The Assistant
Agnieszka

Pomocnik" to powieść o winie, przebaczeniu i miłości, o ludziach udręczonych tymczasowością bytu na obcej ziemi, o życiu w nowojorskiej dzielnicy biedoty, skromnych sklepików - Brooklynie.

jousna | 2016-08-13

Nie wiem, naprawdę nie wiem dlaczego ta książka jest tak mało popularna na LC… Przecież to kawał doskonałej literatury…
Akcja powieści toczy się w latach 50 – tych w Brooklynie, gdzie starsze małżeństwo Żydów prowadzi mały sklep kolonialny, który coraz gorzej prosperuje. Temat powiecie nudny, ale zapewniam, że będzie się działo naprawdę dużo. Życie starszego małżeństwa i ich córki Heleny ulega zmianie, gdy w ich życiu pojawi się włoski imigrant Frank.
Książka porusza bardzo wiele ważnych tematów: przebaczenia, wpływu zdarzeń od nas niezależnych na nasze życie, popełnianych w życiu błędów, miłości na której drodze pojawia się wiele przeszkód. Znalazłam w niej też potwierdzenie uznawanej przeze mnie teorii, że „dobra energia” (dobry uczynek, pomoc okazana drugiej osobie) wraca do nas.
„Pomocnik” to książka bardzo klimatyczna, nastrojowa. Z łatwością przenosi nas na ubogie ulice Brooklynu. W sklepie kolonialnym – głównym miejscu wydarzeń - czujemy zapach żydowskiej sałatki...

koczowniczka | 2016-02-21
Przeczytana: marzec 2014

O rozczarowaniu Ameryką i o nieumiejętności przystosowania się, o walce z biedą, ale też o miłości, o ogromnym poświęceniu i o fascynacji kulturą żydowską. Nietuzinkowe postacie, piękny język, melancholijny nastrój. Akcja toczy się na początku lat pięćdziesiątych na Brooklynie, gdzie rodzina Boberów prowadzi sklepik kolonialny.
Polecam wszystkim miłośnikom dobrej literatury.

Matylda008 | 2016-10-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane