć rozdziałów przed zakończeniem. Pokazuje za to w dobitny sposób jakim paranoikiem był Stalin. Zakończenie ciekawe, ale wg mnie słabo przedstawione - ale już finalny akapit wpisuje się w dopowiadanie detali i świetnie je komentuje.

elzal | 2014-04-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rosja

Absurd łączy się w tej książce z groteską - w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Ciekawy styl. Między tą groteską widzimy sytuacje czy zachowania mające miejsce za czasów Stalina, widzimy przemianę człowieka, który pod wpływem strachu doprowadza się do szaleństwa.

tomeczqu | 2011-04-24

Świetna książka! Śmiesznie i strasznie, groteskowo i przerażająco, zwyczajnie i niezwykle. Po prostu - Moskwa, a w tle Towarzysz Stalin...
Godne uwagi!

WineE | 2017-03-02