Opowieści ewangelistów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320703646
ewangeliści, Ewangelia
Ewa

Właściwym zamierzeniem autora jest dążenie do możliwie pełnego poinformowania czytelnika,co współczesna nauka w wyniku swych badań ma obecnie do powiedzenia na temat pochodzenia i rozwoju chrześcijaństwa.Stara się dociec czy istnieją dowody potwierdzające historyczność postaci Jezusa z Nazaretu.Sięga do Ewangelistów,Dziejów Apostolskich i listów Nowego Testamentu.
(wstęp autora)

źródło opisu: Iskry, 1980

źródło okładki: własne

Renax | 2018-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2018

Miałam wrażenie, że książka ta jest bardziej wbrew temu co się sądzi o Biblii niż 'Opowieści biblijne'. Autor skupia się na Ewangeliach, na Listach Apostolskich, mówi też o Całunie Turyńskim, o wyznawcach Jana Chrzciciela i esseńczykach, co akurat było mi znane. Analizuje autorstwo, patrzy na język i fakty historyczne, porównuje, zestawia i szuka prawdy. Wiele jego ustaleń szokuje, ale zapewne są prawdziwe.

Bardzo ważna dla mnie pozycja: jedna z pierwszych, dzięki którym dowiadywałam się, że świat nie jest taki, jak powszechnie się głosi. Książka ta swego czasu była chyba nawet zakazana przez Kościół, a przynajmniej księża przed nią przestrzegali ;).

Amarcord | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

Drobiazgowe studium genezy chrześcijaństwa napisane w formie popularno-naukowej gawędy.
Książka napisana z dużym szacunkiem dla religii (co zapewne nie przeszkadza większości ludzi wierzących którzy znają tę książkę oskarżać autora o tzw. "obrazę uczuć religijnych").
Kosidowski nie jest zadziorny i wojowniczy jak Hitchens, Dawkins, Harris czy Mark Twain z "Listów z ziemi". Pisze spokojnie, ciepło, rzetelnie i logicznie, trafia do przekonania.
Dla mnie pozycja odświeżająca umysł i miejscami otwierająca oczy, choć niektóre poglądy zapewne należy brać w spory nawias.

hubert_cadi | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

rewelacyjna, czyta się jak kryminał. zarwałem dwie nocki. popularnonaukowa, ale z takim jajem, że grzech jej nie znać.
Chyba najbardziej dosadne omówienia początków chrześcijaństwa bez owijania w bawełnę. czy ktoś o Zenonie jeszcze pamięta?

Mikołaj Morzy | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Bardzo dobre, popularno-naukowe wprowadzenie do krytyki biblijnej. W książce Kosidowski wspomina o najważniejszych biblistach, którzy zajmowali się naukową analizą obu Testamentów, poza tym bardzo przystępnie pokazuje tło powstania Nowego Testamentu, związki młodego chrześcijaństwa z judaizmem, a przede wszystkim z hellenizmem. Lektura obowiązkowa dla osób, które chcą docenić piękno i bogactwo Biblii oraz zrozumieć fenomen chrześcijaństwa, a dosyć mają intelektualnie obraźliwych bajek wbijanych do głowy przez księży katolickich.

Patrycja | 2011-03-21

Z tej ksiązki dowiedziałam się, że dogmat o niepokalanym poczęciu obowiązuje dopiero od lat 50 XX wieku. Jak to????? Wstrząsająca lektura.

allebazi6 | 2017-08-27

Nie dałam rady. Trudno. Nie dorosłam albo po prostu nie interesują mnie takie historie. Albo tak napisane historie.

Mariusz Matysiak | 2018-08-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam