Łuny w Bieszczadach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Bieszczady, UPA
cyanide

Obecne - szóste z kolei - wydanie "Łun w Bieszczadach" zbiega się z 20 rocznicą śmierci generała Karola Świerczewskiego, którego postać, jak ogromny drogowskaz, góruje nad wszystkim, co rozgrywa się w tej powieści. Osnułem ją na własnych przeżyciach i obserwacjach, które poczyniłem jako dowódca 34 pułku Strzelców Budziszyńskich 8 Drezedńskiej Dywizji Piechoty w Bieszczadach, gdzie w latach...

Osnułem ją na własnych przeżyciach i obserwacjach, które poczyniłem jako dowódca 34 pułku Strzelców Budziszyńskich 8 Drezedńskiej Dywizji Piechoty w Bieszczadach, gdzie w latach 1945-1947 toczyły się walki przeciw leśnym ugrupowaniom ekstremistycznym, przede wszystkim UPA.
Wybrałem formę powieści, a nie na przykład historycznej monografii, aby móc lepiej osądzić tamten czas i ludzi, aby dysponować tą swobodą wypowiedzi, jaką daje tylko powieść. Bodźcem do jej napisania był dla mnie dramat ludzki. Dramat walczących w Bieszczadach i często ginących tam żołnierzy, którzy wyszli cało z wojny, ale tuż po jej zakończeniu musieli często oddawać życie; dramat mieszkańców tych stron i dramat historyczny, jakim była śmierć generała Świerczewskiego pod Jabłonką 28 marca 1947 roku, śmierć, na którą patrzyłem osobiście, walcząc w tej zasadzce pod Jego rozkazami.
W mojej intencji książka ta jest wypowiedzią przeciw nienawiść, okrucieństwu i bestialstwu. Opowiada ona wprawdzie o walkach w Bieszczadach, ale odnosi się również do innych terenów; tych, na których działo się podobnie i ginęli ludzie. Napisałem o tym, aby nie zapomniano tych, którzy padli w walce, którzy w niezmiernym trudzie bili się o likwidację ostatnich pozostałości wojny jeszcze w dwa lata po jej zakończeniu. Możemy o tym mówić dziś tym bardziej, że czasy te należą do niepowrotnej przeszłości.
W sumie jest to rodzaj wspomnienia o minionym czasie i ludziach tego czasu. Wspomnienia, jakie przekazuję tym, którzy w owych sprawach brali udział lub na nie patrzyli oraz tym młodym, dla których są one już, na szczęście, tylko legendą.

Jan Gerhard

źródło opisu: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

kurzy | 2019-08-30
Przeczytana: 04 lutego 1983

Czytałem wiele razy. niektóre fragmenty nawet więcej. Jedna z moich ulubionych książek młodzieńczych lat.Potem okazało się, że to propagandowy gniot. Cześć i chwała bohaterom tym z AK i NSZ. Ale także chwała żołnierzom LWP walczącym ze zbrodniczą UPA.

zaczytaniec | 2019-07-09

Jak widziała powojenną historię propaganda PRL? Przeczytawszy Łuny... łatwo znaleźć odpowiedź. Czarno - biały świat, który tak naprawdę był szary. Mimo wszystko warto sięgnąć, jak po wspomnienie dawnych, minionych na szczęście, lat.

Lili89 | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Historia walk Wojska Polskiego z bandami UPA i WiN, które miały miejsce w Bieszczadach w latach 1944-1947.
Jan Gerhard jako żołnierz brał udział w opisanej w książce akcji "Wisła", jednak zaznacza, że opisuje tylko wycinek walk, dotyczący działań jednego pułku wojska.
"Łuny w Bieszczadach" z pewnością są w stanie przybliżyć historię ataków UPA, palenia wiosek i mordowania polskiej ludności w Bieszczadach. Trzeba jednak być wytrwałym, bowiem książka bardzo długo się rozkręca.
Ten przydługi wstęp, w którym prawie nic się nie dzieje, a na dodatek mamy chaotyczne migawki z różnych miejsc (raz wojsko, raz bandy, początkowo nie wiadomo kto jest kim)mocno mnie zastopował. Myślałam, że tego nigdy nie doczytam. Koło połowy książki w końcu coś zaczyna się dziać i wtedy można już czytać z zainteresowaniem.

Jedna rzecz mnie tylko drażniła - postać Generała. Średnio mam pojęcie o życiorysie generała Świerczewskiego, bo o nim mowa, ale w książce przedstawiony jest jako niemal święty. Mamy do...

Wiola | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Książka jak dla mnie bardzo trudna. Wynika to może z tego, że za bardzo nie znam kawałka historii, który został w tej powieści przedstawiony.
Na pewno autor przybliżył mi ten temat jednak nie do końca. Powieść jest dość haotycznie napisana, wymieszana wszystkie wątki w taki sposób, że czasami nie potrafiłam się w nich połapać niestety.
Jakiejś super wartkiej akcji nie można w tej książce odnaleźć i jak dla mnie nie jest porywająca.
Aby lepiej poznać sam temat band UP-a i innych warto po tą książkę sięgnąć. Natomiast trzeba się liczyć z tym, że jest ona trudna do zrozumienia dla zwykłego laika.

MM1990 | 2017-11-11
Przeczytana: 20 września 2016

Jeśli ograniczyć się jedynie do jej wartości literackiej, to książka nieżyjącego już Jana Gerharda jest całkiem nieźle napisana i może nie czyta się jej z wypiekami na twarzy, ale nie ma też specjalnie na co narzekać. Ale jeśli ocenia się już jej całość... Nie czas tu i miejsce na wyliczanie zwykłych historycznych kłamstw oraz typowo propagandowego charakteru tego wydawnictwa, bo można by o tym napisać książkę (i tak się zresztą stało, bo kłamstwa celnie wypunktował Grzegorz Motyka w publikacji "W kręgu >>Łun w Bieszczadach<<"), ale mnie najbardziej frapuje jak duży wpływ na ludzi wywarł fakt umieszczenia powieści Gerharda w kanonie lektur szkolnych. W każdym razie mam nadzieję, że nikt nie bierze "Łun w Bieszczadach", aby uczyć się z nich historii...

megson29 | 2017-07-19

Bardzo dobra.

wurkut | 2017-06-10

Trudno ocenić jednoznacznie tę pozycję.
Z jednej strony czyta się bardzo dobrze, napisana przystępnym językiem, literacko zarzucić się wiele nie da. No i dzieje się w Bieszczadach:)
Z drugiej strony razi ohydna propaganda, stawianie oddziałów polskiej partyzantki antykomunistycznej na równi z UPA, czy oddawanie hołdu generałowi, który kulom się nie kłaniał (bo był zbyt pijany, aby zorientować się, że ktoś strzela).
Przeczytałem tylko dlatego, że dzieje się w Bieszczadach.
Miłośnikom tych gór warunkowo mogę polecić. Reszta niech sobie odpuści.
Do lektury już raczej nie wrócę.

Roman Dłużniewski | 2016-12-11

Szału można dostać czytając powieść Gerharda. Z jednej strony jako książka jest nieźle napisana, z drugiej jak czytam o wrzucaniu do jednego worka band UPA, żołnierzy WiN czy NSZ to krew mnie zalewa. I jeszcze ten generał, co to się ponoć kulom nie kłaniał. Rzygać się chce.

pawfcb | 2015-12-25
Na półkach: Przeczytane, Studia

Ojajebie...

cyanide | 2015-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2015

Próbowałam oddzielić kwestie propagandowe i ocenić książkę jako zwyczajną beletrystykę, ale z każdą kartką język PRL-u przytłaczał coraz bardziej. Jedyną dobrą rzeczą w "Łunach..." był fragment gazety z lat 90., który ktoś w niej zostawił, zanim trafiła do antykwariatu, informujący o rehabilitacji Antoniego Żubryda.
Książki nie można, poza małymi szczegółami (jak niektóre nazwiska i miejsca), traktować jako powieści historycznej i źródła informacji o walkach w Bieszczadach. Przed przeczytaniem (jeśli ktoś ma ochotę użerać się z wyobraźnią pana Gerharda przez prawie 600 stron) proponuję zasięgnąć informacji gdzie indziej.