Stalowe piekło

Wydawnictwo: Erica
historyczna

Inwazja w Normandii 6 czerwca 1944 r. była jedną z najbardziej ryzykownych, a zarazem bardzo udanych operacji wojskowych w historii. Po ciężkich walkach amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie wojska wylądowały na plażach północnej Francji. Czekały ich jednak jeszcze długie walki w momencie lądowania elitarne niemieckie jednostki pancerne oddalone były od miejsca inwazji. Gdy już znalazły się na polu walki prowadziły działania zmierzające do całkowitej likwidacji wroga. Przez prawie dwa miesiące odpierały atak sił alianckich, przynosząc zarówno chwałę, jak i niesławę dowódcom takim jak Kurt Panzer Meyer, Jochen Peiper i Max Wunsche.

Klettendorf | 2015-11-08

Książka w zasadzie tylko dla pasjonatów militariów i historii wojskowości. Ewentualnie poleciłbym także tym, którzy lubią powieści osadzone w II wojnie światowej. Co prawda książka powieścią nie jest, lecz pozycją monograficzną opisującą walki w Normandii ale zawiera w sobie elementy pamiętnikarskie. Dzięki temu czyta się ją w miarę przystępnie.

PaniNibelungowa | 2015-08-25
Na półkach: Przeczytane, Historia

Przez większą część książki jesteśmy bombardowani liczbami, statystykami i nazwami, które zaraz gdzieś umykają. Dzięki bogom to nie wszystko. Oprócz rodowodu i historii formowania 1 Korpusu Pancernego SS mamy takie smaczki jak organizacja i taktyka oraz rozmieszczenie sił. Dalej są już opisy starć.Znajdują się tutaj też wspomnienia żołnierzy oraz dowódców co nadaje trochę lekkości w czytaniu. Zapewne mimo wielkiej niechęci i złej sławy jednostek Waffen-SS trzeba przyznać ,że byli bitni i zawzięci, a opisane tutaj dokonania imponują. Jednak autor nie zapomniał napisać o zbrodniach wojennych tychże jednostek. Polecam Czytelnikom obeznanym z historią niemieckich jednostek II wojny światowej.

FIREbombMAN | 2017-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2017