9 listopada 2009 mija 20. rocznica upadku muru berlińskiego. Od jego zniknięcia w zakurzonych archiwach historii człowiek nie przestał budować murów oddzielających jednych ludzi od drugich. Kiedyś był jeden mur– symbol, miejsce oporu i cierpienia. Dziś jest wiele murów – mniej symbolicznych, mniej znanych, ukrytych, ale zbudowanych z tej samej mieszanki nienawiści, strachu i braku wyobraźni.
Antologia 1989. Dziesięć opowiadań o burzeniu murów to próba uczczenia rocznicy upadku muru berlińskiego, przypomnienia absurdu jego istnienia.
Współcześni pisarze – Elia Barceló, Andrea Camilleri, Didier Daeninckx, Jiří Kratochvil, Ludmiła Pietruszewska, Ingo Schulze, Olga Tokarczuk, Miklós Vámos, znani ze swej twórczości dla dorosłych, zostali poproszeni o skierowanie przesłania do czytelników pokolenia, które nie miało bezpośrednich doświadczeń z murem berlińskim, czytelników urodzonych po 1989 roku. Ponadto do antologii zostały wybrane dwa opowiadania nieżyjących wybitnych pisarzy - Maxa Frischa i Heinricha Bölla.

Odczytanie przesłania dziesięciu opowiadań ułatwią młodym odbiorcom ilustracje jednego z najbardziej innowacyjnych niemieckich ilustratorów Henninga Wagenbretha i słowo podsumowujące redaktora antologii Michaela Reynoldsa.

Antologia jest projektem międzynarodowym, zainicjowanym przez włoskie wydawnictwo Orecchio Acerbo, do którego dołączyli wydawcy z Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemiec, Rosji i Polski.

W Polsce do projektu włączyły się dwa małe wydawnictwa, konsekwentnie idące pod prąd masowym gustom – Hokus-Pokus i Wytwórnia. Dzięki połączeniu ich sił antologia 1989. Dziesięć opowiadań o burzeniu murów ukaże się na rynku polskim 1 października 2009 roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2009

źródło okładki: http://www.hokus-pokus.pl/ksiazka/51/index.html

Penelopa | 2011-10-03
Przeczytana: wrzesień 2011

Ciekawe i wszechstronne ujęcie tematu muru. Bardzo dobry pomysł. Dziesięciu autorów zakreśla szeroką perspektywę problemu. Każde opowiadanie otwiera oczy...
Mądre.

Halina Faryga | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

Odpłynęłam.Już dawno nie poniosła mnie tak bardzo czyjaś fantazja. Książka ta była dla mnie punktem przecięcia wektorów.

tifa | 2011-01-12

Dostałam to na DKK. Oczekiwałam czegoś interesującego i zawiodłam się. Najsłabsze było dla mnie opowiadanie Tokarczuk.

MonikaK | 2015-02-09

Jak wszystkie antologie - nie urzekła mnie.
Plus za Tokarczuk!!!

Herakliusz | 2016-06-15