Requiem for a Nun
piotrex

"Requiem dla zakonnicy” jest kontynuacją fabularną głośnego „Azylu”, do którego wątków autor powrócił po dwudziestoletniej przerwie. „Requiem”, ostatni z ważniejszych nie tłumaczonych u nas utworów Faulknera, znane było dotąd tylko z przeróbki teatralnej Camusa, wystawianej na scenach polskich w 1962. Ta historia zmagań duchowych bohaterki „Azylu”, Temple Drake, była do takiej przeróbki...

Ta historia zmagań duchowych bohaterki „Azylu”, Temple Drake, była do takiej przeróbki niejako predysponowana, gdyż Faulkner opowiedział ją łącząc formy powieści i dramatu, przy czym wydarzenia z przeszłości powiatu Yoknapatawpha i jego głównego miasta Jefferson zdają się w jakiś sposób determinować poczynania Temple.

violabu Toczytam | 2014-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 listopada 2014

„Requiem dla zakonnicy” Williama Faulknera to książka składająca się z naprzemiennie ułożonych fragmentów w formie epiki i dramatu.

Część epicka to historia budynku sądu i miasta, która niestety, ale dla mnie nic nie wniosła. Ani do życia, ani do wiedzy, ani do fabuły zasadniczej części książki. Poza tym trudno przez nią przebrnąć z uwagi na bardzo długie zdania (przypadają średnio trzy na stronę) oraz mało treści zawartej w ogromie słów. Nie lubię tego typu „wodolejstwa” nawet, jeśli jest napisane w przyzwoity sposób.

Natomiast część książki napisana w formie dramatu to mistrzostwo: słowa, głębi ważnego przesłania (z którym dodatkowo można polemizować), dozowania napięcia i bogactwa poruszanych zagadnień związanych z moralnością człowieka. Poza tym mocno intryguje.

Akcja dramatu rozpoczyna się sceną wyroku śmierci za zamordowanie niemowlęcia.
Requiem aeternam dona eis Domine.
(Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.)
Requiem to msza żałobna.
Morderczynią jest „czarna k…., była...

Amarcord | 2013-05-01
Przeczytana: 1999 rok

Nie najwybitniejszy Faulkner, ale wciąż wielka literatura. Od pierwszego zdania.

Adalbert67 | 2016-11-23
Na półkach: 2016, Przeczytane