Gospodraka. Wzrost i upadek systemu nakazowo-rozdzielczego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historyczna

Autor żartobliwym tytułem opatrzył ciekawy wątek historii gospodarczej, mianowicie system nakazowo-rozdzielczy, funkcjonujący w wielu państwach świata. z kolejnych rozdziałów poznajemy źródła systemu (np. filozoficzne a marksizm), obudowę ideologiczną i sposób wprowadzania w zSRR. Następnie Wojciech Roszkowski daje szczegółowy przegląd państw, które po II wojnie światowej przeszły na system nakazowo-rozdzielczy. W konkluzji zastanawia się, dlaczego w niektórych miejscach na świecie gospodarka taka upadła, a np. w Chinach decydenci potrafili dostosować ten system do wymagań współczesnego kapitalizmu.

Rosmerta | 2011-11-09
Przeczytana: 19 czerwca 2012