Opowieści ewangelistów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320703646
ewangeliści, Ewangelia
Ewa

Właściwym zamierzeniem autora jest dążenie do możliwie pełnego poinformowania czytelnika,co współczesna nauka w wyniku swych badań ma obecnie do powiedzenia na temat pochodzenia i rozwoju chrześcijaństwa.Stara się dociec czy istnieją dowody potwierdzające historyczność postaci Jezusa z Nazaretu.Sięga do Ewangelistów,Dziejów Apostolskich i listów Nowego Testamentu.
(wstęp autora)

źródło opisu: Iskry, 1980

źródło okładki: własne

Renax | 2018-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2018

Po 'Gdy słońce było bogiem', po 'Opowieściach biblijnych' napaliłam się na 'Opowieści ewangelistów'. Książka ma tyle lat co ja, bo ukazała się w roku 1979, a i mój ebook był równie poszatkowany co moja osobowość..... Miałam wielkie trudności z czytaniem, ale biedziłam się przez tydzień, bo książka jest tego warta. Jednak połowa faktów mi uciekła, reszty się domyślałam, a części nie. Bo nie da się czytać jednocześnie siedmiu wątków, no po prostu się nie da.
W ogóle to ten początek wakacji jest dla książek oporny. Tak jakoś mi przelatuje przez palce. Normalny czytelnik może sobie na to pozwolić, ale jak się jest recenzentką blogową, to każdy tydzień zwłoki piętrzy książki.
W każdym razie wróćmy do Kosidowskiego. Miałam wrażenie, że książka ta jest bardziej wbrew temu co się sądzi o Biblii niż 'Opowieści biblijne'. Autor skupia się na Ewangeliach, na Listach Apostolskich, mówi też o Całunie Turyńskim, o wyznawcach Jana Chrzciciela i esseńczykach, co akurat było mi znane. Analizuje...

Bardzo ważna dla mnie pozycja: jedna z pierwszych, dzięki którym dowiadywałam się, że świat nie jest taki, jak powszechnie się głosi. Książka ta swego czasu była chyba nawet zakazana przez Kościół, a przynajmniej księża przed nią przestrzegali ;).

Amarcord | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

Drobiazgowe studium genezy chrześcijaństwa napisane w formie popularno-naukowej gawędy.
Książka napisana z dużym szacunkiem dla religii (co zapewne nie przeszkadza większości ludzi wierzących którzy znają tę książkę oskarżać autora o tzw. "obrazę uczuć religijnych").
Kosidowski nie jest zadziorny i wojowniczy jak Hitchens, Dawkins, Harris czy Mark Twain z "Listów z ziemi". Pisze spokojnie, ciepło, rzetelnie i logicznie, trafia do przekonania.
Dla mnie pozycja odświeżająca umysł i miejscami otwierająca oczy, choć niektóre poglądy zapewne należy brać w spory nawias.

hubert_cadi | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

rewelacyjna, czyta się jak kryminał. zarwałem dwie nocki. popularnonaukowa, ale z takim jajem, że grzech jej nie znać.
Chyba najbardziej dosadne omówienia początków chrześcijaństwa bez owijania w bawełnę. czy ktoś o Zenonie jeszcze pamięta?

Mikołaj Morzy | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Bardzo dobre, popularno-naukowe wprowadzenie do krytyki biblijnej. W książce Kosidowski wspomina o najważniejszych biblistach, którzy zajmowali się naukową analizą obu Testamentów, poza tym bardzo przystępnie pokazuje tło powstania Nowego Testamentu, związki młodego chrześcijaństwa z judaizmem, a przede wszystkim z hellenizmem. Lektura obowiązkowa dla osób, które chcą docenić piękno i bogactwo Biblii oraz zrozumieć fenomen chrześcijaństwa, a dosyć mają intelektualnie obraźliwych bajek wbijanych do głowy przez księży katolickich.

Patrycja | 2011-03-21

Z tej ksiązki dowiedziałam się, że dogmat o niepokalanym poczęciu obowiązuje dopiero od lat 50 XX wieku. Jak to????? Wstrząsająca lektura.

allebazi6 | 2017-08-27

Nie dałam rady. Trudno. Nie dorosłam albo po prostu nie interesują mnie takie historie. Albo tak napisane historie.

Mariusz Matysiak | 2018-08-05
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam