Burza nad Pacyfikiem. Tom 1

Cykl: Burza nad Pacyfikiem (tom 1)
Wydawnictwo: Bellona
II wojna światowa, Pearl Harbor,
historyczna
Pearon

Treścią pierwszego tomu są główne wydarzenia wojenne na Oceanie Spokojnym od ataku japońskiego na Pearl Harbor do zakończenia walk na Guadalcanalu, a więc zamykające się w przedziale czasowym od grudnia 1941 do stycznia 1943 r. Dla upamiętnienia umieszczono w książce nazwiska marynarzy i oficerów pochodzenia polskiego poległych w walkach na Pacyfiku w latach 1941-1943. Obecne wydanie zostało poszerzone o nowe materiały tekstowe oraz ilustracje.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

pietruszka | 2016-02-09
Na półkach: Przeczytane, Historia

W moim przypadku również był to powrót do czasów "słusznie minionych". Wracam do niej co kilka lat. Burza ... to wzór jak należny pisać książki historyczne. Z pasją, ciekawie, bez jednej nudnej strony. Bo historia taka jest !!!

konto_usuniete | 2017-11-14

Świetna, opasła praca ukazująca zmagania na Pacyfiku podczas II Wojny Światowej.
Bardzo dobry wstęp ukazujący rozwój Japonii i jej wojennych aspiracji.
Dalej jest jeszcze ciekawiej.
Czytanie o zmaganiach wojennych to czysta przyjemność.
Autor wykonał ogrom pracy aby jak najlepiej przedstawić konflikt z perspektywy walczących stron. Mimo dużej ilości stron oraz danych (mapy, zdjęcia) i informacji tę książkę czyta się bardzo dobrze i przyjemnie.
Pierwszy tom szybko mi minął.
Jedyny minus to ciężar i niewygodny format książki. Ręce opadały niestety.
Jednak warto się poświecić bo lektura bardzo ciekawa.

Daniel Taberski | 2014-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2014

10/10. Jedna z pierwszych poważniejszych książek historycznych jakie przeczytałem jeszcze we wczesnym liceum i zawsze miałem do niej ogromny sentyment. 10 lat i jedne studia magisterskie z historii wojskowości później znowu wziąłem do ręki opasłe dzieło Flisowskiego. Nie powiem, troszkę obawiałem się co z tego wyniknie, ale nie zawiodłem się. Książka jest po prostu genialna. Bardzo dobrze napisana, autor nie tylko obficie korzysta ze źródeł, ale często obszernie cytuje wspomnienia i relacje bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń. W połączeniu z bardzo dobrymi mapami i obszernym materiałem fotograficznym otrzymujemy naprawdę wyczerpującą syntezę wojny na Pacyfiku. Książka jest naprawdę genialna, stoi na najwyższym poziomie merytorycznym i po prostu świetnie się ją czyta.

Marcin Kowalczyk | 2014-02-05

Na tą książkę zbierałem długo. Poszło na nią chyba ze trzy kieszonkowe. Najpierw kupiłem tom II. Pierwszy po prostu przegapiłem. Czyta się jak powieść, dokładne mapy pozwalają zorientować się w sytuacji. Nawet nie pamiętam jak ją skończyłem. Na końcu rysunki techniczne okrętów. Do tego zdjęcia, wiele dotychczas niepublikowanych... Tom pierwszy podarował mi mój wujek, na gwiazdkę. I był to najlepszy prezent jaki dostałem tego roku... (ceny w antykwariacie przekraczały moje możliwości- a o internecie czy allegro czytało się w powieściach SF na żółtym papierze). Polecam, lepszego studium wojny na Pacyfiku nie znajdziecie.

Andrzej Szelemetko | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Książka w skrócie opisuje drogę, jaką przebyła Japonia od wyizolowanego państwa, żyjącego w średniowiecznych realiach do imperium, które było jednym kluczowych państwa w trakcie wydarzeń II Wojny Światowej. Głównym tematem są działania Japońskie oraz Alianckie na obszarze oceanów Spokojnego i Indyjskiego w latach 1941-43.
Autor w bardzo przystępny sposób opisał wydarzenia wojenne, wplatając w opis bitw wiele tragicznych i humorystycznych anegdot. Anegdoty są prawdziwe, wzięte z pamiętników i wspomnień uczestników wydarzeń.
Książka warta polecenia dla osób interesujących się historią, a szczególnie okresem II Wojny Światowej.
Dla pasjonatów militariów znajdują się tutaj sylwetki okrętów, oraz szczegółowe plany bitew.

drobnypijaczek | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Interesuję się historią, ale nie koniecznie marynistyką po książkę Flisowskiego sięgnąłem za namową użytkowników strony "Lubimy czytać" i nie zawiodłem się.
Autor doskonale połączył własne zainteresowania i świetne opanowanie języka. Udało mu się stworzyć dzieło, które zainteresuje niejednego domorosłego admirała albo historyka.
Świetnie zaczyna się rysować portret Imperialnej Japonii. W pierwszym tomie mamy okazję zobaczyć jak z wyspiarskiego, feudalnego, niemal średniowiecznego kraju, rodzi się silne regionalne, a później światowe mocarstwo. Japonia idzie na wojnę z całym światem, pragnie podbojów, rozbudowuje flotę, kształci kadry, próbuje sił na wodach lokalnych i jak się dowiadujemy ostatecznie sama prowokuje swoja zagładę.
Pierwszy tom opisuje narodziny Imperium aż do fiaska Japońskiej inwazji na Guadalcanal - luty 1943. Ogromna ilość zdjęć i map powodują, że ma się wrażenie oglądania filmu, do tego cała masa cytatów zarówno od bezpośrednich uczestników zdarzeń, jak też od...

Jacog | 2012-03-30

Książka, do której mam ogromny sentyment. Dostałem ją jako dzieciak w szkole podstawowej i na początku mnie przeraziło - wielka, gruba "cegła" z jednolitą, nieciekawą okładką, nawet bez papierowej obwoluty. Ale po przejrzeniu zdjęć , przeczytaniu pierwszych rozdziałów, wsiąkłem w tą książkę na długo. To było coś! Książka oparta bardzo mocno na faktach, przedstawiająca realia i kontekst zmagań na Pacyfiku, a jednocześnie spojrzenie na pole walki z perspektywy pojedyńczego żołnierza, marynarza czy pilota.

No i te godziny spędzone nad końcowymi fragmentami książki, czyli sylwetkami, parametrami i opisami samolotów i okrętów biorących udział w walkach nad Pacyfikiem.

blackwater | 2011-10-09
Przeczytana: wrzesień 2011

Książka napisana z prawdziwa pasją. Autor znakomicie osadza przebieg zmagań na Pacyfiku w szerszym kontekście kulturowych zmian i ekspansji Cesarstwa Japonii. To nie tylko sucha kronika faktów, pozwala nawet mało wytrawnemu znawcy historii zajrzeć w głąb projektu "Pax Nipponica", prześledzić jego rozwój i zobaczyć upadek.
Książka gęsto przeplatana cytatami ze wspomnień głównych bohaterów co sprawia, że czytelnik może poczuć się blisko opisywanych wydarzeń.
Na końcu książki rzecz szalenie przydatna - opisy i sylwetki najważniejszych okrętów i rzecz jasna samolotów biorących udział w wojnie na Pacyfiku.

Zorg | 2016-10-13

Czytałem książkę jakiś czas temu ale ogromnie mnie wciągnęła. O wiele bardziej niż niejedna książka przygodowa. Dla miłośników II WŚ i bitew morskich - absolutnie obowiązkowa pozycja. Gorąco polecam.

vanin | 2018-08-22