Wehrmacht. Od inwazji na Polskę do kapitulacji

2009-01-01
978-83-11-11641-2
Daniel Luliński
Knopp Wehrmacht

Niezwykle wciągającą opisana historia Wehrmachtu od początku do zakończenia II wojny światowej. Dużo opisu działań (czasami brutalnych, zwłaszcza po ataku na Związek Radziecki) i ruchów wojsk, nastawienia żołnierzy i wyższych oficerów na podstawie notatek z ich pamiętników. Bardzo mnie wciągnęła ta lektura. Warto przeczytać.

Krótka, bo zaledwie 250 stronicowa "biografia" Wehrmachtu. Autor działania bojowe na poszczególnych teatrach wojennych opisuje w bardzo skrótowy sposób. Największe i najciekawsze fragmenty to zbrodnie wojenne i związany z tym mi "czystego Wehrmachtu". Autor nie usprawiedliwia wojska, lecz opisuje jego udział w zbrodniach wojennych na Froncie Wschodnim jak i na reszcie terenów okupowanych.
Najbardziej niepokoił mnie (niesłusznie),rozdział traktujący o opozycji Wehrmachtu wobec Hitlera. Bałem się, że dostaniemy laurkę jak to wojsko przez cały czas było przeciwko reżimowi, itp. Autor podszedł jednak do tematu bardzo profesjonalnie nie wybielał wojska można rzec, że negatywnie oceniał brak większego zdecydowania w działaniu przeciw Hitlerowi.
Ciekawe fragmenty w książce to również zapisy podsłuchanych rozmów wysokich niemieckich oficerów wziętych do niewoli i przebywających w ośrodku Trent.

Książka warta lektury, choć są lepsze pozycje. Czytając ją miałem wrażenie, że bazują na niej wszystkie programy na kanałach tv typu discovery, national geographic itp.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Warto poznać opinię o niemieckiej armii czasów II-giej wojny światowej z perspektywy Niemca. Bardzo rzeczowe i naukowe podejście do wojennej machiny. W ciekawy sposób rozprawia się autor z mitem honorowego i rycerskiego Wehrmachtu, który to miał się wyróżniać na tle bestialskiego Gestapo.

Bardzo dobrze napisana książka. Pokazuje jak działał Wehrmacht, w dość pragmatyczny sposób.

Rzeczowo i obiektywnie napisana. Dużo ciekawych informacji.

Rzeczowo i obiektywnie napisana. Dużo ciekawych informacji.

• II wojna światowa
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Zbiblio
  • Przeczytane na studia