Poczet cesarzy rzymskich

Wydawnictwo Iskry
2004-01-01
1986-01-01
8320717485
starożytny Rzym cesarstwo cesarz cezar imperium rzymskie

Szczegółowy, dobrze zredagowany i mimo wszystko przystępny poczet cesarzy rzymskich marzył mi się od dłuższego czasu. Aleksander Krawczuk wyszedł naprzeciw moim oczekiwaniom lepiej niż mogłem sobie wyobrazić. Czuć na każdej karcie miłość do antyku, której fundamentem jest dogłębne zrozumienie epoki oraz zgromadzona wiedza. Krawczuk to autor, jak się okazuje, z ogromnym dorobkiem i w zasadzie od dawna nie cieszyłem się tak mocno, że wraz z kolejnym odkrytym historykiem otwiera mi się nowa książkowa czytelnicza droga. Długo poluję też na dobre opracowanie historii Bizancjum i zdaje się, że jego ”Poczet cesarzy binantyjskich” w pełni mnie zaspokoi.

Pozornie historia rzymskich cesarzy to jedna wielka nuda, której fundamentem jest powtarzalność. Niekończący się cykl zdrad, narzucania każdemu gamoniowi co ma dwie ręce i dwie nogi purpury, regionalnych zrywów, biernego senatu, powolnego i konsekwentnego odchodzenia od dawnych tradycji (kroczek po kroczku),coraz śmielszego chrześcijaństwa, jeszcze śmielszych barbarzyńców, ciągnącego się od stuleci końca Cesarstwa, które kończy się ostatecznie niezauważone.

Autor temu wszystkiemu nadaje rytm, tempo. Od Gajusza Oktawiusza (a w zasadzie, także ujętego tutaj, Juliusza Cezara) widać tylko jak rzymskie ideały sprzed cesarstwa umierają, a szybko umierają także te, które przy początku okresu cesarstwa wydawać się mogły nowym standardem. Aleksander Krawczuk potrafił ująć cały proces w przejrzyste ramy. Nie jest więc to tylko wyliczanka sylwetek i źródeł, ale dogłębna analiza sporej historii Rzymu, w której Krawczuk nie ucieka od pomniejszych dygresji związanych ze sztuką, filozofią oraz religią. Jest w tym szczery, sam wielokrotnie przyznaje, że popełnia na kartach swojego opracowania małą odskocznię, ale to wszystko niesie ze sobą ważne informacje do budowy ogólnego wykształcenia, nadaje poszczególnym fragmentom ciekawy kontekst, ma w sobie lekkość.

Doceniam „Poczet cesarzy rzymskich”, bo kilka zagadnień bardzo umiejętnie wyjaśnia. Nieintuicyjną współcześnie tetrarchię przedstawiono jako oczywistą konkluzję pewnego procesu ustrojowego, podobnie z podziałem Cesarstwa. Odczarowano wizerunek, przynajmniej oddając im sprawiedliwość, wielu „szalonych” Cesarzy. Podobnie także stało się z licznymi mitami założycielskimi Chrześcijaństwa.

Warto znać nie tylko dla najważniejszych faktów, ale i pomniejszych, intrygujących postaci, zbiegów okoliczności, ironii losu. Sylwetki szalonych cesarzy wyklętych w oczach zbiorowej świadomości to niemal nic przy karykaturalnym Heliogabalu czy niedocenionym Julianie Apostacie, który jest nakreślony w sposób po prostu piękny. Chichot losu z Rommulusem Augustulusem czy zapowiedzią części imienia przyszłego cesarza, która faktycznie się spełniła, wydają się być niezłą ironią, choć nie bawią nawet w połowie tak dobrze jak fragment, gdy legiony raz zwróciły się do senatu o wybór nowego władcy i ten uchylił się od odpowiedzialności. Takich pomniejszych anegdot wartych poznania jest tutaj wiele.

Koniec lektury był niemal ulgą, ale bardzo satysfakcjonującą. Teraz czas na dłuższą przerwę i triumfalny powrót do Krawczuka i jego kolejnej opowieści, tym razem o bizancjum.

Fanastyczna pozycja. Doskonały styl, czyta się tak jak dobrą powieść.
Ta książka powinna być wzorem dla wszystkich historyków - popularyzatorów wiedzy.

Polecam.

Fanastyczna pozycja. Doskonały styl, czyta się tak jak dobrą powieść.

Polecam.

Pierwszy raz w życiu czytelniczym miałem okazję czytać książkę "Poczet Cesarzy Rzymskich" o tak bogatej treści, wiedzy i szczegółowości autora.
Aleksander Krawczuk profesor nauk humanistycznych, historyk starożytności, mistrz i specjalista od starożytnego Rzymu, który napisał powyższe piękne arcydzieło.
Od pierwszej strony książka wciąga do poznawania historii tego ówczesnego mocarstwa tz "Pax Romana", Historia zaczyna się u szczytu potęgi za panowania Oktawian Augusta, wraz z jego następcami zagłębiamy się w dalszych dziejach Rzymu, ciekawym fragmentem książki jest np. "Pięciu dobrych cesarzy", na mnie największe wrażenie zrobił Cesarz Trajan 98 - 117, który przez Senat Rzymski w 114r został nadany mu tytuł: "Najlepszy Cesarz" oraz Cesarz Antonius Pius 138 -161, dla nich dobro Państwa było najważniejsze. Wybór przyszłego Cesarza (kandydat musiał przedstawiać jak najlepsze cechy) za życia panującego władcy - był bardzo dobrym pomysłem.
Co mnie zastanowiło podczas czytania tej książki, że tak bogate Państwo pod każdym sensem zaczęło upadać, nie pod naporem wrogów zewnętrznych ale od wewnątrz, mamy taki etap tej historii, że władcy zmieniali się jak rękawiczki, albo zmieniali ich pretorianie, albo legiony, albo przez pojawianie się nowych cesarzy, czynniki rodzinne, przez otrucia itd, na końcowym etapie to nawet wrogowie decydowali kto ma być cesarzem, pod koniec książki było już mi trudniej czytać bo to było wrażenie konania pacjenta który chce jeszcze żyć, wie jakie lekarstwo zastosować ale nie potrafi, myślę że ludzie, obywatele Rzymu nie byli świadomi że właśnie ich potężne Państwo Rzymskie przeszło do historii i zaczął się następny etap w dziejach ówczesnego świata.
Polecam tą książkę: przede wszystkim dla miłośników starożytnego Rzymu, ale też dla czytelników którzy chcą poznać dzieje Rzymu, Cesarzy czy też życia w danym czasie.

Od pierwszej strony książka wciąga do poznawania historii tego...

"Poczet Cesarzy Rzymskich" Aleksandra Krawczuka to jedna z najważniejszych publikacji w dziedzinie historii starożytnej. Książka ta stanowi obszerne opracowanie historii cesarstwa rzymskiego, od Juliusza Cezara (który, mimo, że nie był cesarzem, to stworzył podwaliny pod stworzenie cesarstwa) aż do upadku Imperium Zachodniego. Jest to nie tylko zbiór biografii rzymskich władców, ale również opowieść o kulturze, polityce, wojnach i codziennym życiu w starożytnym Rzymie.

Krawczuk w sposób klarowny i przystępny przedstawia życie i panowanie każdego cesarza, ukazując jego wpływ na rozwój imperium. Autor dokładnie analizuje rządy poszczególnych władców, ich dokonania i porażki, a także wpływ, jaki wywierali na rzymską kulturę i społeczeństwo. Jednocześnie, Krawczuk nie zapomina o szerszych kontekstach, w których działały poszczególne postaci opisując także wojny i konflikty, które miały miejsce w czasie ich panowania.

Jednym z najważniejszych atutów "Pocztu Cesarzy Rzymskich" jest sposób, w jaki Krawczuk prezentuje swoją wiedzę. Autor wykazuje się niezwykłą erudycją, ale równocześnie jego styl pisania jest lekki i przystępny. Dzięki temu książka jest interesująca i łatwa do czytania, a przy tym dostarcza czytelnikowi wiele wartościowych informacji o starożytnym Rzymie. Książka dzieli się na cztery główne rozdziały: Pryncypat, Kryzys, Dominat oraz Rozpad. Każdy z nich opisuje epokę w historii Cesarstwa Rzymskiego. Ułatwia to czytelnikowi zrozumienie i połączenie w logiczną całość wydarzeń kluczowych dla starożytnego Rzymu.

Oprócz samej treści, warto zauważyć, że "Poczet Cesarzy Rzymskich" jest również znakomicie zilustrowany. Na kartach książki znajdują się liczne zdjęcia, ryciny i ilustracje, które wizualizują opisywane postaci i wydarzenia. Dzięki temu czytelnik może lepiej sobie wyobrazić rzeczywistość, o której czyta.

Jednym z nielicznych minusów "Pocztu Cesarzy Rzymskich" jest jego objętość – książka jest bardzo obszerna i wymaga czasu, aby przeczytać ją w całości. Jednakże, jest to jednocześnie cecha pozytywna, ponieważ to właśnie ze względu na swoją obszerność, "Poczet Cesarzy Rzymskich" stanowi kompletny i wyczerpujący przegląd historii rzymskich władców.

Podsumowując, "Poczet Cesarzy Rzymskich" Aleksandra Krawczuka to wyjątkowo interesujący i wartościowy tytuł. Pozycja ta z powodzeniem może służyć jako podręcznik dla studentów historii, ale także jako lektura dla pasjonatów historii i kultury starożytnej. Książka ta nie tylko prezentuje ciekawą opowieść o rzymskich cesarzach, ale również pozwala na lepsze zrozumienie kultury, polityki i społeczeństwa rzymskiego. Zdecydowanie polecam tę publikację każdemu, kto interesuje się historią antyczną.

Czyta się jak dobra powieść. Dobry styl miesza się z zacięciem prozatorskim autora, który tu i ówdzie pozwala sobie na filozoficzne docinki. Wada: zbyt krótka.

Książka cegła, ale jak zacząłem czytać to nocy nie starczyło aby dokończyć, potrzebny był następny dzień, Zaiste przepięknie napisana książka - optymalne wyważenie wiedzy i stylu pisania autora. Można to czytać, czytać i czytać...
P.S. Właśnie przeczytałem na internecie że odszedł dziś w wieku prawie 101 lat; spoczywaj w pokoju Ty polski "cesarzu antyku".

Niesamowita książka. Napisana lekko, ze swadą. Autor jest erudytą pierwszej klasy. Dawno nie miałem do czynienia z tak smakowitą lekturą. Zdecydowanie polecam wszystkim fanom historii, zwłaszcza starożytnej.

Od początku lektury miałem wrażenie, że czytam książkę wielką i po lekturze całości wiem, że się nie myliłem. Poczet napisany przez Aleksandra Krawczuka to arcydzieło, naprawdę wielka literatura historyczna. Czytałem wiele książek historycznych, potrafię więc powiedzieć bez najmniejszej wątpliwości, iż miałem do czynienia z historiografią wybitną. Bogate w szczegóły żywoty z dodatkiem opisów tła historycznego, politycznego, społecznego, obyczajowego. Niezwykle interesujące fragmenty dotyczące formowania się chrześcijaństwa i konstatacja o krzywdach jakie ono ostatecznie wyrządzało tym, którzy ważyli się wierzyć w dawnych bogów. I wreszcie dystans historyka, wnikliwego badacz, który z każdej historii potrafi wyciągnąć lekcję i zadać czytelnikowi pytanie retoryczne pełne refleksji, a przecież odnoszące się do współczesności i naszego życia. Dzieło wielkie, wybitne. Jestem dumny z faktu, że mamy w narodzie tak wspaniałych historyków. Wszystkim czytelnikom polecam „Poczet cesarzy rzymskich”.

Książka historyczna która została w mojej pamięci na długo. Przedstawiła mi bardzo dużą ilość Cesarzy Rzymskich jako postacie z krwi i kości, a nie tylko imiona i nazwiska oraz suche fakty. Bardzo dobrze mi się czytało jako amatorowi historii. Polecam fanom historii starożytnego Rzymu.

Klasyka! Potrafiłam wydać resztę pensji w latach osiemdziesiątych byle tylko kupić książkę i posłuchać w telewizji profesora.

• Historyczne
  • historia