Obłok niewiedzy

83-7033-319-2
mistycyzm, wiara, siła
religia
Franciszek

"Obłok niewiedzy" jest jednym z najwspanialszych arcydzieł chrześcijańskiej literatury mistycznej. Ten przewodnik czternastowiecznego mnicha, prowadzącego swojego ucznia ku pełni zjednoczenia mistycznego z Bogiem zachwyca głębią osobistego doświadczenia duchowego oraz doskonałą znajomością ludzkiej psychiki. Ujmuje prawdziwie brytyjskim poczuciem humoru. Mimo że i mistrza, i jego ucznia dzieli od nas sześć stuleci, ta niewielka książeczka zadziwia trafną analizą raf i mielizn, które czekają na każdego, kto wyruszy w tę drogę. Jednocześnie zachowuje bliską czytelnikowi XXI wieku powściągliwość, a nawet ironiczny dystans w opisie "mistycznych doznań", które nie tylko nie prowadzą do Boga, ale stanowią przeszkodę na drodze prawdziwej kontemplacji.

Marcin | 2015-05-24

Rzecz czytałem w wydaniu PAX-u z 1988 roku. Oprócz tytułowego "Obłoku niewiedzy" zbiór zawiera również dwa inne teksty tego samego, nieznanego autora, a więc "List z poufną radą" oraz "List o modlitwie". Wszystkie powstały w XIV-wiecznej Anglii i należą do klasyki duchowości chrześcijańskiej. Autor przestrzega przed wybiórczym stosowaniem prezentowanych zaleceń, wymaga duchowego przygotowania, a tym jest nade wszystko czynne uczestnictwo w życiu Kościoła poprzez przystępowanie do sakramentów. Jedynie ten, kto wiedzie takie życie może podjąć próbę wspięcia się na wyższy poziom i dążyć do doskonałości poprzez kontemplację, która przede wszystkim polega na całkowitym zatraceniu się w Bogu. Książka napisana bardzo subtelnym, choć w tłumaczeniu uwspółcześnionym językiem, przeznaczona dla wrażliwych i raczej wierzących czytelników.

Gra_ce | 2012-05-21

Himalaje chrześcijaństwa

Krzysztof Szary | 2013-06-23
Na półkach: ŻYCIE DUCHOWE, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2014

polecam. dla mnie podręcznik życia duchowego.

Paprykarz Szczeciński | 2017-11-19
ascaro | 2017-10-11