Niewidzialny

Tłumaczenie: Teresa Jaśkowska-Drees
Cykl: Inspektor Anders Knutas (tom 1)
Wydawnictwo: Bellona
Den du inte ser
9788311119222
literatura szwedzka
Ag2S

Na malowniczej Gotlandii, podczas sezonu turystycznego, zostaje zamordowana młoda dziewczyna. Podejrzenie pada na jej męża, jako że poprzedniego wieczora widziano, jak doszło między nimi do burzliwej kłótni. Inspektor Anders Knutas, po zapoznaniu się ze sprawą, rozpoczyna rutynowe dochodzenie. Parę dni później zostaje odnalezione ciało innej młodej kobiety zamordowanej w podobny sposób. Śledztwo zaczyna się komplikować, a inspektor musi pogodzić się z faktem, iż przyjdzie mu się zmierzyć z szalejącym na wyspie psychopatycznym zabójcą. Jego wysiłki wspierać będzie dociekliwy dziennikarz Johan Berg, który pomoże mu zebrać w całość fragmenty tej skomplikowanej i przerażającej układanki, a także dołoży wszelkich starań, aby poznać logikę mordercy i odtworzyć historię ofiar.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2010

źródło okładki: ksiegarnia.bellona.pl

Aneta Wiola | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

MIŁOŚĆ Z ZAZDROŚCI?
Komisarz Anders Knutas zostaje wezwany na miejsce zbrodni. Została zamordowana brutalnie młoda kobieta. Wiadomo, że przed dzień zabójstwa ofiara pokłóciła się ze swoim partnerem na imprezie wśród przyjaciół. Podejrzenia padają właśnie na niego. Policja błądzi po omacku aż do momentu, gdy zostaje zebrany nowy, bardzo ważny dowód. Gdy śledczy świętują z powodu zamknięcia sprawy, ginie po raz drugi młoda kobieta.

"(...) Kiedy się obejrzała, cała nienawiść jak czerwony fajerwerk eksplodowała mu w głowie, a on rozkoszował się widokiem panicznego strachu w jej oczach, zanim zaczął rąbać. Gdy upadła na ziemię, poczuł się jak zwycięzca."

SERYJNY MORDERCA UDERZA
Zostają odnalezione kolejne zwłoki zamordowanej kobiety. Te same modus operandi, lecz inne narzędzie zbrodni. Kiedy policjanci główkują nad rozwiązaniem zagadki, zostaje brutalnie zamordowana trzecia kobieta. Wkrótce policja doszukuje się powiązania między ofiarami. Wydaje się jednak, że nic je nie łączy....

wiejskifilozof | 2017-06-07

Bardzo dobra książka,obsadzona na szwedzkiej wyspie.Gdzie toczy się gros akcji.
Bo i będzie wizyta w Sztokholmie,książka którą znalazłem w bibliotece.Opowiada,o mordercy kobiet.Są one zabijane bardzo brutalnie.
A policja,długo nie może trafić na trop.
Ja,też długo nie domyślałem się.Kto to robi,byłem mocno zaskoczony.
A wyspa jest ładnie opisana.

Izabela Pycio | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

"Co wiedziała o ludziach, którzy ją otaczali? Jakie mroczne tajemnice kryły się za zamkniętymi drzwiami ich mieszkań? To morderstwo zniszczyło jej poczucie bezpieczeństwa. Co mogłoby jej je przywrócić?"

Pierwszy tom serii o przygodach szwedzkiego inspektora Andersa Knutasa zapowiada dobrą rozrywkę czytelniczą z kryminalnym pazurem. Powieść czyta się szybko, zgrabnie skonstruowana intryga, ciekawie podana fabuła, przejrzyste, krótkie, ale treściwe rozdziały. Lubię taki pozorny spokój, a jednak pod nim czające się niepewność, niepokój i niebezpieczeństwo. Trudno jest nam przewidzieć prawdopodobne zakończenie książki, wpadamy na kolejne pomysły i przypuszczenia, jednak okazują się one fałszywe i nietrafione. Jako głównego bohatera autorka proponuje nam pięćdziesięcioletniego mężczyznę, nieco już zmęczonego swoją pracą, lecz wciąż z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem wykonującym obowiązki zawodowe. Świetnie, że nie jest to idealna osobowość, lecz taki specyficzny typ lokalnego...

chiara | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Nie polecam. Słaba książka, bohaterowie nieprzekonujący, dopiero pod sam koniec wzbudzają trochę zainteresowania. Nie tak łatwo napisać dobry skandynawski kryminał. Nie pomogła nawet sama Agata Kulesza czytająca audiobooka.

Określając ten kryminał jednym słowem powiedziałbym, że jest miałki i to w całej swej materii. Poczynając od sposobu pisania, jako fragmentarycznych zapisków na przestrzeni tych tygodni, kiedy zdarzają się morderstwa, po zaledwie szkicowość bohaterów, do których trudno mieć jakiś głębszy stosunek. I mimo, iż cały cykl jest przypisany inspektorowi Andersowi Knutasowi to bardziej wybija się tu sylwetka dziennikarza Berga.

W tok prowadzonego śledztwa przez policję i dziennikarza Johana Berga są wplecione fragmenty poświęcone mordercy, będące jego odczuciami związanymi między innymi z popełnianymi czynami. Ale nawet to nie daje pogłębionego obrazu całej konstrukcji. Śledztwo toczy się, ale z opisu mało tego dociera do czytelnika. Właściwie przez większą część książki nie dochodzi się tu do żadnych wniosków, które ruszyłyby całosć do przodu. Nie będzie to spotkanie jak w przypadku choćby z Wallanderem, gdzie krok po kroku są opisane myśli prowadzącego sprawę. Odnosi się wrażenie, że...

Bardzo dobry kryminał, akcja doskonała...trzyma w napięciu.
Zaskakujący i wciągający...rewelacyjny, czyta się szybko książkę mnie się podobała,,przeczytałam jednym tchem,sięgnę po następne kryminały autora bo są ciekawe!!!

Jolka | 2017-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2017

„Niewidzialny” jest pierwszą książką Mari Jungstedt, którą miałam okazję przeczytać i na którą polowałam ,ponieważ po przeczytaniu recenzji i opinii stwierdziłam,że jest warta mojego kieszonkowego :-)I nie zawiodłam się,pieniądze dobrze ulokowane :-)Mari Jungstedt ma lekki styl, który sprawia, że książkę szybko się czyta; mistrzowsko budowana akcja jeszcze uatrakcyjnia lekturę. A zwroty akcji potrafią tak czytelnika „wyprowadzić w pole”, że mimo iż przed chwilą był niemal pewny, kto jest mordercą, pod ich wpływem traci tę pewność.
Polecam jak najbardziej :-)

Monika | 2015-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2015

Jeśli chcecie poznać najbardziej nieudolnych policjantów skandynawskiej literatury, przeczytajcie książkę Mari Jungstedt, "Niewidzialny". A jeśli znacie np. Harrego Hole albo chociażby Karego Vaarę, to porównajcie ich sobie z inspektorem Knutasem i zobaczycie jaka przepaść jest między tymi postaciami.

W książce "Niewidzialny" bohaterowie są do bólu bezpłciowi. Śledztwo praktycznie nie istnieje, sprawy morderstw "rozwiązują się" same. A żeby było śmieszniej, to nawet seryjny morderca z tej "powieści kryminalnej" w pewnym momencie stwierdza, że policja jest tak niezdarna, że nic tylko zabijać.

Słabizna...

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. To moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale na pewno nie ostatnie. Typowo skandynawski klimat Gotlandii i bezwzględny morderca, zabijający młode kobiety. Polecam

Izabela | 2011-03-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 2011 rok

Niewidzialny to pierwsza z siedmiu książek skandynawskiej autorki, która cieszy się sporą popularnością. Główną rola w tej serii, przypadła Andersowi Knutasowi, prawie pięćdziesięcioletniemu komisarzowi policji z Visby. Zaufaną współpracownicą Knutasa jest Karin Jacobsson, malutka i energiczna kobieta.

Pierwsza część rozpoczyna się o odnalezienia na plaży ciała kobiety i jej psa. Została ona brutalnie zamordowana, a na jej ciele mnóstwo jest śladów od uderzenia siekierą. Psu ktoś odrąbał głowę i łapę. Podejrzenie pada od razu na konkubenta, z którym kłóciła się dzień wcześniej. Mężczyzna zostaje aresztowany, a sprawa wydaje się być rozwiązana... Nic bardziej mylnego. Kiedy opadają emocje po pierwszym morderstwie, w malowniczej Gotlandii odnalezione zostaje ciało kolejnej kobiety. Komisarz Knutas, musi niestety powziąć odpowiednie decyzje i pogodzić się z myślą, że poszukuje seryjnego mordercy.

Od jakiegoś czasu jestem fanką skandynawskich autorów i mogę spokojnie porównać książki...

Znak kryminał 300x500