Pokolenie zimy

Tłumaczenie: Maria Putrament
Cykl: Saga moskiewska (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,43 (139 ocen i 34 opinie) Zobacz oceny
10
5
9
20
8
45
7
42
6
18
5
7
4
1
3
0
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Moskovskaja saga
data wydania
ISBN
9788380970298
liczba stron
504
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
Ag2S

Rodzina inteligencka Gradowów, niegdyś żyjąca spokojnie i dostatnio w podmoskiewskim Srebrnym Borze, walczy o przetrwanie. Lata dwudzieste – w kraju panuje terror policyjny i kult wodza narodu, J.W. Stalina. Minęły w Rosji trudne czasy wojennego komunizmu i nastała ożywcza epoka NEP-u, ale mimo większej obfitości dóbr na rynku i pozornej swobody, ludziom to nie przynosi nic dobrego. Życiem...

Rodzina inteligencka Gradowów, niegdyś żyjąca spokojnie i dostatnio w podmoskiewskim Srebrnym Borze, walczy o przetrwanie. Lata dwudzieste – w kraju panuje terror policyjny i kult wodza narodu, J.W. Stalina.
Minęły w Rosji trudne czasy wojennego komunizmu i nastała ożywcza epoka NEP-u, ale mimo większej obfitości dóbr na rynku i pozornej swobody, ludziom to nie przynosi nic dobrego. Życiem każdego sterują zakazy i nakazy. Strach przed represjami NKWD za niesubordynację jest wszechobecny.
Niełatwo dokonać wyboru, jak przetrwać, by nie stracić godności. Członkowie rodziny wziętego chirurga Borysa Gradowa – córka, awangardowa poetka, starszy syn, dowódca Armii Czerwonej, młodszy, dogmatyczny komunista, oraz ich bliscy i przyjaciele – stają przed takim dylematem w mrocznych czasach stalinizmu.

 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Pokolenie_zimy__Saga_mosk...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Pokolenie_zimy__Saga_mosk...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (579)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1499
Izabela Pycio | 2018-01-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2018

"W nocy zaś na moskiewskich ulicach czaił się strach. Z żelaznej bramy na Łubiance wyjeżdżały na zadanie dziesiątki "suk". Przerażony ich widokiem moskwianin odwracał wzrok, podobnie jak człowiek odpędza od siebie myśl o nieuchronnej śmierci."

Dogłębna, rzetelna i staranna lekcja historii, a przy tym interesująco i wciągająco przedstawiona opowieść. Dzieje kilku pokoleń rodziny Gradowów stały się pretekstem do przybliżenia tła wielkich przemian dziejowych w Rosji, od tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego roku do niemal końca lat trzydziestych. Echa rewolucji tysiąc dziewięćset siedemnastego roku, zmiana polityki gospodarczej z komunizmu wojennego na mieszane mechanizmy rynkowe. Wielki kult wodza światowego proletariatu, bezpardonowa walka o władzę, ścieranie się ugrupowań politycznych, system nakazów i zakazów, nieustanne represje, przerażający terror, widmo aresztowań, brutalne przesłuchania, ciche zabójstwa, wielka czystka, pozostawione sobie sieroty. Wszechobecna propaganda,...

książek: 1051
zuszka | 2019-02-21
Na półkach: Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 21 lutego 2019

Tom pierwszy sagi moskiewskiej za mną. Powieść bogata w fakty i postaci historyczne, co moim zdaniem sprawia, że książkę odbiera się trochę jak reportaż historyczny. Fakty wysuwają się tu na plan pierwszy, a nieco jakby w tle toczy się życie rosyjskiej, inteligenckiej rodziny. Książka bardzo wyważona jeśli chodzi o język i emocje - autor pozostawia ocenę odbioru czytelnikowi. Wielki szacunek za tę umiejętność - wszak trudno jest pisać o tamtych dniach tak opanowanym piórem.

książek: 633
Jeżynka | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Jestem rusofilem od stóp do głów. Uwielbiam rosyjską literaturę, historię i sztukę. Jednym z moich marzeń, które mam nadzieję się spełnią, jest podróż do Petersburga: i wielogodzinny spacer po tamtejszych galeriach i muzeach. Wbrew odwiecznym animozjom jestem przekonana że bardzo blisko nam do naszych sąsiadów jeśli chodzi o mentalność i podejście do życia.
Ten liryzm, umiłowanie ojczyzny, kult rodziny zawsze odnajduje w rosyjskiej literaturze niezależnie czy czytam klasyków czy współczesne powieści.

"Pokolenie zimy" Wasilija Aksionowa to pierwsza cześć Moskiewskiej sagi która opisuje losy wielopokoleniowej rodziny Gradowów na tle wielkich przemian dziejowych. Akcja powieści zaczyna się kilka lat po rewolucji 1917 roku gdzie w niestabilnym politycznie kraju trwa nieprzerwana walka o władzę. I o razu trzeba powiedzieć że polityka gra w "Pokoleniu zimy" pierwsze skrzypce.
Autor, wychowany w czasach stalinizmu, dokonuje bardzo wnikliwej analizy zmian które doprowadziły do wielkich...

książek: 570
DomowaKsięgarnia | 2017-01-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Jeśli ktoś z Was oglądał serial Moskiewska Saga oparty na powieści Aksjonowa i waha się czy sięgnąć po książkę, to zdecydowanie do tego zachęcam. To, co jest w serialu, jest jedynie małym ułamkiem tych emocji i zdarzeń, jakie staną się waszym udziałem podczas lektury książki.

Saga moskiewska jest epopeją napisaną przez Aksjonowa w latach tysiąc dziewięćset osiemdziesiąt dziewięć – tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąt dwa. Opowiada losy inteligenckiej rodziny Gradowów, żyjącej w samym sercu Związku Radzieckiego – Moskwie.

Klan Gradowów poznajemy w tysiąc dziewięćset dwudziestym piątym roku, kiedy ZSRR jest jeszcze krajem w miarę otwartym. Spirala szaleńczego terroru dopiero się rozkręci, a większość obywateli, choć żyje skromnie, jest pełna ]wiary w komunizm i partię. [...]

Pokolenie zimy jest pierwszym z trzech tomów epopei autorstwa Aksjonowa. Książka jest doskonale napisana. Autor wprawnie operuje słowem, a obrazy jakie wyłaniają się z powieści, są niesamowicie realistyczne....

książek: 2025
syla50 | 2018-04-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

"Pokolenie zimy" jest to powieść historyczna, której bohaterami jest zwykła rodzina inteligencka, rodzina Gradowów.
Tom I obejmuje lata 20-30 XXw. Choć są też nawiązania do wcześniejszego okresu np. do rewolucji październikowej.
Nie jest to łatwa powieść, w szczególności właśnie tom I dłużył mi się i miałam chwilę zwątpienia. Jednak w którymś momencie powieść mnie porwała i właśnie czytam ostatnią część.
Rodzina Borysa Gradowa, wziętego chirurga, początkowo mimo komunizmu żyje spokojnie, dostatnie a nawet dobrze (aczkolwiek wiadomo że już za czasów Lenina terror wobec cywilów był wprowadzany). Jednakże po śmierci Lenina, gdy władzę przejmuję Józef Stalin wprowadzono kolektywizację, ludzie ponownie zostają terroryzowani, jednak ze zdwojoną siłą. Rozpoczęta działalność GRU a później NKWD przynosi "Wielką czystkę". Jest to czas terroru, mordu, więzień, czas strachu i czas mafii. I o tym jest ta książka. Rodzina Gradowa zostaje rozbita, szanowany i ceniony żołnierz Nikita zostaje...

książek: 0
| 2014-10-16
Na półkach: Przeczytane, Rosja, Z biblioteki
Przeczytana: 16 października 2014

Bohaterów „Pokolenia zimy” poznajemy w 1925 roku. W Moskwie, w latach 20-tych można jeszcze zatańczyć modnego charlstona ale ta muzyka gra już coraz ciszej. Wielkimi krokami zbliża się niszczenie przez Stalina opozycji (i nie tylko), której towarzyszą aresztowania i brutalne przesłuchania. Kulminacyjny punkt walki to tzw. wielka czystka – podczas której giną miliony niewinnych ludzi. Więzienie na Łubiance pęka w szwach, rozstrzeliwania są na porządku dziennym (przecież „jedna śmierć to tragedia – milion to statystyka”), normą staje się donoszenie na członków rodziny i przyjaciół a dwudziestoletnie „wakacje” na Syberii to hit tego okresu.
Na kartach książki, postaci historyczne (m.in.Frunze, Blücher, Beria, no i oczywiście Stalin) mieszają się z fikcyjnymi – jakimi są członkowie rodziny Gradowów. Nestor rodu Borys – prof. medycyny, jego żona Mary i ich dzieci: Nikita – dowódca wojskowy, Cyryl – komunista i córka Nina – poetka, przeżywają dramaty i miłości, wzloty i upadki. A upadek...

książek: 4960
orchisss | 2011-08-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

O tym, że od dawna interesuję się Rosją, jej historią, ludźmi, językiem warto w tym miejscu wspomnieć. Gdyby nie rusofilstwo (powoli, powoli w odwrocie) - nie natrafiłabym na tę książkę. Miałam też taki czas w mojej karierze studenckiej, kiedy to życiorys Stalina był obiektem moich wzmożonych zainteresowań. Nie mylić z fascynacją. Kiedy pobieżnie przejrzałam opis książki, wiedziałam, że przypadnie mi do gustu. Nie obyło się jednak bez potknięć ...

Historia rodziny Gradowów - chirurga Borysa, jego żony Mary oraz ich dzieci - Cyryla, Nikity i Niny. Opowieść rozpoczyna się w połowie lat 20., a kończy pod koniec lat 30. Co to oznacza z punktu historycznego - przypominać (mam nadzieję!) nie muszę. Represje dotykają tę znakomitą rodzinę. Poznajemy tutaj również takie postaci jak Ławrientij Beria, Lew Trocki, jest i Józef W. Stalin. Nie brakuje opisów brutalnych przesłuchań, mocnych słów, przekleństw - budują one atmosferę książki. Ówcześni mieszkańcy Moskwy, zamieszkujący wielopiętrowe...

książek: 1347
Anna | 2017-04-05
Przeczytana: 31 marca 2017

„Pokolenie zimy” Wasilija Aksionowa to powieść, której akcja toczy się w mrocznych czasach stalinizmu. Głównym bohaterem jest lekarz medycyny, znany chirurg Gradow i jego dorosłe dzieci.
Mieszkają spokojnie w podmoskiewskim Srebrnym Borze. Wiedzie im się znakomicie. Do czasu.
Nadchodzą lata terroru, niespodziewanych aresztowań, brutalnych przesłuchań. Rozkręca się "wielka czystka". Niewinni ludzie giną w męczarniach.
W „Pokoleniu zimy” Wasilij Aksionow pokazał losy zwykłych ludzi pod rządami Stalina czyli jak Rosjanin Rosjaninowi zgotował piekło . Książka nie należy do łatwych, choć czyta się dobrze.
Wymaga cierpliwości i ogromnej koncentracji. Powieść zawiera prawdę historyczną, dlatego wciąga. Niestety, tym samym wywołuje obrażenia. WARTO PRZECZYTAĆ! GORĄCO POLECAM!

książek: 861
atee | 2016-07-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2016

Zapada w pamięć i fabuła, i bohaterowie. Warto przeczytać wszystkie trzy części i dopiero wtedy oceniać całość. Irytujący wydawał mi się początek sagi, peany na cześć towarzyszy, nowego porządku w Rosji... Wagę takiego podejścia do tematu odkrywa się potem, gdy bohaterowie zaczynają dostrzegać, w jakich niebezpiecznych czasach żyją, jak łatwo nowa władza szafuje życiem ludzi. Książka cenna ze względu na wiedzę o tych "czasach pogardy". Fikcja przeplata się z prawdą historyczną. Przyznam, że często sprawdzałam informacje encyklopedyczne, by dowiedzieć się więcej. Polecam ze względu na wymiar historyczny i emocjonalny.

książek: 606
ewa | 2019-03-23
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2019

To pierwszy tom trzytomowej sagi moskiewskiej opisującej losy inteligenckiej rodziny Gradowów.
Pierwszy tom to czasy przedwojenne i pierwsze "czystki".
Ale przyszłych czytelników uprzedzam,według mnie nie jest to lektura pisana lekkim piórem i wymaga trochę czasu.
A ja brnę dalej, tom drugi to czasy wojny.

zobacz kolejne z 569 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd