Królestwo złotych łez

1986-01-01
1960-01-01
8320708338
Inkowie historia kultury prekolumbijskie Peru

Tytuł, który jest w moim top10. Fabularyzowana opowieść o podboju Pizarro i upadku Imperium Inków. Zbrodnie,
jakich konwistadorzy dopuszczali się na rdzennej ludności mogą śmiało konkurować ze zbrodniami nazistów i każą wątpić w naturę człowieka.
Najeźdźcy powoływali się na religię i króla, ale co ciekawe, kiedy król zabronił mordów na ludności, mordercy nie mieli większych
problemów wypowiedzieć mu posłuszeństwo. Chodziło wyłącznie o złoto i inne korzyści, które oferował nowy kontynent. Ciekawa dla mnie
okazała się też kultura Inków oraz to w jaki sposób tak liczne plemiona uległy kilku tysiącom białych - i wcale nie chodzi tu o broń
palną i konie. W takim razie o co? Przekonajcie się sami i sięgnijcie po tę pozycję.

Bardzo plastycznie napisana książka, sprytnie łącząca fakty historyczne z beletrystyką. Czyta się przyjemnie i z zainteresowaniem. Obraz jaki się z niej wylania, to rzeź cywilizacji Inków dokonana przez hiszpańskich konkwistadorów, w imię górnolotnych idei, które miały posłużyć do usprawiedliwienia rabunku i gwałtu dokonanego na królestwie Inków, które pomimo, iż rajem nie było, to w porwaniu z tym co zgotowali Hiszpanie, było czasem do którego po podbiciu ich kraju, wszyscy Inkowie wzdychali z utęsknieniem.

Przerażająca historia o upadku cywilizacji Inków. Hiszpanie rozegrali to wzorcowo: zero honoru, brutalnie, postępem i bezwzględnie. Tyle umów co złamali, tyle Indian oszukali... Po trupach do celu. Dobrze, że na koniec sami się powybijali. A wszystko przez zaślepienie złotem.
Książka jest znakomitym połączeniem beletrystyki i faktów. Czyta się znakomicie i cieszę się, że przypadkiem spotkałem tę niepozorną książkę.

Kolejna hybryda za mną. Tym razem mam tu połączenie beletrystyki z reportażem historyczno - archeologicznym. Historię podboju Inków przez hiszpańskich konkwistadorów poznajemy z trzech perspektyw. Zaczynamy do genezy – co skłoniło Pizzara i jego kompanów do wyruszenia w nieznane? W drugiej części poznajemy Inków, zwiedzamy miasta, poznajemy wierzenia, obrzędy, kulturę, organizację państwa, ustrój. Zakończeniem jest opis podboju, postępowania z tubylcami, mentalność i motywacji konkwistadorów.

To co od razu uderza to kontrast między zachowaniem „cywilizowanych” Europejczyków, a postawą „prymitywnych” ludów podbitych.

Mimo, iż niektóre z inkaskich zachowań mogą dziwić (parady z mumiami zmarłych królów),to gdy się pozna całą kulturę, powody ich zachowania, pozostaje podziw dla tej cywilizacji. Największym zarzutem pod adresem najeźdźców jest żądza bogactw, która przesłoniła chęć poznania i zrozumienia Inków. Wszystko co inne, nie pasujące do europejskiej cywilizacji zostało zniszczone bezmyślnie. Konkwista – szerzenie siłą jednej i słusznej wiary, zaślepiała tak, że nie było mowy o nauce i pokojowej asymilacji czy wymianie wiedzy.

A właśnie od pradawnych plemion i cywilizacji Ameryk mogliśmy się sporo nauczyć, kto wie może gdybyśmy dobrze słuchali wtedy, nie stalibyśmy przed kryzysem klimatycznym teraz.
Inkowie dostosowywali swą gospodarkę do geologii kraju. Zakładali pola tarasowe na zboczach i je nawadniali wodą spływającą z gór, siali kilka roślin razem, zapobiegając wyjałowieniu pól, używali nawozu ptasiego (guano),dbając o ptaki i ich siedliska, i równomiernie rozdzielając nawóz między gospodarstwa. Gromadzili żywność i artykułu pierwszej potrzeby na wypadek klęsk.
Jak wynika z zachowanych wspomnień i dzienników Hiszpanie byli pełni podziwu dla czystych szerokich ulic i dziwił ich brak biedaków i żebraków wśród Inków.

To tylko kilka lekcji, w książce jest ich cała masa. Na tym tle konkwistadorzy jawią się jako barbarzyńska banda pragnąca złota, wina i uciech cielesnych. Pojedyncze zachwyty nad dokonaniami inkaskimi szybko tłumiła żądza pieniądza (wyrywano złote gwoździe z drewnianych wrót świątyni, przetapiano złote przedmioty, by były łatwiejsze w transporcie).

Książkę, mimo upływu czasu, czyta się bardzo dobrze. Kosidowski to mój ulubiony autor, przybliżający tematykę odkryć archeologicznych. To zawsze bardzo wyważona narracja prezentująca stan badań w momencie pisania. To powoduje, że książki jego autorstwa nie starzeją się znacząco, wymagają jedynie uzupełnienia o współczesny stan badań. Są świetne na początek przygody z archeologią i historią bo niesamowicie rozbudzają wyobraźnie. Autor pokazuje jak na bazie odkrytych szczątek i artefaktów można budować historię o żywych ludziach. Można się poczuć jak Indiana Jones.

Niezwykle sugestywnie przedstawiona historia konkwisty. Francisco Pizarro zdobywa Peru dla Hiszpanii. Droga do podboju wiedzie przez terytorium Inków. Idealny wstęp do czasów nowożytnych.

Dziedzińce słońca zdeptane w imię chciwości i popędu

Dziedzińce słońca zdeptane w imię chciwości i popędu

Świetna lektura dla miłośników historii. Bardzo przystępnie napisana

Świetna lektura dla miłośników historii. Bardzo przystępnie napisana

Kosidowskiego uwielbiałam czytać w czasach szkolnych. "Rumaki Lizypa", "Gdy słońce było bogiem"... W "Królestwie złotych łez" odnajduję po latach to samo świetne pióro i zacięcie popularyzatorskie, ale okraszone z lekka naiwną próbą beletryzowania. Według mnie był to nieudany eksperyment. Stąd moja "przeciętna" ocena.

Jestem zachwycona! Książka z pogranicza beletrystyki i źródła historycznego,przedstawia losy podboju Peru z odmiennej perspektywy; ukazuje, że to niekoniecznie rdzenne ludności są "dzikusami", a odkrycia historyczne i misje ewangelizacyjne opłacone były rozlewem krwi, barbarzyńskich - niegodnych "oświeconych" Europejczyków - czynów i wiekami ucisku. Szczerze polecam nie tylko zainteresowanym historią!

Delicja dla intelektu. Każdy, kto lubuje się w powiciach historycznych powinien po nią sięgnąć. Smutne, kiedy pazerność ludzka niszczy cywilizacje i kultury. Chociaż, niestety, widzimy to prawie na co dzień.

• historia
  • Z historią w tle