Dialogi karmelitanek

Okładka książki Dialogi karmelitanek Georges Bernanos
Okładka książki Dialogi karmelitanek
Georges Bernanos Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dialogues des Carmélites
Instytut Wydawniczy PAX
1985-01-01
1985-01-01
Maria Wierzbicka

Nie lubię Bernanosa. Mogę to stwierdzić z całym przekonaniem, bo przeczytałam wszystkie jego powieści wydane po polsku. Jednak dwa jego dzieła zrobiły na mnie piorunujące wrażenie: "Pamiętnik wiejskiego proboszcza" i właśnie "Dialogi karmelitanek".
Ten dramat powstał podobno jako scenariusz filmowy, filmu nigdy nie nakręcono, co mnie nie dziwi. Dialogi są tak nienaturalne, że nie wyobrażam sobie, jak aktorzy mieliby wygłaszać swoje kwestie. Prawie każda wypowiedź bohaterów tej sztuki to malutki, śmiertelnie poważny, traktacik na tematy najważniejsze. Czytałam "Dialogi..." kilka razy, za każdym razem cieszy mnie klarowność sądów bohaterów i brak płycizn w fabule. Nadzwyczajne wydaje mi się to, że autor szanuje człowieka jako takiego, nie idealizuje prześladowanych i nie demonizuje prześladujących, a mimo to granica między dobrem a złem pozostaje wyraźna. Zdecydowanie polecam.

Dodaj cytat z książki Dialogi karmelitanek