Pamiętnik wiejskiego proboszcza

Tłumaczenie: Wacław Rogowicz
Seria: Biblioteka Dzieł Wyborowych
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Journal d`un cure de campagne
proboszcz, Bernanos
klasyka

Młody, ciężko schorowany ksiądz, ideał katolickiego kapłana, obejmuje małą parafię Ambricourt. Przepełniony chęcią czynienia dobra i prowadzenia ludzi do świętości, trafia jednak na parafian, którzy wykazują głęboką bierność, często nieżyczliwość, wręcz nawet wrogość, i którzy w swojej wierze są „letni”. Proboszcza ogarnia coraz większe zwątpienie, niemal traci wiarę, i choć zdaje się, że nie ma dla niego ratunku, bo przepełnia go strach, rozpacz i lęk, ostatecznie odnosi zwycięstwo, pokonując własną słabość i wykazując, że najtrwalszymi i nigdy nie przemijającymi wartościami w życiu każdego człowieka są zasady ewangeliczne.

[IW PAX]

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Marcin | 2013-04-25

To jedna z tych powieści, do których warto powracać co kilka lat i zawsze odkrywa się w nich coś nowego. Bernanos jest dla mnie kimś w rodzaju katolickiego Dostojewskiego albo Flauberta. Tytułowy bohater przeżywa szereg egzystencjalnych dramatów, konfrontujących jego wiarę ze światem wartości laickich. Jest to powieść dla tych, którzy poszukują świadectwa wiary dojrzałej, niepozbawionej trudności i "ciemnych nocy". Będąc przedstawicielem laikatu czytałem powieść Bernanosa jako próbę zrozumienia kapłańskiej drogi duchowego rozwoju. O ile Gombrowicz mógł "zdyskredytować" Sienkiewicza jako piewcę katolicyzmu "łatwego" (przyznając zarazem, że ten prawdziwy katolicyzm jest czymś trudnym), o tyle zadaniem, które stawia przed sobą Bernanos, jest odkrycie prawdziwego sensu relacji, która zawiera się w akcie wiary. Sens ten okazuje się czymś z ducha niemal karmelitańskim, przywołującym na myśl przytoczone już słowa św. Jana od Krzyża o "nocy ciemnej". Jeszcze bardziej widać to w innej z...

Gra_ce | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Dałam się wkręcić. Myślałam czytając, że to są naprawdę pamiętniki wiejskiego proboszcza.
Co o samych "zapiskach"? Świadectwo świadomości zaangażowanej z pierwszej połowy XX w. Zaangażowanej w drogę poszukiwania odpowiedzi na pytania o zło, nadzieję, nędzę, naturę ludzką ( w tym specyficzną w rozumieniu niektórych mężczyzn, w tym autora, naturę kobiet). Ujmujący próba pokazania zmagań wewnętrznych, ale też zmagań o drugiego człowieka. Wiele stron pachnie dobrocią, niektóre-dostojewszczyzną.
Myślę, że jeszcze do niej wrócę - jest tam kilka mocnych, dużego kalibru zdań, które chciałabym jeszcze kiedyś, w świetle innego dnia przeczytać.

Marcin Lipigórski | 2013-10-19
Przeczytana: 2012 rok

Nie jest to książka do poduszki. Nie czyta sie tego łatwo i przyjemnie. Raczej do samotnego wyjazdu pod namiot albo ... do sanatorium.

Sinuhe | 2013-08-17

Duchowa droga, dylematy, zmagania sumienia. Nie między tym co złe a dobre, tylko raczej między tym co dobre i lepsze. Kto jeszcze tak walczy w sercu, sumieniu, kto stawia sobie ważne pytania, kto wreszcie postępuje tak, że cały jest dla innych, że zapomina o sobie?

Katalogos | 2015-01-26
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Niełatwa w odbiorze książka o życiu proboszcza w niewielkiej miejscowości. Z pewnością obraz małej społeczności nie jest tu sielankowy. Relacje kapłana ze swoimi parafianami są niełatwe, a sytuację utrudnia pogarszające się zdrowie księdza.
Opis marnego stanu fizycznego i chorób bohatera zajmuje wiele miejsca w książce. Jeszcze więcej w niej rozważań religijnych, czy też egzystencjalnych, które często płyną swobodnie obok fabuły. „Pamiętnik wiejskiego proboszcza” nie cierpi na nadmiar akcji, dialogów też tu niewiele.
Dlatego zaznaczam, że choć to pozycja interesująca, na pewno niesztampowa, to jednak wielu będzie nią zawiedzionych.

Krzysztof | 2016-11-24

Pięknie ukazany majestat kapłana - prostego, ograniczonego, ale świadomego swej misji - wobec zniewolonego człowieka. A poza tym wiele innych wątków. Dość trafny obraz życia chrześcijańskiego. Dawno temu polecał mi Bernanosa pewien Belg, kiedy zapytałem, kto w literaturze francuskojęzycznej mógłby się równać z Dostojewskim. Chyba miał rację.

Dariusz Ostrowski | 2013-10-21
Przeczytana: maj 2013

Życie wiejskiego proboszcza jest ciekawsze, ale na razie nikt ciekawiej go nie opisał.

_Moonshine_ | 2017-04-25
Szymon | 2017-03-24