Obłok niewiedzy

Okładka książki Obłok niewiedzy autor nieznany
Okładka książki Obłok niewiedzy
2001-01-01
1986-01-01
Wojciech Unolt
mistycyzm wiara siła

Dla tych, którzy nie są zainteresowani życiem duchowym, książka ta będzie niezrozumiała i zapewne nieciekawa.
Ci, natomiast zagłębiający tajniki duchowości, odnajdą w niej ukryty skarb- cenną perłę, którą należy strzec i chronić, aby nie "wpadła " w niepowołane ręce, o czym też przestrzega autor tego, moim zdaniem, prawdziwego arcydzieła duchowości.
Zainteresowanym tematem, gorąco polecam.

Zainteresowanym...

Tekst wydaje się trudny. Jest podzielony na 75 rozdzialików, które w dobrze przemyślany sposób są uporządkowane – to daje przejrzystość treści. To dzieło mistyczne. Tytułowy obłok niewiedzy znajduje się pomiędzy Bogiem a człowiekiem. Ciekawy wstęp pisze dominikanin Wojciech Giertych – czuć naukowy wywód i terminologię. Język autora "Obłoku niewiedzy" jest stary, ale przystępny; do niektórych długich zdań po prostu podchodzę ze skupioną uwagą. Mam wrażenie, że jest kierownikiem duchowym doświadczonym w swojej posłudze. Podaje wskazówki do prawidłowego kształtowania życia kontemplacyjnego, które jest wyższym stopniem funkcjonowania człowieka – stąd wynikłe trudności, bo wymagają włożenia w to wysiłku. Z wieloma spostrzeżeniami autora utożsamiam się bezsprzecznie, ale co do niektórych nie potrafię określić swojego zdania (bo wydają mi się obce i nie przekonuję się do ich zastosowania). Odnoszę niemiłe wrażenie, że ezoterycy pewne swoje wzorce postępowania opierają na tym dziele po przetworzeniu treści (czyli wypaczeniu) lub wyrwaniu pojęć z kontekstu w celu uzyskania własnych niewłaściwych korzyści.

Rzecz czytałem w wydaniu PAX-u z 1988 roku. Oprócz tytułowego "Obłoku niewiedzy" zbiór zawiera również dwa inne teksty tego samego, nieznanego autora, a więc "List z poufną radą" oraz "List o modlitwie". Wszystkie powstały w XIV-wiecznej Anglii i należą do klasyki duchowości chrześcijańskiej. Autor przestrzega przed wybiórczym stosowaniem prezentowanych zaleceń, wymaga duchowego przygotowania, a tym jest nade wszystko czynne uczestnictwo w życiu Kościoła poprzez przystępowanie do sakramentów. Jedynie ten, kto wiedzie takie życie może podjąć próbę wspięcia się na wyższy poziom i dążyć do doskonałości poprzez kontemplację, która przede wszystkim polega na całkowitym zatraceniu się w Bogu. Książka napisana bardzo subtelnym, choć w tłumaczeniu uwspółcześnionym językiem, przeznaczona dla wrażliwych i raczej wierzących czytelników.

Himalaje chrześcijaństwa

Himalaje chrześcijaństwa

polecam. dla mnie podręcznik życia duchowego.

polecam. dla mnie podręcznik życia duchowego.

literatura duchowości

literatura duchowości