Wojna Hitlera

Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert
historyczna

Studium biograficzne Adolfa Hitlera napisane przez angielskiego historyka Davida Irvinga uchodzi za najbardziej kontrowersyjne opracowanie dotyczące wodza Trzeciej Rzeszy. Żadna inna książka o Hitlerze nie wywołała tak głośnych polemik i dyskusji. Unikalność Wojny Hitlera polega na bardzo nietypowej formie przedstawienia postaci Fuhrera opisywane wydarzenia z okresu II wojny światowej rozwijają się tak, jakby były widziane jego oczami w takiej też kolejności poznaje je czytelnik. z kart Wojny Hitlera wyłania się obraz Hitlera jako wybitnego wodza i stratega wojennego, człowieka obdarzonego niezwykłą charyzmą, o skomplikowanej, trudnej do przeniknięcia psychice, pod koniec życia nieszczęśliwego. Gdzie zatem tradycyjne ujęcie wcielonego złaa

Są postacie, które mimo upływu lat i większej, pełniejszej wiedzy o czasach, w których żyli, mimo wielu prób zrozumienia i wyjaśnienia ich wpływu na życie ludzkie, choćby opadły już wszelkie emocje i pojawił się historyczny dystans i tak pozostaną w naszej świadomości z jednoznaczną negatywną oceną będącą wynikiem wyrazistej weryfikacji ich czynów i całego systemu myślenia, który stworzyli i który legł u podstaw ich działania. I dzisiaj, jeśli tylko pojawi się nazwisko Hitlera, taki ciąg skojarzeniowy pojawia się, jest uruchamiany od razu. Inaczej niż przyjęta historiografia głosi myśleć ani mówić nie można, Hitler, tak jak Judasz, nie ma szans na odbrązowienie i przyjęty sposób jego widzenia i oceniania musi pozostać niezmieniony. Choć pokolenie pamiętające II wojnę światową i cały splot wydarzeń, które doprowadziły do objęcia przez Hitlera w sposób legalny i demokratyczny władzy w Niemczech w 1933 roku jest już wymierające, piętno odciśnięte przez niego na historii jest, jak...

AliEns00 | 2015-10-23
Przeczytana: 19 września 2013

Fantastyczna książka. Napisana w interesujący sposób, nie przygniata ilością danych historycznych. Dużym plusem jest spojrzenie na Hitlera, nie jak na dziecko szatana, tylko człowieka ogarniętego pasją, który zrobi wszystko aby osiągnąć swój cel. Czasami autor nieco koloryzuje, kiedy ocenia, że w porażkach na wschodnim froncie Fuhrer nie miał udziału, tylko przerzuca całą winę na niekompetentnych generałów.
Bardzo dobra pozycja o II wojnie światowej, Irving miał nielimitowany dostęp do materiałów znajdujących się w Niemczech i skrupulatnie z nich skorzystał.

Mictlante | 2015-11-19
Przeczytana: 11 listopada 2015

Podobno wiele kontrowersji książka ta wyczyniła w swym życiu ale czy warta jest aż takiej antyreklamy czy czegokolwiek? Nie sądzę, chociaż nie boję się sądzenia. O Hitlerze wiele to aż tak nie jest napisane, ciekawymi są źródła, na które autor się powołuje, ciekawe również są różne ciekawostki jak sama nazwa wskazuje. Jednakże koniec końców Hitler przedstawiony jest w sposób jakiś taki z uwielbieniem a z treści wynika, że oto był nijaki. Podejrzenia me okazały się słusznymi, gdzie mu tam do Heydricha czy Himmlera. Ale tu nie o osobowości należy pisać tylko o książce. W porównaniu z biografią Goeringa, którą czytało się lekko, łatwo i przyjemnie to Hitlera czyta się ciężko, trudno i nieprzyjemnie. Może się czepiam, może nie mój czas ale czytałem wiele ciekawszych biografii. Wybitnie źle nie jest, jest dobrze, ale nie jest rewelacyjnie. Dla ludzi z jedynie lekkim skrzywieniem masochistycznym.

Kalweli | 2014-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Publikacja ukazuje Hitlera w innym świetle niż zazwyczaj. Książka o człowieku, który był w stanie poświęcić wszystko dla idei w którą wierzył do końca, a także o zwykłych ludziach, którzy uwierzyli w fenomen parweniusza z Austrii.

Łukasz | 2013-06-09

Niezwykle ciekawa pozycja o tematyce II wojny światowej. Napisana w bardzo przystępny sposób. Niezwykle obszerny materiał źródłowy. Ukazuje nowe spojrzenie na wiele spraw, inne niż znamy z podręczników historii.

Anna | 2014-04-15

Obiektywne spojrzenie na "okrutnego" człowieka

Pocketsizesun | 2012-12-08

Jedna z moich ulubionych książek historycznych. Opasły tom ale szybko się go czyta. Daje nowe światło na wiele spraw.

remix1313 | 2016-10-24

mimo kontrowersji wokół postaci autora - potrafił zebrać niewiarygodną ilość informacji i ubrać je w słowa w sposób interesujący, wciągający z nieprawdopodobną dynamiką narracji. książka jest fascynującym obrazem teatru wojny dziejącej się w otoczeniu Hitlera. zachowana chronologia i całe dialogi jak kłótnia z Ribbentropem czy "postawienie się" Mansteina czyta się z wypiekami na twarzy. obowiązkowa lektura dla interesujacych się historią II wojny światowej. polecam również: Goebbels. Mózg III rzeszy i Wojna Goering.

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo dobra i ciekawa pozycja. Autor podaje wiele źródeł, które dotąd były nie znane. Budzi kontrowersje ale mało kto potrafi z tymi poglądami konfrontować.

Robert | 2013-07-26

Książka, którą koniecznie zabrał bym na bezludną wyspę (razem z nożem i zapałkami). Pisana pod prąd obowiązujących zakłamanych schematów. Mistrzostwo.