Aecjusz, ostatni Rzymianin

Wydawnictwo: Bellona
83-11-08388-6
Shirkus

Historia Flawiusza Aecjusza wybitnego wodza, wytrawnego polityka, noszącego w sobie stygmat ówczesnego świata, w którym chrześcijaństwo, barbarzyństwo i tradycja wielkiego Rzymu koegzystowały wokół siebie. Niejednoznaczna, lecz tym bardziej wyrazista osobowość Aecjusza, przysparzająca mu tyleż przyjaciół, co wrogów, jest w tej powieści najciekawsza.

romeo | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

Przeczytane bardzo dawno temu: byłem wtedy na I lub II roku studiów i już wiele o Parnickim
słyszałem i czytałem; był to wówczas dla mnie powieściopisarz spowity nimbem nęcącej tajemnicy, który zarówno pociągał zawikłaniem swej twórczości jak i odstraszał stawianymi czytelnikowi wymaganiami. Jednakże ta powieść, pierwsza, debiutancka, napisana przez młodego, bo dwudziestoparoletniego autora jest jeszcze przykładem klasycznego powieściopisarstwa historycznego, choć zdumiewająco dojrzałego. Bogata i obfitująca w znakomicie ujęte detale wizja ostatnich dziesięcioleci Imperium rzymskiego robi niezatarte wrażenie po dziś dzień. Już tutaj pojawia się rozwinięty później motyw wielokulturowego i etnicznego mieszańca jako głównego bohatera. A piękno języka i kompozycji, zaangażowanie, jakie wyzwala u czytelnika lektura tej powieści, barwne, nietuzinkowe obrazy późnej starożytności sprawiają, że czyta się to znakomicie.

Wracam do tej książki, dlatego, że w ostatnich dniach wziąłem się za...

Pavvvel | 2018-02-09

Jeśli ktoś lubi powieści historyczne oparte na psychologii i filozofii to serdecznie polecam. Parnicki to nie Sienkiewicz, nie znajdziemy tu ani batalistyki, ani romansów, choć Aecjusz wielkim wodzem był. Jak wyglądał świat w V w n.e.? Odchodzi stare, przychodzi nowe. Tygiel kulturalno-religijny: elementy rzymskie, barbarzyńkie, chrześcijańskie, antyczne. Klimat podobny do "Juliana Apostaty" Dymitra Mereżkowskiego.

tomsn | 2017-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2017

Autor osiągnął mistrzostwo w kreowaniu postaci, ukazywaniu świata rzymskiego a jednak barbarzyńskiego w przełomowym okresie dziejów. Powieść jest miejscami sensacyjna, wojenna a nawet zmysłowo-romansowa. Naprawdę! Będzie dobrym wstępem do zainteresowania się upadkiem cesarstwa na zachodzie. To fascynujące czasy, a tak odmalowana postać Aecjusza, postaci z krwi i kości, pół-barbarzyńcy tylko dodaje kolorytu narracji. Trzeba przeczytać wszystkim "od starożytności"

Kassandra | 2016-03-20
Przeczytana: 23 maja 2017

Jeśli tylko przymknie się oko na namiętność autora do wielokropków - bardzo widoczną na początku (potem, na szczęście, trochę zanika), ta książka to literacka uczta. Napisana w dokładnie taki sposób,w jaki powinno się pisać powieści historyczne (czyli tak, jak dziś już praktycznie tego nie robi). Mam mało wiadomości o tym okresie historycznym, ale po "Ostatnim Rzymianinie" czuję, że chciałabym dowiedzieć się więcej.
Postacie to żywi ludzie, z urazami, namiętnościami i pragnieniami. Głównego bohatera jakoś polubić do końca nie mogłam, ale rozumiem jego postawę i motywację. Autor umiejętnie pokazał jego osobowość ukształtowaną zarówno przez Rzym jak i barbarzyńców.

Raffka | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 marca 2014

Na początku myślałam, że tematyka mi nie podejdzie. Owszem, lubię historię, ale powieść o starożytnym Rzymie nie jest tym, po co sama bym sięgnęła. Książkę pożyczył mi znajomy, kiedy poprosiłam go o coś z dobrą polszczyzną. I wiedział co mi dać. W języku zakochałam się od pierwszego zdania i to uczucie towarzyszyło mi do zdania ostatniego. Jedno muszę stwierdzić na pewno - Parnicki to mistrz słowa.
Oprócz języka muszę napisać coś jeszcze - w końcu lekcja historii była ciekawa, nie chciało mi się spać i nie odliczałam minut do dzwonka. Nie dlatego, że go nie było, ale ponieważ nie chciałam przerywać. Aecjusz, Placydia, Bonifacjusz i inni bohaterowie skutecznie zatrzymywali mnie przy lekturze.
Gorąco polecam, szczególnie zakochanym w historii.

Sturnus | 2014-01-19
Na półkach: Przeczytane, Inne

Aetius, ultimus Romanorum, postać raczej mało znana, choć nie znaczy, że mało ciekawa, wręcz przeciwnie. Tym bardziej, a nawet głównie z tego względu, chętnie sięgnąłem po powieść z acejuszowym imieniem w tytule, aby sprawdzić co się za tym kryje. Przedstawia lektura owa w dość ciekawy sposób, można by rzec "skokowy", prześlizgujący się, niczym scenariusz filmowy, po co ciekawszych i ważniejszych momentach życia głównego bohatera, dzieje najprześwietniejszego magistra wojsk Zachodu i patrycjusza rzymskiego, faktycznego rządcę i obrońcę zachodniej części rzymskiego świata, powoli już pękającej i kruszejącej.
Przy lekturze tej rzuca się w oczy parę rzeczy/wniosków.
Pierwsza to taka iż postać Aecjusza, jeśli już gdzieś przedstawiana, w filmach czy literaturze, jest raczej drugoplanowa, zapamiętywana zwykle tylko jako główny i najgroźniejszy przeciwnik Atylli, wódz świata zachodniego walczący z "Biczem Bożym". Tutaj zaś jest to postać centralna, co już samo przez się, jest według mnie...