Kruchy lód

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Drömmar ur snö
literatura szwedzka
Ag2S

Cecilia, czternastoletnia córka pastora z Kronviken, nie wróciła do domu po organizowanym w szkole wieczorze filmowym. Następnego dnia jej ciało zostało znalezione na torach kolejowych. Wybucha panika. Lokalna społeczność za wszelką cenę próbuje znaleźć winnego. Wśród podejrzanych są szkolny woźny i uchodźca z Egiptu. W sprawę zamieszany jest także Yourlove, tajemniczy użytkownik portalu społecznościowego, który namierza w internecie kolejną ofiarę?
Czy komisarz Maria Wern zdoła rozwiązać zagadkę, nim morderca zaatakuje ponownie, a mieszkańcy Kronviken zdecydują się wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę?

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014

źródło okładki: http://publicat.pl/

Justyna | 2017-09-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2.0.1.7, GCK
Przeczytana: 26 września 2017

To książka pełna sprzeczności. Nie umiem jej jednoznacznie ocenić. Raz czytało mi się beznadziejnie. Gdy już za chwilę już mi się podobała. Nie było w niej jednak żadnego efektu wow. Mimo tego, że nie domyśliłam się rozwiązania zagadki. Nie kwapiło mi się do niej aż tak bardzo. Mam mieszane uczucia. Trochę nieprawdopodobne niektóre wydarzenia, postacie też mnie nie przekonują. Muszę jednak stwierdzić, że zagadka kryminalna sama w sobie jest naprawdę ciekawa.

Cecilia, czternastoletnia córka pastora z Kronviken nie wróciła do domu po organizowanym w szkole wieczorze filmowym.
Następnego dnia jej ciało zostaje znalezione na torach kolejowych.
Zaczyna się całą sprawą interesować komisarz Maria Wern chce rozwiązać zagadkę nim morderca zaatakuje.
Wątki kryminalne napisane są doskonale, losy Marii bardzo mnie intrygowały jak się potoczą.
Jest to kryminał świetny jaki kiedykolwiek miałam możliwość przeczytać, wciągający do samego końca intryguje nie mogłam oczu oderwać od książki.
Budujące napięcie, akcja znakomita.
Rewelacyjny, znakomity kryminał.

Sandra Jasona | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

5 tom cyklu o Marii Wern. Zostaje znaleziona martwa młoda dziewczyna, rozpoczyna się śledztwo, czy to samobójstwo, czy morderstwo. Mordercy takiego się nie spodziewałam, motywy były jednakże "ludzkie". Mało kryminału w tym kryminale, w sumie to bardziej mi pasuje na powieść o braku komunikacji między dorosłymi, a nastolatkami. O popularności kosztem innych, o cynizmie, o łatwości zrobienia kogoś winnym tylko dzięki pomówieniom. Tematy stare jak świat, tutaj pokazane w dość specyficzny, skandynawski sposób. Mamy przemyślenia bohaterów, my sami musimy wyciągnąć wnioski na temat ich działań. Głupota chyba nie boli, bo tutaj połowa osób musiałaby chyba mocno cierpieć, choć zdaje sobie sprawę, że dużo osób tak postępuje, trudno mi się z tym jednak pogodzić.
Cała seria jest dość dziwna, w sumie bardziej społeczno-obyczajowa niż kryminalna i dość nierówna.

Bzibzioh | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Nie, nie, nie! Nie będę już czytać Anny Jansson. Akcja rozmyta przez zupełnie niepotrzebne opisy, które nic do niej nie wnoszą. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Dawno tak się nie zmęczyłam, chcąc do końca doczytać kryminał.

Asia Szarańska | 2014-08-12

Nie lada gratka dla wielbicieli skandynawskich klimatów.

Kronviken, spokojna mieścina gdzieś w Szwecji. Cecilia, córka miejscowego pastora, nie wraca do domu po wieczorze filmowym organizowanym w szkole. Następnego dnia ciało czternastolatki zostaje znalezione na torach kolejowych. Mieszkańców miasteczka ogarnia panika. Samobójstwo? A może morderstwo? Sekcja zwłok wykazuje, że dziewczyna została zagazowana. Kto zabił? I co łączy zabójstwo na czternastolatce z samobójstwem nauczyciela WF-u?

Komisarz Maria Wern rozpoczyna śledztwo, ujawniając skomplikowane relacje rodzinne zamordowanej dziewczyny i stopniowo odkrywając wydarzenia, które doprowadziły do potwornej zbrodni...

W skandynawskich kryminałach zachwyca mnie kontrast sielskiego klimatu małych miasteczek i drastycznych zbrodni, jakie są w nich popełniane. Zaczytując się w Lackberg długo pozostawałam pod urokiem jej opowieści, w których świat zbrodni przeplatał się z codziennym życiem bohaterów: i tych stałych, którzy...

Ata77 | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Nieco lepsza od poprzedniej części, ale nadal słabo. Historia przegadana, rozwleczona, nasycona zbędnymi opisami i nic nie znaczącymi wtrąceniami co do akcji. Brak napięcia, brak dreszczyku, lekki chaos, mało śledztwa, słabiutko wyrazista pani policjant. Przeciętność.

Psotka | 2015-09-17
Przeczytana: 10 września 2015

A więc jak obiecałam tak zrobiłam i drugą (no dobra piątą według cyklu) część o Marii Wern mam za sobą. Swoja drogą dobija mnie fakt wydawania po polsku książek od środka serii... Postaram się mimo to odpowiedzieć czy w ogóle warto było zapoznawać się z dalszymi losami policjantki.

W zimowy wieczór nie wraca Cecilia - czternastoletnia córka pastora. Była jak inni w szkole na wieczorze filmowym, wyszła z niego, ale nie dotarła do domu. Następnego dnia jej ciało zostaje znalezione na torach - maszynista nie zdążył wyhamować. Podejrzewa się samobójstwo. Sprawę dostaje Maria Wern, która już tuż po ujrzeniu zwłok przeczuwa, że to było morderstwo, ale nie umie określić dlaczego. W niedługim odstępie czasu samobójstwo popełnia podejrzany o molestowanie uczennic nauczyciel WF-u w szkole do której chodziła Cissi. Czy obie sprawy mają coś ze sobą wspólnego? Podejrzanymi morderstwa nastolatki stają się uchodźca z Egiptu , którego ukrywał w mieszkaniu pastor oraz tajemniczy Yourlove -...

tombak90 | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Miłe zaskoczenie. Powieść jest dużo bardziej dynamiczna, niż typowe szwedzkie kryminały. Oczywiście mamy też trochę biadolenia o tym, czy pani komisarz powinna kupić na obiad marchewkę czy pietruszkę, ale jest to zminimalizowane, akcja skupia się na śledztwie i trzyma w napięciu.

yogurt | 2015-09-14

W książce bardzo dobrze został przedstawiony problem komunikacji, a raczej jej braku między rodzicami i dziećmi. Jest to problem który w obecnym społeczeństwie jest już nagminny. Zamiatanie pod dywan problemów, bagatelizowanie lub lekceważenie nieporozumień, ignorancja i czasami też naiwność może doprowadzić do prawdziwej tragedii. I tyle z tej książki pozostanie w mojej pamięci- książka o braku zrozumienia pomiędzy światem dorosłych i światem nastolatków. Ale poza tym nic więcej nie zapamiętam, bo tydzień po skończonej lekturze nie pamięta kto był winien śmierci Cecilii. Musiałam bardzo się skupić żeby sobie to przypomnieć.... Także kryminał kiepski (fakt- nie spodziewałam się kto był zabójcą, ale wybór sprawcy mnie nie przekonał w 100%), ale jako dramat to ta pozycja się nawet obroniła

sarenka | 2014-09-13

Drugi wydany w Polsce tom o Marii Wern. Tym razem pani detektyw musi zmierzyć się z morderstwem upozorowanym na samobójstwo młodej dziewczyny, córki pastora chodzącej do tej samej szkoły co synek Marii. Równocześnie musi rozwiązać problemy w domu związane z brakiem pieniędzy i pracy męża. Nie wiem jak innym ale mnie podobają się "przygody" Marii. Kryminał pochłonęłam jednym tchem i proszę o więcej takich pozycji. Dużą zaletą tej powieści jest to, że pani detektyw to kobieta z krwi i kości borykająca się z własnymi sprawami i problemami. Zresztą wszystkie postacie aż porażają realizmem http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2014/09/anna-jansson-kruchy-lod.html