Ślepa Bogini

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Cykl: Hanne Wilhelmsen (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Blind Gudinne
Pistacia

Doskonałe otwarcie nowego cyklu! W Oslo, nad rzeką Aker, policja znajduje martwego narkomana z raną postrzałową. Jego śmierć nie trafia na nagłówki gazet. Dopiero, gdy kilka dni później adwokat ofiary zostaje zamordowany we własnym mieszkaniu, sprawa wzbudza większe zainteresowanie. Powoli zaczyna wyłaniać się obraz brutalnej mafii narkotykowej, której rozpracowanie prowadzi do odkrycia...

Doskonałe otwarcie nowego cyklu!

W Oslo, nad rzeką Aker, policja znajduje martwego narkomana z raną postrzałową. Jego śmierć nie trafia na nagłówki gazet. Dopiero, gdy kilka dni później adwokat ofiary zostaje zamordowany we własnym mieszkaniu, sprawa wzbudza większe zainteresowanie. Powoli zaczyna wyłaniać się obraz brutalnej mafii narkotykowej, której rozpracowanie prowadzi do odkrycia mrocznych sił działających w społeczeństwie.
„Ślepa bogini” to pierwszy tom cyklu o Hanne Wilhelmsen, śledczej z Komendy Okręgowej Policji w Oslo, „obdarzonej intuicją, jaką posiada tylko jeden na stu policjantów”.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i s-ka, 2011

źródło okładki: proszynski.pl

Katarzyna | 2015-10-09
Przeczytana: 08 października 2015

No i trafiłam na drugą już w tym roku książkę, która muszę pozostawić niedokończoną. W zasadzie to ciężko mi nawet wysunąć zarzuty przemawiające przeciwko niej, bo większość tego co przeczytałam już uleciało z mojej pamięci. Przyczyna jest prozaiczna: ta książka najzwyczajniej w świecie jest po prostu nudna. Papierowe, płaskie, naiwne postacie na siłę obdarzane cechami, które mają wzbudzić jakieś emocje, ale u mnie niestety było to wyłącznie zażenowanie. Element zaskoczenia żaden, a akcja niby toczy się wartko, cały czas pojawia się coś nowego, ale jakoś autorka nie potrafi tym zaciekawić, zbudować napięcia i sprawić, że się chce. No i mnie po mniej więcej 200 stronach całkiem się odechciało. Zdałam sobie sprawę, że historia opisana w powieści zupełnie mnie nie interesuje i kompletnie nie jestem ciekawa co się zdarzy za chwilę. Szkoda, bo czytając pozytywne opinie liczyłam na kolejnego autora, przy którym zostanę na dłużej. Niestety, przepraszam wszystkich fanów, ale jak dla mnie...

Konwalia | 2015-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Cieszę się, że po wielokrotnym odkładaniu tej pozycji na później, wreszcie udało mi się dotrzeć do końca. Początek był bardzo nużący, a koniec nie wywarł na mnie takiego wrażenia, abym zmieniła zdanie. Niby kryminał, niby są zbrodnie, ale zbyt często przysypiałam podczas czytania.

Przeczytana: 09 października 2014

Bardzo dobry kryminał o niezwykle zawiłej, pełnej emocji akcji. Hanne trafia się sprawa, wokół której coraz ciaśniej zaciska się pętla korupcji i narkotyków. Przerażający jest fakt, że ludzie, którzy przysięgali stać po stronie prawa, tak łatwo poddają się żądzy pieniądza. Potencjalni świadkowie Hanne popełniają samobójstwo lub zostają unicestwieni. Sytuacja wydaje się beznadziejna. Trop za tropem zostaje zmieciony z powierzchni ziemi. Policjanci jak tonący, chwytają się brzytwy. Czy uda im się pokonać przeciwności losu i wyłonić zdrajcę z ich szeregów? Czy uda im się rozwikłać sprawę o tak wielu wątkach pozornie prowadzących donikąd? Polecam.

hiliko | 2011-03-29
Przeczytana: 29 marca 2011

Anne Holt to norweska autorka kilkunastu powieści, głównie kryminałów. W swoim dorobku ma dwie serie i kilka oddzielnych powieści. "Ślepa Bogini" zapoczątkowuje cykl o policjantce Hanne Wilhelmsen.
Do debiutów nigdy nie podchodzę z dystansem - tak też było w przypadku "Ślepej Bogini", która - o czym dowiedziałam się dopiero po przeczytaniu książki - jest pierwszą książką Anne Holt, wydaną w 1993 roku. Autorka napisała ten utwór w tak profesjonalny sposób (skończyła prawo na uniwersytecie w Oslo), że w ogóle nie odczułam, iż czytam debiut.
Oslo, Norwegia. Karen Borg, młoda prawniczka, planowała urządzić sobie zwyczajny, odprężający spacer. Zamiast tego trafiła na makabryczną zbrodnię, która nią wstrząsnęła - znalazła bowiem martwego narkomana bez twarzy. W zasadzie.. nic niezwykłego - morderstwa się zdarzają, ten nie byłby wyjątkiem, gdyby kilka dni później adwokat ofiary nie zostałby zamordowany we własnym domu. Policja rozpoczyna śledztwo, które wcale nie okaże się...

Cyrysia | 2011-07-11

Zauważyłam ostatnio, że na naszym rynku czytelniczym, mamy coraz więcej różnorodnych kryminałów skandynawskich, angielskich, szwedzkich, czy naszych polskich. Każdy z nich wyróżnia się swoistą oryginalnością i niepowtarzalnością. Tak też jest w przypadku norweskiego kryminału Anne Holt pt. ,,Ślepa Bogini’’ wydany przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Jest to pierwszy tom z ośmiu cykli powieściowych z sierżant Hanne Wilhelmsen w roli głównej.

Autorka, posiada w swoim dorobku również kilka oddzielnych powieści, oraz serię opowiadającą o sprawach prowadzonych przez policjanta Yngvara Stubo i jego żony Inger Johanne Vik.

,,Ślepa bogini’’ jest pierwszą debiutancką książką tejże pisarki, wydaną w 1993 roku. Muszę przyznać, że całość fabuły jak na początkową amatorską przygodę pisarską, jest starannie dopracowana, może dzięki temu, że autorka była dziennikarką, młodszym prokuratorem, adwokatem oraz ministrem sprawiedliwości, dlatego zdobyte doświadczenie spowodowało, że...

ejwa1960 | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Przeczytałam norweską mistrzynię kryminałów, mimo iż pisałam,że nie lubię typowych kryminałów szczególnie skandynawskich. Po przeczytaniu "Ślepej bogini" nie sięgnę po resztę tomów tej serii.Dla mnie nudna,ale polecam,przecież każdy ma inny gust nie dla wszystkich książka jest nudna.

Legs | 2011-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2011

Na począ†ku nużyła mnie ta ksiażka, nie mogłam się w nią wciągnąć, wydawala mi się głupkowata i naiwna, ale jak w końcu do niej przysiadłam okazała się być bardzo wciągająca. Szybka akcja, prawie jak w filmie sensacyjnym, co trochę trup, albo jakiś zwrot akcji - nie odłożyłam, póki nie skończyłam.
Wahałam się nad daniem czterech gwiazdek, ale chyba jednak nie. Trzy i pół ;)

Agnesscorpio | 2011-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Anne Holt to norweska autorka powieści kryminalnych z rozbudowanymi wątkami społeczno-politycznymi. Książka "Ślepa bogini", którą miałam przyjemność przeczytać, z powodzeniem można zaliczyć do tego właśnie gatunku. To udana historia kryminalna z mocnym akcentem właśnie politycznym i społecznym. Na uwagę zasługuje dodatkowy fakt, że jest to debiut autorki, o czym dowiedziałam się już po zakończonej lekturze i co było nie lada niespodzianką, gdyż powieść napisana jest w sposób bardzo dojrzały, zarówno warsztatowo, jak i merytorycznie. Ale do rzeczy.
"Ślepa bogini" to pierwsza część cyklu o norweskiej policjantce Hanne Wilhemsen. Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy zdolna prawniczka Karen Borg, podczas spaceru z psem, znajduje zmasakrowane zwłoki narkomana. Niedługo po tym morderstwie zostaje znalezione kolejne ciało. Tym razem ofiarą jest prawnik zamordowanego mężczyzny. Hanne Wilhemsen od początku zaczyna łączyć oba zabójstwa, nie zdając sobie sprawy, że tym samym ściąga na siebie...

sveah | 2014-03-27

Kryminały Holt czyta się z zapartym tchem, od pierwszej do ostatniej strony. "Ślepa Bogini", pierwszy tom (na szczęście nie jedyny!) z sierżant Hanne Wilhelmsen w roli głównej, to z pewnością wspaniale nakreślona historia ze zbrodnią w pierwszym planie (rodzącą wiele pytań i odpowiedziami, na które trzeba poczekać), nutą polityczną, relacjami międzyludzkimi (służbowymi) oraz elementami życia osobistego bohaterów, które z jednej strony mają bezpośredni wpływ na ich działania, a z drugiej tworzą jakby oddzielną opowieść. Opowieść o charakterze niezbyt w literaturze popularnym (niestety), ale za to prawdziwym i.. wciągającym. Główne postacie są emocjonalnie złożone, jednocześnie lekko nieporadne, każda ze swoimi własnymi słabościami i kształtującym charakter bagażem życiowych doświadczeń, innymi słowy takie, z którymi łatwo się utożsamić, wiarygodne, pozbawione nadprzyrodzonych mocy (szósty zmysł sierżant H.W. całkowicie w granicach rozsądku).

Anne Holt pisze w sposób płynny,...

marek52k | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

To co w tej książce przyciąga, to bardziej polityka, czy raczej powiązania polityków z przestępstwem, niż warstwa kryminalna. Książka powstawała na początku lat 90-tych i to daje się zauważyć w czytaniu. Policjantka Hanne i prokurator Hakon budzą sympatię, gdy musza się w śledztwie zmierzyć z politycznym cieniem stojącym nad nimi. Z tego właśnie powodu m. in. polityków nie lubimy jeszcze bardziej niż policjantów. Autorka ostro potraktowała swoje środowisko z którego się wywodzi. A może dlatego została Ministrem Sprawiedliwości?? Napisanie wprost, że narkotyki płyną szerokim strumieniem do więzień, to był nie byle jaki zarzut. Policja na kartach książki też słabo sobie radzi, bo przecież połowę roboty wykonał początkujący dziennikarz Frederick. Dramatyczna końcówka, to jest kawałek dobrego kryminału. Całość budzi letnie emocje, pewnie z powodu upływu czasu.