Snajper na froncie wschodnim

Wydawnictwo: Libron
historyczna

Książka Snajper na froncie wschodnim prezentuje spisane przez Albrechta Wackera wspomnienia z walk na froncie wschodnim w latach 1944?1945 strzelca wyborowego 3. Dywizji Górskiej Josefa Allerbergera. Josef Allerberger, kierowany często do osłaniania starć w najbardziej zagrożonych odcinkach frontu, był naocznym świadkiem najzacieklejszych i najokrutniejszych walk, jakie rozgrywały się między radziecką i niemiecką armią w czasie II wojny światowej. Tytułowy snajper opisuje swoje relacje z towarzyszami broni, stratę najbliższych mu kompanów, nieludzkie sceny, których był świadkiem, wszechobecną śmierć i okrucieństwa obu walczących armii ? gorsze od najstraszniejszych snów i wyobrażeń. Pozycja ta, wydana po raz pierwszy w Niemczech w 2000 roku, jest jedną z tych książek dotyczących II wojny światowej, o których trudno zapomnieć. Żołnierze od niepamiętnych czasów byli paleni żywcem, miażdżeni pod gruzami fortec, tratowani kopytami kawalerii, nadziewani na piki czy topieni w rzekach. Ale to była rzeczywistość walki. Czym innym jednak było znęcanie się nad ludźmi wziętymi do niewoli ? skazywanie sowieckich jeńców na głodową śmierć w stepie czy marsze śmierci, jakie urządzono wziętym do niewoli żołnierzom niemieckim po odblokowaniu Stalingradu. Na tle tych rozmaitych bezeceństw, skutków działania artylerii, miażdżenia przez gąsienice wrogich czołgów czy też palenia przez miotacze ognia, śmierć od karabinowej kuli jawi się jako cicha, spokojna i litościwa. Dlaczego więc żołnierze z taką nienawiścią odnosili się do snajperów? Ze wstępu Andrzeja Zaręby

henio32 | 2019-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Świetna książka opisująca doświadczenia wojenne snajpera Seppa Allerbergera. Sama publikacja wydana ekonomicznie - miękkie kolorowe okładki, klejona, papier przyzwoity biały. Liczy 184 strony, zawiera 14 rozdziałów, 4 zdjęcia, nie zawiera map /wydanie z 2007 roku/.
Tą niewielką objętościowo pracę można przeczytać w jeden wieczór, ale na prawdę warto. Znajdziemy tu szereg historii z frontowego życia bohatera opisanych w sposób bardzo realistyczny, łącznie z drastycznymi opisami walk a także morderstw, gwałtów i zabójstw dokonanych zarówno na jeńcach jak i na cywilach. Otrzymujemy solidną dawkę frontowego życia bez żadnych przekłamań ani "pudrowania" rzeczywistości żołnierskiego losu.
Opisana historia mocno wciąga, treść dopracowana pod względem literackim i merytorycznym, czyta się płynnie i z przyjemnością.
To jedna z lepszych biografii jakie czytałem.

moja rekomendacja: Na prawdę warto przeczytać. Jest to pozycja szczególnie wskazana dla miłośników II wojny światowej , ale każdy...

ryszpak | 2014-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Książkę kupiłem 6 lat temu, dopiero teraz oddał ją "kolega". Przeczytałem wczoraj podczas podróży PKP Olsztyn - Poznań. Bardzo, ale to bardzo ciekawa. Nie dla ludzi o słabych nerwach, zawiera bardzo dużo drastycznych scen i wiele makabrycznych fotografii. Rzetelne przedstawienie wojny, chociaż muszę przyznać, że ciężko się czyta, ale może to być wina tłumacza.

| 2017-04-24
Przeczytana: 15 marca 2017

Książka niestety nie jest napisana przez tytułowego snajpera co na początku mnie martwiło czy nie będzie to po prostu wymyślona i przerysowana historia ale tak nie było. Autor bardzo dobrze się przygotował i opisał nie tylko wydarzenia ale i taktyki czy bronie jakimi posługiwali się snajperzy a także ich samych i rozwój tego typu żołnierzy od 1 wojny światowej.
Książka na pewno nie jest dla młodszych czytelników, brutalnie i szczegółowe opisy a nawet zdjęcia. Mimo mojego zainteresowania tematyką 2 wojny światowej sam byłem zaskoczony brutalnością niektórych "ludzi".

*mały spoiler*

Scena która najbardziej zapadła mi w pamięć to brutalne gwałt i morderstwo węgierki gdy nasz snajper musiał się przyglądać temu i nie mógł nic zrobić gdyż był za blisko.

*koniec małego spoilera*

Także książka wywołuje mocne uczucia ale też ukazuje brutalność wojny i dokładnie opisuje działania niemieckiego snajpera i stosunek jaki mieli do nich nie tylko wrogowie ale i też sojusznicy.

Stonewall | 2014-06-19
Przeczytana: 2012 rok

W natłoku mody na kolejne wspomnienia Niemców i sowietów klepiących w kółko o froncie wschodnim ta książka wyróżnia się rzetelnością podejścia do tematu, ciekawą tematyką, realnymi zdarzeniami i brakiem relatywizowania niemieckich zbrodni. Książka obala wiele mitów, np. potwierdza, że Niemcy wchodząc do Rosji byli w wielu dziedzinach kompletnie zacofani w stosunku do Rosjan czy, że kompletnie zaniedbali indywidualne szkolenie strzeleckie swoich żołnierzy. Po przeczytaniu tej książki takie filmy o jak "Wróg u bram" bezpowrotnie spadają do poziomu odrealnionej bajki.

Czesław_czyta | 2015-05-21

Najlepsza z dotychczas "połkniętych" pozycji, które dają możliwość poznania relacji żołnierza niemieckiego. Brud, smród, krew po prostu wojna, opisana w bardzo realistyczny sposób. Szczególnie wnikliwa relacja o pierwszych ofiarach, pierwszym zabitym Rosjaninie i pierwszym poległym koledze. Warto poświęcić kilkanaście godzin aby zapoznać się z tą relacją. Ja przeczytałem ją od dechy do dechy za jednym zamachem. Polecam

wisz | 2018-06-28
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Książka niesamowita w swej realności (o ile tak może stwierdzić człowiek, który nigdy wojny nie przeżył). Sceny opisywane w niej są dla przeciętnego czytelnika strasznie brutalne (poparte zdjęciami) i nie każdy to może przeczytać, ale wydaje mi się że tak po prostu było, a świadkowie i główny bohater sami stwierdzają, że brutalność wojny zabiła w nich wrażliwość na taki widok, chociaż jest kilka scen które nawet weteranów poruszyły do głębi swoja brutalnością. Czego mi brakowało to chociaż odrobiny skruchy, że to "on i jego koledzy" byli sprawcami rozpętania tej zawieruchy. Polecam każdemu czytelnikowi o mocnych nerwach, a szczególnie młodym ludziom dla których wojna to przygoda znana z ekranu komputera.

jarr74 | 2017-04-12
Przeczytana: 2017 rok

„Dla jednych będzie to zimny zabójca, dla innych jeden z najuczciwszych walczących, biorący na siebie pełną, osobistą odpowiedzialność w służbie własnego kraju. Jednak w przypadku żołnierzy armii niemieckiej to pytanie ma swoje drugie dno- na ile młody chłopak z Tyrolu zdawał sobie sprawę, w czyim imieniu odbiera innym życie i do czego dąży armia, z która doszedł na rosyjskie równiny?”.

Nacechowana silnymi emocjami i falą traumatycznych przeżyć, wspomnieniowa opowieść o II wojnie światowej spisana przez Albrechta Wackera a będąca odbiciem losów Josefa Allerbergera, jednego z najlepszych i najskuteczniejszych strzelców wyborowych, niemieckiej 3 Dywizji Górskiej Wermachtu. To bardzo osobisty opis przeżyć głównego bohatera, wpisany w brutalne realia tego najstraszliwszego konfliktu XX wieku, ze wszystkimi tego bolesnymi i dramatycznymi konsekwencjami.

„Po tych pięciu dniach utracił resztki swej młodzieńczej niefrasobliwości. Koszmar morderczych walk odcisnął swe piętno na jego...

Lemur80 | 2016-04-23

Jestem nieufny w stosunku do tego rodzaju wspomnień. Nigdy nie ma się pewności jak bardzo w treść ingerowały osoby trzecie. Nie wiem w jakim stopniu wspomnienia Seppa Allerbergera zostały zbeletryzowane, "ukwiecone" i podkoloryzowane.

Wiem, że "Snajpera..." czyta się naprawdę dobrze z jednego konkretnego powodu - opisywane zdarzenia mają w sobie pierwiastek autentyczności. Skoro pojawia się "autentyczność", to automatycznie "wiarygodność" także powinna wyjść z cienia. No i wychodzi, z dobrodziejstwem dla całej książki. Właściwie zgodność historyczna przestaje mieć tu znaczenie w konfrontacji z przekazem mocnym niczym frontowy samogon.

Wspomnienia Seppa są przerażające, to tak jakby przez 260 stron czytać teksty kapeli grind-core'owej. Autor wali czytelnika obuchem w łeb, nie próbuje łączyć piękna przyrody z ludzkim okrucieństwem, jak czynił to np. James Jones. Jest zdecydowanie mniej poetycki, nie bawi się w sentymenty, ale nie próbuje też bronić nazizmu. Daleko mu do fantasty i...

Michał | 2017-01-02
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Książka bardzo rzetelnie opowiada wydarzenia odbywające się na froncie wschodnim w czasie II Wojny Światowej oczami młodego żołnierza Wermachtu. Z punktu widzenia historycznego widać dbałość o chronologię i chęć wiernego oddania zaistniałych wydarzeń. Można dowiedzieć się wielu ciekawostek i przeczytać opisy wydarzeń widzianych z pierwszej linii okopów. Wiele sytuacji zostało opowiedzianych bez koloryzowania co sprawia, że czytelnik zadaje sobie pytanie jak ludzie mogą być zdolni do takiego okrucieństwa? Polecam szczególnie wydanie bogatsze o masę zdjęć.

tbrk | 2014-09-18

Doskonała pozycja obrazująca wpływ działań wojennych na ludzką psychikę.
To co w książce wywarło na mnie największe wrażenie, to opisy w jaki sposób (tu akurat) Rosjanie i ich sympatycy obchodzili się z rannymi,jeńcami,czy też ludnością postronną.