Iron Coffins, a Personal Account of the German U-boat Battles of World War II
historia
Amara_Nomad

Autor przebywał na U-bootach od 1941 do 1945 roku. Znakomicie napisane, dramatyczne wspomnienia człowieka, należącego do nielicznych, którym udało się przeżyć Bitwę o Atlantyk. "Jest to niewątpliwie najbardziej porywająca relacja z wojny toczonej na pokładzie U-boota. Pasjonująca historia..." Publishers Weekly "Wspomnienia Wernera przypominają czasami ′Na zachodzie bez zmian′. Ta sama ironia...

Autor przebywał na U-bootach od 1941 do 1945 roku.

Publishers Weekly

"Wspomnienia Wernera przypominają czasami ′Na zachodzie bez zmian′. Ta sama ironia szczegółu... Wraz z Wernerem w stęchłym powietrzu okrętu kulimy się na odgłos wybuchu każdej bomby głębinowej. Mistrzowsko napisany pamiętnik..."
New York Time Book Rewiew

"Żywy i bardzo osobisty opis trudów i grozy życia na U-bootach. Świetnie napisana książka jest czymś więcej niż tylko pamiętnikiem wojennym dzięki przesłaniu, które zawiera - przesłaniu o bezsensowności wojny..."
Library Journal

źródło opisu: FINNA, 2002

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Tomasz Kamiński | 2016-09-11
Przeczytana: 16 października 2015

REWELACJA!! :)

Wojtekowitz | 2016-07-20
Na półkach: Przeczytane, Mocne pozycje

Wysmienita pozycja. Zdecydowanie wyroznia sie sposrod innych z tej serii. Warto przeczytac, poznac przezycia autora. Zrozumiec bezsens wojny.

manioolo | 2015-11-26

Bardzo wiernie odtworzona i opisana historia niemieckich podwodniaków, ich losy podczas wojny na Atlantyku. Książka, którą czyta się rewelacyjnie, z zapartym tchem. Pozycja godna polecenia dla wszystkich fanatyków II wojny światowej.

PaweŁ | 2015-11-18

Niesamowita Lektura szczególnie dla kogoś kto uwielbia marynistykę. Niepowtarzalny klimat,czytając możemy poczuć się jak byśmy byli członkiem załogi.

Adm_Lütjens | 2015-03-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Żelazne trumny" Herberta Wernera (zmarł 6 kwietnia 2013 w wieku 92 lat)

To co pisze ten człowiek - wydaje się wręcz nieprawdopodobne:

Przeżył więcej wypadków i tragedii niż było zamachów na „Adiego” (ok. 50).
Najpierw po kilku patrolach na U-557 jako jedyny opuszcza jego pokład a okręt zostaje zatopiony!!! – szczęście ???
Potem przeżył wypadek U-612, który zatonął 6 sierpnia 1942 roku po kolizji z U-444 w Gdyni (tylko 2 osoby zginęły). Okręt został wydobyty i wyremontowany.
Następnie przeżył coś, co raczej udawało się niewielu jego kolegom – przepłynął na U-230 przez Cieśninę Gibraltarską!!! – to się nazywa mieć fuksa!!!
Potem – już jako dowódca (U-415 oraz U-953) przeżywa kilkadziesiąt ataków bombami głębinowymi, schodząc nawet na głębokość 285 m!!!
Jednego u niego nie mogę zrozumieć – dlaczego mu tak zależało na „chrapach”, które chciał mieć koniecznie na swoich okrętach. Przecież wystawione „chrapy” było bardzo łatwo zauważyć a następnie zatopić U-Boota.

Gość ten miał tylko...

gregoru571 | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Książka niezwykle wciągająca. Z każdą stroną człowiek chce więcej. I pomimo świadomości jak wojna się potoczyła oraz tego że autor a zarazem główny bohater przeżył ciągle trzyma w napięciu i niepewności. Jest to na pewno pozycja obowiązkowa dla fanów nie tylko U bootów, nie tylko całej niemieckiej Kriegsmarine, ale także dla każdego kto się interesuje marynarką wojenną, czy tematyką II Wojny Światowej. Werner zabiera nas nas pełne skrajnych emocji patrole bojowe. Razem z nim z myśliwego stajemy się zwierzyną. Szkoda tylko paru smaczków, które pozna ktoś kto się zna na temacie, a które w pewien sposób tłumaczenie "zabiło"

Tomajewski | 2014-02-12

Świetna książka, która dzięki samym opisom powoduje, że w czasie ataku bombami głębinowymi aż skręca żołądek z niepokoju i emocji. Naprawdę warta przeczytania.

Dobrze napisana. Bezwzględnie rozprawiająca się z nazistowską machiną wojenną. Nakreśla sylwetkę żołnierza służącego III Rzeszy i ponoszącego wszystkie konsekwencje związane z wojną.

Rafał | 2012-12-05

Po pobieżnym zlustrowaniu opinii i recenzji, moje oczekiwania w stosunku do książki były ogromne, jednakże zgodnie z moim przeczuciem - nie zawiodłem się. Książka dobitnie wyczerpuje temat, autor wielokrotnie wybiega po za obszar działań podwodnych. Opisuje realia i pogarszającą się pozycję Niemiec, co niestety idzie w parze z coraz trudniejszą sytuacją U-Bootwaffe. Przytaczane liczby i statystyki wraz z biegiem wojny przedstawiają coraz większą tragedię i daremność wysiłków niemieckich marynarzy, a każdy meldunek o zatopieniu sojuszniczego okrętu szokuje nas w równym stopniu co autora. Jedynym światełkiem, jakie pozostało skazanym w żelaznych trumnach, jest nadzieja, że ich nowoczesna broń, w tym tak wyczekiwany nowy typ okrętu podwodnego, zdąży uderzyć wystarczająco wcześnie, by jeszcze odwrócić bieg wydarzeń. Niestety, historia jest dla tych ludzi bezlitosna, a my już znamy finał, co tylko pogłębia tragiczną wymowę książki, bo gdy czytamy o beznadziejnej walce, jaka miała...

Getos | 2012-03-05
Przeczytana: 24 lutego 2012

w książce Wernera jest wszystko co pozwala nazwać ją wybitną w swoim gatunku (wspomnień z II wojny światowej), razem z bohaterem przeżywamy strach przed śmiercią w czasie misji, widzimy rozrywkowe życie w portach w czasie urlopu czy też tragedie bombardowanych niemieckich miast, książka wciąga i ukazuje tragizm wojny który dotyka każdego bez wyjątku i na trwale zostawia ślad w psychice...