Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej

Okładka książki Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej Laurence Rees
Okładka książki Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej
2009-08-25
2008-10-01
9788376482033
Michał Habura

Rewelacja! Autor wskazuje nam, kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za wybuch drugiej wojny światowej. Powszechnie wszyscy wiedzą, że to wina Hitlera i Stalina, bo oni nas zaatakowali, lecz mało, kto wie, w jakich okolicznościach zdołali dopiąć swego i dokonać IV rozbioru polski.

Zdradzać wiele szczegółów nie będę, gdyż najlepiej samemu zajrzeć do książki/ serialu. Podpowiem, że w znacznym stopniu do II Wojny Światowej doprowadziła polityka Appeasement-u.

Oczywiście wszystko skupia się na Związku Sowieckim i na Józefie Stalinie. Przedstawiono metody NKWD, terror stalinowski i przebieg wojny.

Muszę też zaznaczyć, że wręcz fascynuje mnie generalissimus. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dlaczego? Dlatego, gdyż każdy potajemnie układał się z nim, jakby naprawdę był władcą świata. Najpierw Hitler, potem Churchill i Roosevelt. Także jak nam wiadomo, największym zwycięzcą okazał się właśnie Stalin! Poszerzył granice swojego imperium, i nawet nie doczekał się własnej Norymbergii. To jednak smutna prawda, że zwycięzców się nie sądzi… Moim zdaniem, każdy z nas powinien zadać sobie pytanie: jak to się stało, że największy wpływ na losy Europy miał sowiecki dyktator?

Jak wiadomo wojna mogła potoczyć się inaczej. To jest wręcz zadziwiające, że Europa zachodnia była gotowa sprzymierzyć się z jednym tyranem, by pokonać drugiego Adolfa Hitlera…

II Wojna Światowa za zamkniętymi drzwiami otwiera wszystkim oczy, i uświadamia nam, kto tak naprawdę wyhodował te chwasty w postaci III Rzeszy, czy ZSRR, które stało się światową potęgą i groziło wojną nuklearną w latach powojennych. Zachodni Alianci sami zgotowali taki los dla Europy. Autor podkreśla, że choć Churchill deklarował się, jako zagorzały sprzymierzeniec Polski, to dbał wyłącznie o własne interesy. Świadczy o tym fakt, że za każdym razem spławiał Władysława Sikorskiego. Zaś Franklin Delano Roosevelt? Potrzebował Stalina do własnej wojny z Japonią.

No i wisienka na torcie, książka, serial starają się przede wszystkim rzetelnie przedstawić opis sylwetki samego Józefa Stalina. Wiecznie podejrzliwy, nieco naiwny, z manią wielkości. Za jego panowania ZSRR urosło do rangi światowego mocarstwa, ale jakim kosztem? Ponad 60 milionów istnień ludzkich, w tym większość to obywatele kraju Rad.

Wciągająca, pouczająca. W sam raz na rocznicę pokonania Hitleryzmu – dziś dzień zwycięstwa.

Najlepsza książka dotycząca II wojny światowej. Dodatkowo, bardzo dobrze się czyta. Zdecydowanie polecam książki historyczne tego autora, bo prezentują niezwykle wysoki poziom historyczny i stylistyczny

Rewelacja! Pozycja ta powinna nosić też podtytuł - "Jak alianci sprzedali Polskę Stalinowi"; na stronach tej książki autor pisze o tym w sposób konspektowy.

"Za zamknietymi drzwiami" to wstrzasajaco opisana historia kulis II wojny swiatowej,Laurence Rees,bazujac na materialach dostepnych po ptwarciu wschodnich archiwow,ponownie ocenia kluczowe decyzje wojenne StalinaChurchila i Roosveelta.Odslania nazistowskie sympatie generalissmusa,ukazuje Eueope Srodkowo-Wschodnia jako przedmiot handlu Wielkiej Trojki i relacjonuje nieznane fakty z przebiegu spotkan, rozmow konferencjiz udzialem alianckich przywodcow.Ta ksiazka to wielka gratka
dla milosnikow historii.Ta ksiazka to uklon w strone polskiego czytelnika,bo autor analizuje wszelkie przwiny ,rosjan ,swiata zachodu wobec spraw polskich,pokazuje je obiektywnie i punktuje nie milosiernie.

Polecam wszytskim osobą interesującymi się tematyką II wojny światowej. Sytuacja opisana jak najprościej, dlatego też zrozumiała dla wszystkich. Autor przedstawia sporp faktów i wydarzeń, o których wcześniej nie słyszałem. Książka napewno spodoba się osobą, które nie interesują się historią na codzień.
Polecam

Polecam

Wojna to nie tylko huk dział-to zakulisowe potyczki w pokojach szefów państw i w tej książce dowiadujemy się jak wygląda polityka w obliczu i trakcie wojny.Polecam

Książka rewelacyjna. Idealna zarówno dla historycznych fanatyków, jak i dla tych mniej zainteresowanych II wojną światową. Potrafi wciągnąć, zaciekawić, co jest zasługą stylu prezentowanego przez autora ( polecam pozostałe jego książki) oraz bogactwa ciekawych faktów i anegdot. Jak najbardziej zachęcam do przeczytania.

• II wojna światowa
  • Historyczne