1989. Dziesięć opowiadań o burzeniu murów

Okładka książki 1989. Dziesięć opowiadań o burzeniu murów
Elia BarcelóHeinrich Böll Wydawnictwo: Hokus-Pokus literatura piękna
literatura piękna
Hokus-Pokus
2009-10-01
2009-10-01
9788392196457
1989 mur burzenie murów mur berliński opowiadanie antologia opowiadań

więcej Więcej

Bardzo dziwny zbiór opowiadań, wydany rzekomo z okazji 20 rocznicy upadku muru berlińskiego. Niestety, żadne z nich nie ma z Berlinem i murem nic wspólnego! Owszem, jakąś tam nicią łączącą wszystkie dziesięć opowiadań jest mur, granica - w sensie dosłownym lub metaforycznym. Niemniej skojarzenia te są bardzo luźnie.
Same opowiadania raczej słabe i nierówne, bez drugiego...

W ramach wspomagania / urozmaicania nauki historii współczesnej, wypożyczyłam dla córki książkę
"1989. Dziesięć opowiadań o burzeniu murów" pod redakcją Michaela Reynolds'a.

Na stronie wydawcy przeczytałam, że ta antologia jest próbą uczczenia rocznicy upadku muru berlińskiego,
przypomnienia absurdu jego istnienia.

W blurbie (na tylnej okładce) zaś:
Książka próbuje nie...

Odpłynęłam.Już dawno nie poniosła mnie tak bardzo czyjaś fantazja. Książka ta była dla mnie punktem przecięcia wektorów.

Jak wszystkie antologie - nie urzekła mnie.
Plus za Tokarczuk!!!

Ciekawe i wszechstronne ujęcie tematu muru. Bardzo dobry pomysł. Dziesięciu autorów zakreśla szeroką perspektywę problemu. Każde opowiadanie otwiera oczy...
Mądre.

Dostałam to na DKK. Oczekiwałam czegoś interesującego i zawiodłam się. Najsłabsze było dla mnie opowiadanie Tokarczuk.

• 2017
  • Antologie
  • Polskie
  • O Niemcach, Germanach (DACH)
  • Czeskie
  • Europa Śr.-Wsch.

Dodaj cytat z książki 1989. Dziesięć opowiadań o burzeniu murów