Dialogi karmelitanek

Dialogues des Carmélites
Joanna

źródło okładki: Tezeusz

Marianna | 2017-07-26

Nie lubię Bernanosa. Mogę to stwierdzić z całym przekonaniem, bo przeczytałam wszystkie jego powieści wydane po polsku. Jednak dwa jego dzieła zrobiły na mnie piorunujące wrażenie: "Pamiętnik wiejskiego proboszcza" i właśnie "Dialogi karmelitanek".
Ten dramat powstał podobno jako scenariusz filmowy, filmu nigdy nie nakręcono, co mnie nie dziwi. Dialogi są tak nienaturalne, że nie wyobrażam sobie, jak aktorzy mieliby wygłaszać swoje kwestie. Prawie każda wypowiedź bohaterów tej sztuki to malutki, śmiertelnie poważny, traktacik na tematy najważniejsze. Czytałam "Dialogi..." kilka razy, za każdym razem cieszy mnie klarowność sądów bohaterów i brak płycizn w fabule. Nadzwyczajne wydaje mi się to, że autor szanuje człowieka jako takiego, nie idealizuje prześladowanych i nie demonizuje prześladujących, a mimo to granica między dobrem a złem pozostaje wyraźna. Zdecydowanie polecam.