Listy z Rosji

Lettres de Russie
Rosja, caryzm
Błażej

Inne wydania

Arystokratyczne koligacje zapewniły markizowi De Custine wstęp na salony. Car Mikołaj I zezwolił mu natomiast na swobodne podróżowanie po kraju, gdyż gość gwarantował "reakcyjność" przekonań (jego dziad i ojciec zginęli z rąk jakobinów). De Custine był w Petersburgu, Moskwie, Jarosławiu, Niżnym Nowogrodzie. Listy ukazały się w 1843 r. w czterech tomach, stając się wydarzeniem wydawniczym i politycznym. Listy, które publikujemy w wyborze, mimo upływu czasu zachowały aktualność. Mają walory profetyczne. Gustaw Herling-Grudziński stwierdził, iż to najlepsza książka o Rosji Stalina, Breżniewa, Kosygina...

źródło opisu: Aneks, 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie

chiave | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Tyle już napisano o tej genialnej książce, że moja opinia nie wniosłaby tu zapewne nic nowego ani odkrywczego.
Podzielę się tylko pewnym, raczej gorzkim spostrzeżeniem na marginesie lektury: Francji Markiza de Custine już nie ma, natomiast Rosja jaką opisał, mimo zmiany dekoracji istnieje w dalszym ciągu.

odoaker | 2014-07-30
Przeczytana: 28 lipca 2014

Faktycznie obraz Rosji przedstawiony przez markiza jest ponadczasowy, intensyfikacja wyrazu "Azja" może się kojarzyć z propagandą hitlerowską hehe.
Ciekawe też, że autor określa Rosję jako państwo Słowian, natomiast nie określa mianem tychże Polaków, o których też parokrotnie wspomni przy różnych okazjach.

Afghan | 2015-04-25
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Autor niczym doskonały psycholog, w bardzo rozbudowany sposób opisuje i diagnozuje mentalność władzy carskiej i społeczeństwa rosyjskiego, która jest wynikiem wielowiekowej okupacji tatarskiej. Skutkiem czego widzi on Rosjan jako niewolników, a samą Rosję jako Azję diametralnie różną od Europy.
Jeżeli ktoś chce zrozumieć różnicę między Polakami a Rosjanami, dlaczego od 300 lat z mniejszą lub większą regularnością jesteśmy wysyłani na Sybir, okupowani i wycinani przez "bratnich" Słowian musi tą pozycję przeczytać.
Tym większa jest moc i wiarygodność tej książki gdy widzi się dzisiejsze czasy i stwierdza się, że tezy i spostrzeżenia zawarte w "Listach..." są dalej aktualne.

Dominik | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Rosja Iwana IV, Aleksandra, Stalina, Breżniewa, Putina to ten sam stan umysłu, uchwycony już przez Astolphe de Custine`a w pierwszej połowie XIX wieku. Gorąco polecam.

mikelos | 2015-11-09

Jeśli kogoś interesuje Rosja, to warto przeczytać. Pomimo upływu stu kilkudziesięciu lat, upadku cara i dwukrotnej zmianie systemu politycznego, relacje między władzą a społeczeństwem nie zmieniły się. Smutny obraz Rosji, odbiera nadzieję że kiedyś będzie to cywilizowany kraj.

ovillo | 2011-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2011

Markiz de Custine wyruszył do Rosji w roku 1839, jak sam pisze- po to, by poszukać argumentów przeciwko rządom reprezentacyjnym. Szybko jednak zmienił zdanie, a jego opisy sprawiają, że kraj, jaki dzięki nim widzimy, raczej nam nie przypadnie do gustu. Podróżując od Petersburga do Moskwy, autor pokazuje smutne państwo ludzi, którzy nie znają wolności, a każdy swój krok i myśl podporządkowują wszechpotężnemu dyktatorowi.
Książka de Custine'a zawiera też liczne odwołania do rosyjskiej historii- przede wszystkim czasów Iwana Groźnego. Zamysłem markiza było ukazanie podobieństw losów, wynikających z tego samego sposobu rządzenia. My, czytelnicy z XXI wieku bogatsi jesteśmy o jeszcze jedno porównanie, przywołane we wstępie "Nawet jeśli przyjmiemy, że Rosja 1839 nie była książką zbyt dobrą o Rosji w roku 1839, pozostaje niepokojący fakt, że była książką znakomitą, chyba najlepszą ze wszystkich jakie dotąd napisano, o Rosji Stalina, a także książką zupełnie niezłą o Rosji Breżniewa i...

createnewuser | 2015-03-15

Zadziwiająca jest "realność" mentalności społeczeństwa Rosji na przestrzeni tylu lat .

IrekB | 2015-04-03

W sposób genialny i ponadczasowy przedstawiony obraz Rosji.

Garbos | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016